Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 2-4 · Resumes Today at 5:30 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Today · 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
Today · 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
Today · 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Today · 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Today · 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
Today · 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
Today · 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Today · 2:00 PM UTC
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Today · 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
Today · 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
Today · 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
Today · 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
Tomorrow · 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Antonio de la Pena
Results
Videos
Youth Results
Youth
Youth
Other
Season
2017-2018
2015-2016
2014-2015
Team Name
FW Spartans Wrestling Club
Federal Way Spartans
Mat Demon WC
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/14
L
F 2-2 1:14
P. Hamilton
Inland Northwest Training
Oregon Classic Kids 2018
Semis & 3rd WB (16 Man)
63
01/14
W
F 2-0 0:20
K. Blacklock
Hawk Mat Club
Oregon Classic Kids 2018
2nd Wrestleback (16 Man)
63
01/14
L
MD 9-1
J. McKamey
Lewiston Wrestling Club
Oregon Classic Kids 2018
Quarters & 1st WB (16 Man)
63
01/14
W
F 6-0 2:19
M. Hakki
Damaged Ear Wrestling Club
Oregon Classic Kids 2018
Round 1 (16 Man)
63
12/10
W
DEC 7-0
H. Sternod
NWWC
2017 Northwest Ultimate Wrestler
2nd Place Match (8 Man)
63
12/10
L
DEC 5-0
D. Thomas
Mat Demon WC
2017 Northwest Ultimate Wrestler
Placement Matches (8 Man)
63
12/10
W
DEC 7-3
O. Hoyt
Unattached
2017 Northwest Ultimate Wrestler
Semis & WB (8 Man)
63
12/10
W
F 7-0 1:54
T. Oberhansly
Team Tech-Fall-Yelm Jr Wrestling
2017 Northwest Ultimate Wrestler
Quarterfinals (8 Man)
63
11/19
W
DEC 4-2
C. Westlake
Legends of Gold MT
TOA-2017 Northwest Bigfoot Battle
Round 7
58
11/19
W
DEC 5-1
E. Cormier
---
TOA-2017 Northwest Bigfoot Battle
Round 6
58
11/18
W
DEC 8-2
O. Hoyt
All-Phase Wrestling
TOA-2017 Northwest Bigfoot Battle
Round 5
58
11/18
W
MD 11-0
T. Navarro
Bulldog Wrestling Club
TOA-2017 Northwest Bigfoot Battle
Round 4
58
11/18
W
FOR 0-0
S. Pickens
Buzzsaw Wrestling Club
TOA-2017 Northwest Bigfoot Battle
Round 3
58
11/18
L
DEC 6-2
N. Brown
Big Game Wrestling Club
TOA-2017 Northwest Bigfoot Battle
Round 2
58
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/30
W
DEC 8-6 SV
W. Ross
---
PCJWL League Championships
Finals
50
01/30
W
DEC 5-2
K. Strong
Sumner Panthers
PCJWL League Championships
Round 2
50
01/30
W
MD 13-0
K.
---
PCJWL League Championships
Round 1
50
01/23
W
F 0-0 0:50
C. Lambro
Maple Valley Wolfpack
PCJWL A Division Championships
Finals
50
01/23
W
F 0-0 1:49
C. Weisberg
---
PCJWL A Division Championships
Round 4
50
01/23
W
F 0-0 1:28
C. MacKenzie
Fife Thunder
PCJWL A Division Championships
Round 2
50
01/02
W
F 9-0 3:32
J. Gibbons
Bethel All-Stars
Federal Way Spartans @ Bethel All-Stars
Round 1
8u 50
01/02
W
F 7-0 3:47
C. Lambro
Maple Valley Wolfpack
Federal Way Spartans vs. Maple Valley Wolfpack
Round 1
8u 50
12/14
W
F 4-1 2:42
M. Dickson
Orting Cougars
Orting Cougars vs. Federal Way Spartans
Round 1
8u 50
12/12
W
F 2-0 3:51
H. Wahl
White River Hornets
Federal Way Spartans vs. White River Hornets
Round 1
8u 50
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
W
F 6-0 2:25
L. Macewen
Rising Stars Wrestling
WSWA - Skagit Valley Showdown
Placement Matches (8 Man)
45
02/08
W
F 2-0 0:20
F. Houck
Seattle Wrestling Club
WSWA - Skagit Valley Showdown
Semis & WB (8 Man)
45
02/08
W
F 2-0 0:35
R. Rapelje
Wrestling Rhinos
WSWA - Skagit Valley Showdown
Quarterfinals (8 Man)
45
01/24
W
F 6-0 2:30
M. Gabel
---
PCJWL League Championships
Finals
46
01/24
W
MD 11-1
M. Dickson
Orting Cougars
PCJWL League Championships
Round 2(Champ Semi and 1st Cons)
46
01/24
W
F 0-0 1:29
T. Sievers
Gig Harbor Grizlies
PCJWL League Championships
8man First Champ (W to Champ Semi, L to First Cons
46
01/17
W
F 0-0 0:57
W. Ross
Puyallup Falcons
PCJWL B Division
Finals
46
01/17
W
DEC 7-1
B. Woodruff
Bethel All-Stars
PCJWL B Division
Champ Semi W to Final, L to Cons Semi)
46
01/10
W
F 0-0 1:58
W. Ross
Puyallup Falcons
PCJWL 1B Sub Divisions
Finals
46
01/10
W
F 0-0 0:26
M. Dickson
Orting Cougars
PCJWL 1B Sub Divisions
Round 4
46
01/10
W
DEC 6-0
T. Oberhansly
Yelm Twisters
PCJWL 1B Sub Divisions
Round 2
46
12/13
W
F 2-0 0:42
B. Woodruff
Bethel All-Stars
Federal Way Spartans vs. Bethel All-Stars
Round 1
8u 46
12/13
W
F 2-0 0:23
K.
Yelm Twisters
Yelm Twisters vs. Federal Way Spartans
Round 1
8u 46
12/07
W
TF 16-0
L. Petersen
Orting Cougars
Orting Cougars vs. Federal Way Spartans
Round 1
8u 46
12/07
W
DEC 5-2
W. Ross
Puyallup Falcons
Puyallup Falcons @ Federal Way Spartans
Round 1
8u 46
11/28
L
DEC 4-3
E. Cormier
---
Tough Guy
Placement Matches (16 Man)
46
11/28
W
DEC 4-0
W. Ross
Puyallup Falcons Wrestling Club
Tough Guy
Semis & 3rd WB (16 Man)
46
11/28
W
DEC 6-0
C. Weisberg
Kent Cougars
Tough Guy
Quarters & 1st WB (16 Man)
46
11/28
W
F 2-0 0:20
H. Anderson
Franklin Pierce Cardinals
Tough Guy
Round 1 (16 Man)
46
11/28
W
NC 0-0
W. Ross
Puyallup Falcons Wrestling Club
Tough Guy
2nd Place Match (16 Man)
46
Related Content
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
Women's Spotlight
Feb 24, 2022