Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Kane Willey08
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
2-Wilton
Wilton
Wilton
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
W
DEC 5-4
A. Harrington
Midland
IHSAA 1A District 12 @ Wilton
Placement (12 Man)
190
02/10
W
F 7-0 2:57
H. Herboldsheimer
Lisbon
IHSAA 1A District 12 @ Wilton
Cons. Semis (12 Man)
190
02/10
L
F 5-0 3:03
N. Beitz
Maquoketa Valley
IHSAA 1A District 12 @ Wilton
Semis & WB (12 Man)
190
02/10
W
F 2-0 0:12
O. Kahl
North Cedar, Stanwood
IHSAA 1A District 12 @ Wilton
Quarters (12 Man)
190
02/10
L
NC 0-0
N. Beitz
Maquoketa Valley
IHSAA 1A District 12 @ Wilton
2nd Place Match (12 Man)
190
02/03
L
Replay
F 8-3 4:52
J. Bishop
Hinton
IHSAA State Dual Tournament
Quarterfinals
190
02/03
L
Replay
F 11-5 4:46
T. White
Nashua-Plainfield
IHSAA State Dual Tournament
Finals (1st & 3rd)
190
02/03
L
Replay
DEC 6-2
L. Fernandez
Don Bosco
IHSAA State Dual Tournament
Semis
190
01/31
L
DEC 10-7
T. Frantz
West Branch
1A IHSAA Regional Team Duals
Round 1
190
01/05
L
DEC 9-2
I. Udell
Regina, Iowa City
Anamosa/Regina/West Branch/Wilton
Round 1
190
01/05
L
DEC 3-2
T. Frantz
West Branch
Anamosa/Regina/West Branch/Wilton
Round 1
190
12/19
W
F 6-2 0:44
T. Bird
WACO, Wayland
BGM Holiday Duals (Boys)
Round 4 (6 Team)
190
12/19
W
F 14-3 2:36
C. Nicoletto
Moravia
BGM Holiday Duals (Boys)
Round 2 (6 Team)
190
12/19
W
F 2-0 0:47
R. Slater
BGM, Brooklyn
BGM Holiday Duals (Boys)
Round 1 (6 Team)
190
12/19
W
F 2-0 1:07
M. Cervantes
South Tama
BGM Holiday Duals (Boys)
Round 5 (6 Team)
190
12/17
W
DEC 1-0
D. Grimes
Lone Jack
The Battle At The Katy Trail
Day #2 RND #5 All Placement Matches
190
12/16
W
DEC 5-1
H. Harris
Polo
The Battle At The Katy Trail
Day #2 RND #4 Deciding place matches 9th-11th
190
12/16
L
DEC 7-4
C. Safranski
North Callaway
The Battle At The Katy Trail
Day 2 RND #3 = 2nd Wrestleback + Semi Cos 13th-15t
190
12/16
L
DEC 4-1
I. Rodriguez
Butler
The Battle At The Katy Trail
Day #2 RND #2 =Quarters & 1st WB
190
12/16
W
F 3-2 1:04
H. Happy
Richmond
The Battle At The Katy Trail
Day #2 RND 1 = Champ Round 1/ Consi Round 1
190
12/16
W
F 10-0 3:09
H. Harris
Polo
The Battle At The Katy Trail
Round 5
190
12/15
W
F 6-2 1:37
P. Marbough
Diamond
The Battle At The Katy Trail
Round 4
190
12/15
W
F 14-3 1:29
C. Richards
Albany
The Battle At The Katy Trail
Round 3
190
12/09
L
F 2-0 0:38
K. Jones
Byron
Riverdale`s Jim Boyd Wrestling Invite
1st Place
190
12/09
W
DEC 11-4
L. Venecia
Seneca
Riverdale`s Jim Boyd Wrestling Invite
Rd 4- Semis and WB1(8), 3(16) and Rd 2 (4)
190
12/09
W
F 7-4 2:49
J. Weakley
Sherrard
Riverdale`s Jim Boyd Wrestling Invite
Round 2
190
12/08
W
F 15-4 3:16
C. Rausch
Cascade
Beckman Cascade Wilton Camanche
Round 1
190
12/02
L
F 6-2 2:51
B. Jager
Eddyville-Blakesburg-Fremont
59th Willard Howell Invitational
1st & 3rd
190
12/02
W
F 2-0 0:52
C. Ball
Wapello
59th Willard Howell Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
190
12/02
W
TF 20-5 2:00
T. Mast
English Valleys-Tri County
59th Willard Howell Invitational
Quarterfinals (8 Man)
190
12/01
L
F 5-5 5:02
J. Tippet
North Scott
Wilton/Maquoketa/Northeast/North Scott @ Wilton
Round 1
190
11/30
W
F 6-2
A. Clark
Maquoketa
Wilton/Maquoketa/Northeast/North Scott @ Wilton
Round 1
190
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
W
Replay
F 4-5 1:04
W. Kissling
3-Alburnett
IHSAA State Dual Tournament
Semis
195
02/04
W
Replay
F 2-0 1:39
C. Edney
7-Logan-Magnolia
IHSAA State Dual Tournament
Quarterfinals
195
02/04
L
Replay
DEC 10-6
L. Fernandez
1-Don Bosco
IHSAA State Dual Tournament
Finals (1st & 3rd)
195
01/21
L
F 6-1 3:50
A. Sullivan
Nashua-Plainfield
Doug Trees Bearcat Invitational
Placement
195
01/21
W
F 7-0 5:14
C. Edney
Logan-Magnolia
Doug Trees Bearcat Invitational
Round 3
195
01/21
L
F 2-0 0:19
D. Hilsenbeck
Wapsie Valley
Doug Trees Bearcat Invitational
Round 2
195
01/14
L
F 4-1 3:00
B. Riedel
Williamsburg
Loyd Shaffer - Marion Invitational 2023
Placement Matches (16 Man)
195
01/14
L
F 4-1 2:38
L. Miller
Cedar Rapids Kennedy
Loyd Shaffer - Marion Invitational 2023
3rd Wrestleback (16 Man)
195
01/14
L
DEC 6-2
T. Kupka
Benton Community
Loyd Shaffer - Marion Invitational 2023
Semis & 2nd WB (16 Man)
195
01/14
W
F 7-4 5:19
N. Keiser
Atlantic
Loyd Shaffer - Marion Invitational 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
01/08
L
DEC 4-3
C. Waikel
Regina, Iowa City
Gary Curtis Invitational 2023
1st & 3rd
195
01/07
L
F 2-2 3:02
L. Moore
English Valleys-Tri County
Gary Curtis Invitational 2023
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
12/20
W
F 8-3 3:55
M. Day
Collins-Maxwell
BGM Holiday Duals
Round 5 (6 Team)
195
12/20
W
F 2-0 1:11
C. Spring
Moravia
BGM Holiday Duals
Round 4 (6 Team)
195
12/20
W
F 2-0 1:03
K. Schiel
Tripoli
BGM Holiday Duals
Round 2 (6 Team)
195
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024