May 4-5
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
May 4-5, 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 4-5
2024 Missouri USA FS/GR State
May 5
NEUSA FS/GR State
May 9-12, 7:00 AM UTC
World Olympic Qualifier
May 10-12, 2:00 PM UTC
Phil Portuese Northeast Regional Champs
May 10-11, 3:00 PM UTC
Western Regional Championships
May 10-12, 6:00 PM UTC
Northern Plains Regional Championships
May 11, 2:00 PM UTC
Midwest Warrior Challenge
May 11, 3:00 PM UTC
NC Beach National & World Team Qualifier
May 17-19, TBD
CA Assoc Duals
May 18-19, TBD
Central Regional Championships
May 18-19, TBD
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Preston Arvey
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Glenwood City
Glenwood City Wrestling
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
FOR 0-0
R. Schmidt
Stratford
WIAA D3 Sect A @ Edgar
1st Wrestleback (8 Man)
106
02/17
L
FOR 0-0
B. Johnson
Cumberland
WIAA D3 Sect A @ Edgar
Quarterfinals (8 Man)
106
02/10
W
DEC 9-3
T. Becker
Auburndale
WIAA D3 Reg AII @ Auburndale
Placement (16 Man)
106
02/10
W
F 2-0 1:25
D. O`Meara
Spring Valley/Elmwood
WIAA D3 Reg AII @ Auburndale
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
02/10
L
F 0-0 3:02
G. Frahm
Athens
WIAA D3 Reg AII @ Auburndale
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
02/10
L
NC 0-0
G. Frahm
Athens
WIAA D3 Reg AII @ Auburndale
4th Place Match (16 Man)
106
01/26
W
F 6-0 3:40
M. Simonson
McDonell Cath/Elk Mound
Whitetail Shootout
Round 2 (4 Team)
106
01/26
L
F 4-1 1:29
F. Smith
Chippewa Falls
Whitetail Shootout
Finals (2 Team)
106
01/26
W
F 0-0 2:42
D. Herdahl
Boyceville
Boyceville @ Glenwood City
Round 1
106
01/20
L
M FOR 0-0
W. Obermueller
Glenwood City
St Croix Falls Wrestling Classic
7th Place
106
01/20
L
MD 10-1
A. Schmidkunz
Hudson
St Croix Falls Wrestling Classic
Round 4
106
01/20
W
F 0-0
C. Platson
Prescott
St Croix Falls Wrestling Classic
Round 3
106
01/20
L
MD 12-4
K. Hahn
Saint Croix Falls
St Croix Falls Wrestling Classic
Round 2
106
01/20
W
DEC 4-2
W. Obermueller
Glenwood City
St Croix Falls Wrestling Classic
Round 1
106
01/19
W
F 0-0 1:10
L. Wallace
Durand-Arkansaw
River Falls, Quad
Round 1
113
01/19
L
DEC 10-5
W. Deaton
River Falls
River Falls, Quad
Round 1
113
01/13
L
DEC 8-1
G. DeLong
Saint Croix Central
Hall of Fame Duals
Round 1
113
01/06
W
MD 10-2
D. Miller
Hayward
Cadott Invitational
Round 5
113
01/06
L
DEC 4-2 SV
J. ZANOTTI
Westfield
Cadott Invitational
Round 3
113
01/06
W
TF 16-0 3:03
L. Wallace
Durand
Cadott Invitational
Round 2
113
12/29
L
DEC 5-0
C. Connell
Regis/Altoona
Northern Badger Wrestling Classic - Boys
Round E
113
12/28
W
MD 14-0
J. Marek
Chetek-Weyerhauser/Prarie Farm
Northern Badger Wrestling Classic - Boys
Round D
113
12/28
L
DEC 6-2
C. Wright
Ellsworth
Northern Badger Wrestling Classic - Boys
Round C
113
12/23
L
F 2-0 1:57
N. Walker
Ellsworth
Stanley-Boyd Pre-Holiday Scramble
Placement Matches (8 Man)
113
12/23
L
DEC 7-2
C. Wright
Ellsworth
Stanley-Boyd Pre-Holiday Scramble
