Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18, 4:00 PM UTC
2024 PNL Duals at Werner Park
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jayden Jacobson
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
2017-2018
Team Name
GRAIN VALLEY
Grain Valley
Grain Valley High School
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
L
DEC 6-1
T. Brewer
Bolivar
MSHSAA Class 3 District 7
2nd Wrestleback (8 Man)
160
02/13
L
DEC 1-0
L. Riley
---
MSHSAA Class 3 District 7
Quarterfinals (8 Man)
160
01/23
L
DEC 9-7
J. Eslinger
WINNETONKA
2021 WINNETONKA VARSITY INVITATIONAL
ROUND 5
160
01/23
L
DEC 5-2
K. Weber
HARRISONVILLE
2021 WINNETONKA VARSITY INVITATIONAL
ROUND 4
160
01/23
W
F 2-0 1:25
R. Mehlman
NORTH KANSAS CITY
2021 WINNETONKA VARSITY INVITATIONAL
ROUND 3
160
01/23
L
DEC 5-3
C. Seevers
VAN HORN
2021 WINNETONKA VARSITY INVITATIONAL
ROUND 2
160
01/23
W
F 6-1 3:21
B. Hawes
LONE JACK
2021 WINNETONKA VARSITY INVITATIONAL
ROUND 1
160
12/10
L
DEC 8-5
K. Knakk
Oak Park
Grain Valley @ Oak Park
Round 1
160
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
DEC 3-2
A. Simpson
Smithville High School
MSHSAA Class 3 District 4
Cons. Semis
160
02/15
L
F 7-0 6:00
Z. Attebury
---
MSHSAA Class 3 District 4
Semifinals
160
02/15
W
DEC 6-3
D. Langford
Kearney High School
MSHSAA Class 3 District 4
Quarterfinals
160
02/14
W
F 2-0 0:46
N. Munoz
---
MSHSAA Class 3 District 4
Round 1 (16 Man)
160
02/07
L
MD 12-4
L. Brattin
Pleasant Hill
Pleasant Hill @ Grain Valley
Round 1
160
02/05
L
F 7-4 5:57
B. McDaniel
---
Grain Valley @ Platte County
Round 1
160
02/01
L
DEC 5-3 SV
Z. Attebury
---
2020 George Hoover Invitational
Saturday - 5th Place
160
02/01
W
F 2-0 1:58
S. John
Lincoln High
2020 George Hoover Invitational
Saturday . Consolation
160
02/01
L
F 6-2 3:36
J. Rieck
---
2020 George Hoover Invitational
Saturday - Quarterfinals (All Brackets)
160
02/01
L
DEC 6-2
Z. Attebury
---
2020 George Hoover Invitational
Friday - Round 3
160
01/25
L
F 0-2 2:49
R. Nottingham
Eureka
49th ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 5 (24 Man)
160
01/25
L
DEC 2-1
J. Halter
Liberty
49th ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 4 (24 Man)
160
01/25
L
F 2-0 1:07
J. Rieck
Fort Osage
49th ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 3 (24 Man)
160
01/24
L
F 2-0 2:52
C. Adams
Raymore-Peculiar
49th ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 2 (24 Man)
160
01/22
L
DQ 5-2
A. Simpson
Smithville
Grain Valley @ Smithville
Round 1
160
12/21
W
F 2-0 2:25
M. Jones
Ruskin
Harrisonville Christmas Tournament
Medals
160
12/21
W
DEC 2-0 SV
A. Tesreau
Helias
Harrisonville Christmas Tournament
Semi
160
12/21
L
MD 11-2
R. Woltkamp
Belton
Harrisonville Christmas Tournament
Saturday 2
160
12/21
L
F 6-1 4:35
A. Ridenhour
Rolla
Harrisonville Christmas Tournament
Saturday 1
160
12/21
W
DEF 2-0 0:32
J. Berry
Winnetonka JV
Harrisonville Christmas Tournament
Rd4
160
12/21
L
DEC 8-1
K. Wolf
St Joseph Benton
Harrisonville Christmas Tournament
Rd2
160
12/20
W
F 8-3 3:33
Y. Barkefelt
Smith Cotton
Harrisonville Christmas Tournament
Rd1
160
12/20
W
F 0-0
E. Yinger
Belton
Grain Valley/Belton/Kearney
Champ. Round 1
160
12/19
L
MD 10-1
W. Locke
---
Grain Valley/Belton/Kearney
Champ. Round 1
160
12/14
L
F 2-0 6:33
A. Whitehead
Oak Grove
Missouri Duals
Round 1 (8 Team)
160
12/14
L
F 5-0 3:04
K. Sanders
Neosho
Missouri Duals
Round 2 (8 Team)
160
12/14
L
F 7-0 5:27
N. Welch
Blair Oaks
Missouri Duals
Round 4 (8 Team)
160
12/14
W
DEC 0-0
J. Krask
Eureka
Missouri Duals
Finals (2 Team)
160
12/14
L
F 2-0 1:03
T. Christian
Lebanon
Missouri Duals
Round 3 (8 Team)
160
12/14
L
MD 10-0
A. Tesreau
Helias Catholic
Missouri Duals
Round 5 (8 Team)
160
12/14
W
TF 15-0 4:00
L. Rowley
Bolivar
Missouri Duals
Round 6 (8 Team)
160
12/14
W
MD 12-0
L.
