Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Henry Vander Heiden
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Freedom
WI
Wisconsin
Wisconsin Red
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
F 11-0 3:45
C. Thomas
Peshtigo
WIAA D2 Sect B @ Oconto Falls
1st Wrestleback (8 Man)
215
02/17
L
F 10-2 3:30
C. Matthias
Two Rivers
WIAA D2 Sect B @ Oconto Falls
Quarterfinals (8 Man)
215
02/10
W
F 2-0 1:15
G. Seegmiller
Wittenberg-Birnamwood
WIAA D2 Reg BI @ New London
4th Place Match (16 Man)
215
02/10
L
F 2-0 1:50
P. Krueger
New London
WIAA D2 Reg BI @ New London
Placement (16 Man)
215
02/10
L
M FOR 0-0
C. Leisgang
Seymour
WIAA D2 Reg BI @ New London
Semis & 3rd WB (16 Man)
215
02/10
W
F 2-0 1:25
B. Schefdore
Oconto Falls
WIAA D2 Reg BI @ New London
Quarters & 1st WB (16 Man)
215
01/27
W
DEC 3-0
D. Otto
Coleman
Pulaski Invitational
Placement Matches (16 Man)
215
01/27
W
F 2-0 0:32
A. McHugh
Hortonville
Pulaski Invitational
3rd Wrestleback (16 Man)
215
01/27
L
DEC 2-0 SV
C. Leisgang
Seymour
Pulaski Invitational
Semis & 2nd WB (16 Man)
215
01/27
W
F 2-0 0:45
H. Dekker
Port Washington
Pulaski Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
215
01/25
W
F 0-0 0:55
J. Wiggs-Schmalz
Neenah
Tri @ Freedom
Round 1
215
01/19
W
DEC 4-1
E. Waege
Luxemburg
Northeastern Conference Championship
Round 3 (6 Team)
215
01/19
W
F 2-0 0:31
T. Nelson
Marinette
Northeastern Conference Championship
Round 2 (6 Team)
215
01/12
W
F 0-0 0:52
C. Pate
Waupaca
Freedom Triangular
Round 1
215
01/06
L
F 11-0 3:58
A. Soto
Warren Township High School
Cheesehead Invitational
Round 12 (Placement Matches 7th-15th
215
01/06
W
DEC 5-2
G. Reimer
Wisconsin Rapids
Cheesehead Invitational
Round 8.2 (Brackets of 8 Rd2)
215
01/06
W
F 3-0 2:18
J. Brandt
Wayzata
Cheesehead Invitational
Round 6 (Brackets of 8 Rd1)
215
01/06
L
MD 14-3
J. Duitsman
Kasson-Mantorville
Cheesehead Invitational
Round 5 (4x4 Round 3)
215
01/06
W
DEC 7-5 SV
B. Swartz
St. Charles East
Cheesehead Invitational
Round 3 (4x4 Round 2)
215
01/06
W
F 3-0 2:43
R. Janek
Edwardsville
Cheesehead Invitational
Round 2 (4x4 Round 1)
215
01/06
W
F 2-0 1:36
G. Jeske
West Bend West
Cheesehead Invitational
Round 1 (Champ Seed Rd)
215
12/30
L
DEC 6-4
J. Shramek
Blair Taylor
Northern Badger Wrestling Classic - Boys
1st Place
215
12/29
W
DEC 6-0
A. Tegels
Cadott
Northern Badger Wrestling Classic - Boys
Round H - Semi Finals
215
12/29
W
DEC 12-5
B. Shepard
Menomonie
Northern Badger Wrestling Classic - Boys
Round F - Quarterfinals
215
12/28
W
F 2-0 1:15
T. Sather
Chetek-Weyerhauser/Prarie Farm
Northern Badger Wrestling Classic - Boys
Round C
215
12/28
W
F 2-0 0:52
M. Chell
Northwestern
Northern Badger Wrestling Classic - Boys
Round A
215
12/22
W
F 2-0 1:00
M. Volkman
Shiocton
Freedom @ Shiocton
Round 1
215
12/15
W
F 2-0 1:46
B. Schefdore
Oconto Falls
Freedom@ Oconto Falls
Round 1
215
12/09
W
F 0-0 1:22
J. Clements
Marshfield
