Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Taylor Heili
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2018-2019
2017-2018
Team Name
Scott City
Scott City Community
Scott Community
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
L
F 0-0 1:45
T. Walt
Hill City
Bill Voss Novice(Colby) 19
Round 5
285
02/09
W
F 0-0 1:01
O. Corpus
Ulysses
Bill Voss Novice(Colby) 19
Round 4
285
02/09
L
F 0-0 5:51
G. Bowers
---
Bill Voss Novice(Colby) 19
Round 3
285
02/09
L
F 0-0 4:51
J. Facio
Garden City
Bill Voss Novice(Colby) 19
Round 2
285
02/09
W
F 0-0 3:42
M. Lagree
Hays-Thomas More Prep-Marian
Bill Voss Novice(Colby) 19
Round 1
285
01/25
L
DEC 5-1
C. Garduno
Pueblo Centennial
61st Rocky Welton Invitational
Round 4 - Cons 2nd Rd - Day 1
285
01/25
L
F 4-0 0:50
S. Spitz
Lamar
61st Rocky Welton Invitational
Round 1 Champ - Day 1
285
01/19
W
F 4-0 1:43
L. Hughes
Sidney
John Higgins Invitational
Placement
285
01/19
L
F 2-0 0:59
J. Callejas
---
John Higgins Invitational
Consi Semis
285
01/19
W
F 2-0 4:19
N. Gannon
---
John Higgins Invitational
Semis & WB
285
01/19
L
F 2-0 1:32
H. Cunningham
McCook
John Higgins Invitational
Quarters and WB
285
01/05
L
F 2-0 0:21
B. Baker
Hoxie
J.R. Durham Invitational
Round 5
285
01/05
W
DEC 9-2
J. Interial
Holcomb High School
J.R. Durham Invitational
Round 4
285
01/05
L
F 5-1 5:19
J. Stallbaumer
Cozad
J.R. Durham Invitational
Round 2
285
12/18
L
F 2-0 1:20
S. Turner
Liberal
Scott Community @ Liberal
Round 1
220
12/15
W
F 2-0 1:11
C. Sell
Chapman
Abilene JV Tourney
Round 3 (3 Man)
285B
12/15
W
F 2-0 1:01
B. Coleman
Wamego
Abilene JV Tourney
Round 2 (3 Man)
285B
12/08
L
DEC 6-3
S. Hilt
St. Francis
55th Ron Smith Invitational
Day 2 Round 2
220
12/08
W
F 0-0 0:42
D. Monden
Boys Ranch
55th Ron Smith Invitational
Day 2 Round 1
220
12/08
L
F 0-0 4:32
R. Levario
Ulysses
55th Ron Smith Invitational
Day 1 Round 2
220
12/07
W
F 0-0 4:57
A. Hernandez
Lakin
55th Ron Smith Invitational
Day 1 Round 1
220
12/01
W
F 0-0
K. Russel
Hays High
TMP JV Invitational
Round 5 (5 Man)
220A
12/01
W
F 0-0
C. Conger
Hays High
TMP JV Invitational
Round 4 (5 Man)
220A
12/01
W
F 0-0
A. Astorga
Dodge City
TMP JV Invitational
Round 3 (5 Man)
220A
12/01
W
F 0-0
D. Rhodes
Larned
TMP JV Invitational
Round 2 (5 Man)
220A
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/08
L
F 8-10 2:58
G. Enriquez
Hereford Hs
Ulysses Invite
Cons. Round 1
220
04/08
L
F 7-0 5:12
D. Cruz
Hugoton
Ulysses Invite
Champ. Round 1
220
04/05
L
F 10-4 5:01
j. arenivas
Liberal
Liberal @ Scott Community
Round 1
220
04/05
L
F 2-0 0:45
D. Bogner
Cimarron
Cimarron @ Scott Community
Round 1
220
04/02
W
F 4-0 3:45
D. Dilka
Oakley
Oakley @ Scott Community
Round 1
220
02/17
L
F 1-2 3:49
C. Blankenship
Sublette
KSHSAA 3-2-1A Regional Goodland
Round 5 - Consolation Crossbracketing
220
02/16
L
F 4-1 1:41
C. Cox
---
KSHSAA 3-2-1A Regional Goodland
Round 2 - Championship Quarterfinals
220
02/16
W
F 4-0 3:45
D. Ryan
Colby
KSHSAA 3-2-1A Regional Goodland
Round 1 - First Round
220
01/27
L
F 2-5 2:51
C. Boxberger
---
Larned JV Tournament
Placement
220
01/27
L
DEC 5-0
A. Wettengel
Great Bend
Larned JV Tournament
Round 5 (10 Man)
220
01/27
W
F 2-0 0:46
D. Badillo
Sublette
Larned JV Tournament
Round 4 (10 Man)
220
01/27
W
F 5-0 3:07
B. Copp
Hoisington
Larned JV Tournament
Round 3 (10 Man)
220
01/27
W
F 2-0 0:40
J. Valle
Dodge City
Larned JV Tournament
Round 2 (10 Man)
220
01/20
L
F 6-0 2:23
C. Stott
---
John Higgins Invitational
Semis & WB
220
01/20
W
F 4-3 3:55
J. Wilson
---
John Higgins Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
220
01/20
L
F 2-0 0:47
B. Titus
Holdrege
John Higgins Invitational
Round 1 (16 Man)
220
01/13
L
F 0-0 2:55
A. Hernandez
Lakin
34th Annual Scott City Wrestling Classic
Round 4
220
01/13
W
F 0-0 4:49
C. Blankenship
Sublette
34th Annual Scott City Wrestling Classic
Round 3
220
01/13
L
F 0-0 1:16
T. Doyle
St. Francis
34th Annual Scott City Wrestling Classic
Round 1
220
01/06
W
DEC 3-0
C. Taylor
Overland Park-Blue Valley
J.R. Durham JV Scramble
Round 3
220-220 B
01/06
L
F 2-0 0:56
D. Ilalio
Manhattan
J.R. Durham JV Scramble
Round 2
220-220 B
01/06
L
DEC 7-1 SV
H. Renick
Cimarron
J.R. Durham JV Scramble
Round 1
220-220 B
12/17
L
F 0-0 4:44
C. Harmes
Santa Fe Trail
Abilene High School Varsity Invitational
Placement
220
12/16
L
F 0-0 0:28
B. Briggs
Buhler
Abilene High School Varsity Invitational
Round 5 (10 Man)
220
12/16
L
F 0-0 0:37
R. Randles
Santa Fe Trail
Abilene High School Varsity Invitational
Round 4 (10 Man)
220
12/16
L
F 0-0 1:19
M. Maldonado
Silver Lake
Abilene High School Varsity Invitational
Round 1 (10 Man)
220
12/02
W
F 0-0
B. Mass
Pratt
TMP JV Invitational
Round 5 (5 Man)
220B
12/02
W
MD 9-0
B. Copp
Hoisington
TMP JV Invitational
Round 4 (5 Man)
220B
12/02
W
F 0-0
J. Valle
Dodge City
TMP JV Invitational
Round 3 (5 Man)
220B
12/02
L
F 0-0
G. Bowers
Scott Community
TMP JV Invitational
Round 1 (5 Man)
220B
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024