Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Tanner Rowland
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
L
F 5-1 5:31
S. Nauman
Epworth - Western Dubuque
IHSAA State Championships
1st WB (16 Man)
3A-195
02/20
L
F 2-0 0:56
C. Bohnenkamp
Cedar Falls
IHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
3A-195
02/15
W
DEC 3-1
J. Kritzler
Norwalk
IHSAA 3A Dist 7
1st and 3rd Place
195
02/15
W
DEC 5-4 SV
K. Davis
Des Moines - Roosevelt
IHSAA 3A Dist 7
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
195
02/01
L
F 2-0 2:48
C. Bales
Ankeny
2020 CIML Invite
Placement Matches (16 Man)
195
02/01
L
F 15-5 2:00
G. Christenson
Southeast Polk
2020 CIML Invite
3rd WB & Semis (16 man)
195
01/31
W
DEC 5-4
K. Davis
Des Moines Roosevelt
2020 CIML Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
01/31
W
DEC 9-8
J. McCabe
Valley, West Des Moines
2020 CIML Invite
Round 1 (16 Man)
195
01/25
L
F 0-9 2:52
J. Petersen
North Scott
Ed Winger Classic
5/6 and 7/8 places
195
01/25
L
F 2-0 1:53
C. Bohnenkamp
Cedar Falls
Ed Winger Classic
3rd Wrestleback (16 Man)
195
01/25
W
DEC 5-3
S. Woods
Glenwood
Ed Winger Classic
Semis & 2nd WB (16 Man)
195
01/25
L
DEC 2-1
M. Witt
Ankeny Centennial
Ed Winger Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
01/25
W
F 4-0 1:39
C. Teem
Urbandale
Ed Winger Classic
Champ Round 1 (16 Man)
195
01/24
L
DEC 10-7
M. Iii
---
Ankeny Centennial @ Johnston
Round 1
195
01/10
W
F 12-8 4:26
N. Bollhoefer
Ames
Ames @ Johnston
Round 1
195
01/03
W
DEC 4-3
Z. Schwager
---
Johnston @ Dowling Catholic
Round 1
195
12/21
W
DEC 6-4
C. Spyksma
Waukee
2019 Al Garrison Duals
Placement Matches (8 Team)
195
12/21
L
F 2-0 0:47
N. HENRY
Harlan
2019 Al Garrison Duals
Cross Bracket (8 Team)
195
12/21
W
DEC 5-3
D. Clausen
Dallas Center-Grimes
2019 Al Garrison Duals
Round 3 (8 Team)
195
12/20
W
F 4-1 5:47
G. Else
Urbandale
Johnston @ Urbandale
Round 1
195
12/14
W
DEC 7-2
K. Davis
Des Moines Roosevelt
Frank Baltzley Invitational
Round 5
195
12/14
L
MD 11-3
J. Cooley
Valley, West Des Moines
Frank Baltzley Invitational
Round 4
195
12/14
W
MD 11-3
K. Pike
Winterset
Frank Baltzley Invitational
Round 3
195
12/14
L
F 2-0 0:49
K. Davis
Des Moines Roosevelt
Frank Baltzley Invitational
Quarters
195
12/13
W
DEC 6-4 TB1
C. Spyksma
Waukee
Waukee @ Johnston
Round 1
195
12/07
L
F 2-0 0:39
M. Berg
Indianola
Newton Cardinal Classic
Round 5
195
12/07
W
DEC 10-6
G. Hoen
Newton
Newton Cardinal Classic
Round 4
195
12/07
L
F 7-1 4:46
M. Berg
Indianola
Newton Cardinal Classic
Round 3
195
12/07
W
MD 11-2
M. Ostrander
North Polk
Newton Cardinal Classic
Round 2
195
12/07
W
F 2-0 0:39
T. Neighbors
Council Bluffs Thomas Jefferson
Newton Cardinal Classic
Round1
195
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
L
F 3-1 5:11
D. Page
Urbandale
IHSAA 3A Dist 6
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
285
02/09
L
F 6-3 3:06
M. Tullay
---
IHSAA 3A Dist 6
Quarterfinals (8 Man)
285
01/26
L
F 3-1 2:59
L. Finowski
Fort Dodge
2019 CIML Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
01/25
L
F 2-0 0:49
B. Lombardi
Valley, West Des Moines
2019 CIML Invitational
Round 1 (16 Man)
285
01/12
W
FOR 0-0
N. Garlow
Burlington
Bettendorf Midwest Shootout
9th - 15th Placement
220
01/12
L
DEC 4-3
M. Ness
---
Bettendorf Midwest Shootout
Sat Round 2 - Semis and WB`s
220
01/12
L
F 8-3 3:34
G. Hoen
Newton
Bettendorf Midwest Shootout
Sat Round 1 - Quaterfinals
220
01/12
W
F 7-8 4:30
N. Garlow
Burlington
Bettendorf Midwest Shootout
Round 3 (16 Man)
220
01/12
L
F 2-0 1:47
G. Linahon
Newton
Bettendorf Midwest Shootout
Round 2 (16 Man)
220
01/11
L
F 8-2 2:42
J. Jr.
---
Bettendorf Midwest Shootout
Round 1 (16 Man)
220
01/05
L
DEC 7-2
A. Bock
Solon
Allie Morrison Duals (Marshalltown)
Round 2 (6 Team)
220
01/05
L
F 4-0 1:32
N. Heckart
Norwalk
Allie Morrison Duals (Marshalltown)
Round 3 (6 Team)
220
01/05
W
DEC 4-2 SV
T. Shannon
Webster City
Allie Morrison Duals (Marshalltown)
Round 4 (6 Team)
285
12/15
L
DEC 3-0
T. Schwartzman
---
Al Garrison Duals
Round 1 (6 Team)
285
12/15
L
F 8-4 3:23
T. Allender
Washington
Al Garrison Duals
Round 2 (6 Team)
285
12/15
L
F 2-1 7:00
B. Homan
Liberty North
Al Garrison Duals
Round 4 (6 Team)
285
12/15
L
F 5-0 0:48
K. Snowgren
---
Al Garrison Duals
Round 3 (6 Team)
285
12/08
W
F 2-0 0:53
H. Tromba
Winterset
Johnston/Valley Invitational
Round 5
285
12/08
L
F 0-0 4:45
B. Teasdale
Indianola
Johnston/Valley Invitational
Round 3
285
12/08
L
F 0-0 1:02
E. Valenzuela
Hampton-Dumont-CAL
Johnston/Valley Invitational
Quarters
285
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024