2023 Duals in the Dells
Round 2
215
12/09
W
F 2-5 5:04
B. Brokopp
Iowa Grant/Highland
2023 Duals in the Dells
Round 3
215
12/09
W
DEC 8-4
B. Lockington
G.E.T/Melrose-Mindoro
2023 Duals in the Dells
Round 1
215
12/09
W
F 5-0 1:09
I. Romero
Boyceville
2023 Duals in the Dells
Round 1
215
12/09
W
F 3-2 1:46
Z. Current
Muskego
2023 Duals in the Dells
Placement
215
12/02
W
DEC 4-0
J. Johnson
Sun Prairie
2023 Papermaker Invitational
Placement Matches
215
12/02
W
F 0-0 2:56
J. Martin
Berlin
2023 Papermaker Invitational
Round 4
215
12/02
W
F 2-0 0:36
T. Velicer
Ashwaubenon
2023 Papermaker Invitational
Round 3
215
12/02
W
F 6-1 1:31
R. Waldburger
Menasha
2023 Papermaker Invitational
Round 2
215
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/22
L
Replay
VSU1 13-4 2:39
B. Vaughan
Michigan
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 16 #2
220 lbs
07/22
L
Replay
VFA 0:50 5-0
M. Koehler
Iowa
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 16
220 lbs
07/21
W
Replay
VSU1 9-1 0:40
I. Torre
Oregon
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 32
220 lbs
07/21
W
Replay
VSU 8-0 0:28
J. Miller
Illinois
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 64
220 lbs
07/18
L
Replay
VSU 10-0 0:47
M. Harrold
Massachusetts
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 32 #2
220 lbs
07/18
W
Replay
VSU 10-0 0:34
D. Goodlow
Arkansas
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 32 #1
220 lbs
07/17
L
Replay
VSU1 18-8 2:58
C. Kurtti
Minnesota
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 64
220 lbs
05/21
L
FOR 0-0
A. Sheldon
IL
2023 USAW Central Regional Champ - GR
Round 7
220
05/21
L
FOR 0-0
S. Boeh
OH
2023 USAW Central Regional Champ - GR
Round 4
220
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/29
W
DEC 6-4
Z. Carnes
White Bear Lake
2022 Malecek Team Camp - Ind. Tournament
Round 4
214-221
06/29
L
DEC 5-1
T. Stohl
---
2022 Malecek Team Camp - Ind. Tournament
Round 3
214-221
06/29
W
DEC 7-4
I. Groskopf
Lodi
2022 Malecek Team Camp - Ind. Tournament
Round 2
214-221
06/07
L
Replay
F 12-0 2:49
K. Goff
Oklahoma Blue FS
2022 16U National Duals - Freestyle
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
220
06/07
L
TF 10-0
H. Christensen
Iowa
2022 16U National Duals - Freestyle
Round 1 (8 Team)
220
06/07
L
Replay
TF 10-0 0:56
E. Winchester
Pennsylvania Blue
2022 16U National Duals - Freestyle
Round 3 (8 Team)
220
06/07
W
Replay
TF 10-0 0:50
G. Rhoden
Nebraska
2022 16U National Duals - Freestyle
Quarterfinals (8 Team)
220
06/07
L
Replay
TF 10-0 1:13
E. Vansickle
Florida
2022 16U National Duals - Freestyle
Round 2 (8 Team)
220
06/07
W
Replay
F 7-11 3:59
C. Kurtti
Minnesota Blue
2022 16U National Duals - Freestyle
Placement Matches (8 Team)
220
06/07
L
Replay
TF 12-2 0:57
W. Adkins
---
2022 16U National Duals - Freestyle
Placement Matches (8 Team)
220
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020