Cross Bracket (8 Man)
113
12/23
W
F 2-0 4:57
A. Mikunda
Ladysmith
Stanley-Boyd Pre-Holiday Scramble
Round 3 (8 Man)
113
12/22
W
F 6-0 3:26
S. Butler
Chippewa Falls
Stanley-Boyd Pre-Holiday Scramble
Round 2 (8 Man)
113
12/22
L
F 3-2 3:30
N. Walker
Ellsworth
Stanley-Boyd Pre-Holiday Scramble
Round 1 (8 Man)
113
12/21
W
F 0-0 3:12
J. Eagleman
Cumberland
LFGS Quad
Round 1
113
12/21
L
MD 11-2
R. Cummings
Luck/Frederic/Grant./Siren
LFGS Quad
Round 1
113
12/16
L
DEC 6-2
R. Cummings
Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren
Somerset HS Invite
1st Place
113
12/16
W
DEC 4-3
C. **Christian
Luck/Fredrick/Grantsburg/Siren
Somerset HS Invite
Semis
113
12/15
W
DEC 7-5
K. Fleck
St Croix Falls
Somerset HS Invite
Round 2
113
12/02
W
F 2-0 1:26
J. Vang
Somerset
John Timm Duals
Round 4 (6 Team)
113
12/02
L
DEC 8-2
T. Kispert
Triton
John Timm Duals
Round 1 (6 Team)
113
12/02
W
F 4-0 1:16
P. Myer
Spooner/Webster
John Timm Duals
Round 3 (6 Team)
113
12/02
L
DEC 3-2
D. Ryder
Bloomer/Colfax
John Timm Duals
Round 2 (6 Team)
113
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/18
W
DEC 5-0
D. Viebrock
St. Croix Falls
WWF Kids Folkstyle River Falls Qualifier
Round 9
100
03/18
W
MD 9-0
W. Waidelich
New Richmond
WWF Kids Folkstyle River Falls Qualifier
Placement
100
03/18
W
F 5-0 2:35
O. Vee
Northwestern
WWF Kids Folkstyle River Falls Qualifier
Round 7
100
03/18
L
MD 14-5
B. Johnson
Crass Trained
WWF Kids Folkstyle River Falls Qualifier
Round 6
100
03/18
W
DEC 6-0
W. Waidelich
New Richmond
WWF Kids Folkstyle River Falls Qualifier
Round 4
100
03/18
W
MD 10-0
P. Lampman
Ellsworth
WWF Kids Folkstyle River Falls Qualifier
Round 2
100
03/11
W
F 3-0 3:25
M. Kelly
St Croix Falls
2023 Saint Croix Falls Youth Tournament
Round 3 (4 Man)
95-102
03/11
W
F 5-0 4:24
T. Johnson
BCWC Bulldogs
2023 Saint Croix Falls Youth Tournament
Round 2 (4 Man)
95-102
03/11
W
DEC 5-1
O. Vee
Northwestern Tigers
2023 Saint Croix Falls Youth Tournament
Round 1 (4 Man)
95-102
03/04
L
DEC 3-2
B. Jackson
Minneapolis Wrestling Club
**FULL Prescott Border Battle FULL**
Round 5
95-100
03/04
W
DEC 6-0
I. Fort
Westfield
**FULL Prescott Border Battle FULL**
Round 3
95-100
03/04
L
DEC 4-0
N. Henderson
LAW
**FULL Prescott Border Battle FULL**
Round 2
95-100
01/28
W
DEC 1-0
C. Goodman
Menomonie
Whitetail Challenge - JV, Girls and MS
Round 5
99-109
01/28
W
F 10-0 2:55
R. Richardson
EC Northstar MS
Whitetail Challenge - JV, Girls and MS
Round 2
99-109
01/28
L
DEC 8-3
A. Colby
Abbotsford/Colby
Whitetail Challenge - JV, Girls and MS
Round 1
99-109
01/21
W
DEC 7-0
K. Juresh
Whitehall Norse
Bloomer Colfax Youth Open
Round 2 (3 Man)
89-101
01/21
W
MD 14-0
D. O?Meara
SVEPC
Bloomer Colfax Youth Open
Round 1 (3 Man)
89-101
01/10
W
DEC 5-3
H. Kromrey
Osceola
Somerset MS Invite
Round 4
98-108
01/10
W
DEC 7-0
V. Sindt
Somerset
Somerset MS Invite
Round 3
98-108
01/10
W
DEC 4-0
F. Uriah
Unity
Somerset MS Invite
Round 2
98-108
Related Content
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021