Bolivar
Bolivar @ Grain Valley
Round 1
160
12/13
L
F 2-0 1:55
A. Mahoney
Oak Park
Grain Valley / Oak Park / Ray South Tri
Champ. Round 1
160
12/07
L
F 6-0 1:54
J. Phillips
---
Grain Valley Invite
Round 6
160
12/07
W
DEC 6-3
J. Best
---
Grain Valley Invite
Round 4
160
12/07
W
F 2-2 3:33
M. Ju
Liberty North
Grain Valley Invite
Round 2
160
12/07
L
F 14-2 2:47
T. Graham
---
Grain Valley Invite
Round 1
160
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/02
L
F 4-0 2:19
J. Phillips
---
Cindy Ramey/ LSN JV Invitational
Round 5
152C
02/02
W
DEC 2-0
A. Stauffer
Staley
Cindy Ramey/ LSN JV Invitational
Round 4
152C
02/02
W
F 2-0 1:02
G. Aidan
Staley
Cindy Ramey/ LSN JV Invitational
Round 3
152C
02/02
L
F 2-0 1:28
T. Paris
Lee`s Summit North
Cindy Ramey/ LSN JV Invitational
Round 2
152C
01/30
W
F 0-0
L. Scott
Platte County
Platte County @ Grain Valley
Round 1
152
01/05
W
DEC 10-4
J. Wyatt
---
Kearney JV Invitational
Round 3 (4 Man)
152A
01/05
W
DEC 3-0
T. Fuller
Liberty North
Kearney JV Invitational
Round 2 (4 Man)
152A
01/05
W
F 0-0 1:55
T. Byrd
Liberty North
Kearney JV Invitational
Round 1 (4 Man)
152A
12/28
W
F 2-0 1:59
S. Weinman
Knob Noster
2018 Pleasant Hill JV Tournament
Round 4
152C
12/28
W
F 2-0 1:11
M. Sullivan
Blue Springs
2018 Pleasant Hill JV Tournament
Round 3
152C
12/28
W
F 4-0 1:51
C. Domann
Benton
2018 Pleasant Hill JV Tournament
Round 2
152C
12/28
W
F 2-0 0:42
W. Tibai
Pleasant Hill
2018 Pleasant Hill JV Tournament
Round 1
152C
12/12
W
DEC 3-0
C. Smith
Kearney
Grain Valley @ Kearney
Round 1
160
12/08
W
DEC 8-7
C. Martinez
---
Harrisonville JV Tournament 2018
Round 5
152B
12/08
W
F 2-0 1:37
L. Palmer
Raytown
Harrisonville JV Tournament 2018
Round 4
152B
12/08
W
DEC 1-0
C. Stewart
Oak Grove
Harrisonville JV Tournament 2018
Round 2
152B
12/08
W
F 2-0 1:33
T. Smith
---
Harrisonville JV Tournament 2018
Round 1
152B
11/24
W
DEC 2-1 SV
C. Smith
Kearney
Oak Park JV Invitational- Boys
Round 3 (4 Man)
160A
11/24
W
DEC 6-2
M. Ham
Lees Summit West
Oak Park JV Invitational- Boys
Round 2 (4 Man)
160A
11/24
W
F 9-6 3:26
W. Hartenstein
Lee`s Summit
Oak Park JV Invitational- Boys
Round 1 (4 Man)
160A
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/02
L
DEC 5-4
L. Pieper
---
Smithville @ Grain Valley
Round 1
138
01/06
W
TF 19-4
B. Jackson
Central (St. Joseph)
Kearney JV Invitational
Round 2 (3 Man)
138B
01/06
L
DEC 10-7
C. O`Dell
Kearney
Kearney JV Invitational
Round 1 (3 Man)
138B
12/09
L
DEC 5-0
K. Daniels
Republic
Harrisonville JV Tournament
Round 5
138A
12/09
W
DEF 0-0
D. Powell
Grain Valley
Harrisonville JV Tournament
Round 4
138A
12/09
L
F 3-0 1:54
A. Zeikle
Warrensburg
Harrisonville JV Tournament
Round 2
138A
12/09
L
DEC 2-1
B. Armstrong
---
Harrisonville JV Tournament
Round 1
138A
11/25
L
DEC 6-0
P. Stevens
Park Hill
Oak Park JV Invitational
Round 3 (4 Man)
138B
11/25
L
F 0-0
Z. Hill
Platte County
Oak Park JV Invitational
Round 2 (4 Man)
138B
11/25
W
F 2-0 4:44
T. Thomas
Staley
Oak Park JV Invitational
Round 1 (4 Man)
138B
Related Content
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021