Apr 24-28, 5:00 PM UTC
US Open Wrestling Championships
Apr 27-28, 12:00 PM UTC
Ohio Tournament of Champions
Apr 27-28, 12:00 PM UTC
North Region MAWA Championships
Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 1:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 2-3, 4:00 PM UTC
2024 Alaska USAW State Folkstyle Champio
May 4, TBD
ISWA Freestyle State
May 4, TBD
2024 Missouri USA Girls Greco State
May 4-5, 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
May 4-5, 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
May 4-5, 12:30 PM UTC
Ultimate Club Girls Freestyle Duals
May 4, 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
May 4-5, 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
May 4-5, 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
May 4, 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
May 4-5, 1:00 PM UTC
MN/USA 6U-16U, Junior, Girls State FS/GR
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Chayton French
Results
High School Results
Season
2017-2018
2016-2017
2015-2016
Team Name
Marshalltown
Marshalltown Bobcats
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/27
L
F 10-3 5:11
E. Craw
---
2018 CIML Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
182
01/26
L
F 2-0 1:05
J. Mitchell
---
2018 CIML Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
01/26
W
F 8-2 3:06
A. Lee
---
2018 CIML Invitational
Round 1 (16 Man)
182
01/20
W
F 4-1 2:14
J. Hayworth
Bondurant-Farrar
Dave Ewing Duals
Placement Matches (8 Team)
182
01/20
W
F 7-1 1:37
B. Slack
Ottumwa
Dave Ewing Duals
Round 3 (8 Team)
182
01/20
W
F 4-0 2:45
L. McCreery
Spencer
Dave Ewing Duals
Cross Bracket (8 Team)
182
01/20
L
F 4-0 1:29
N. Glaser
---
Dave Ewing Duals
Round 2 (8 Team)
182
01/20
L
F 9-1 4:23
C. Hondred
Ankeny Centennial
Dave Ewing Duals
Round 1 (8 Team)
182
01/17
W
F 5-6 2:43
A. Fraher
Urbandale
Urbandale @ Marshalltown
Round 1
182
01/13
L
DEC 7-3
H. Maitland
---
Storm Invite
Placement Matches (8 Man)
182
01/13
W
DEC 9-5
R. McWherter
Iowa Falls - Alden
Storm Invite
2nd Wrestleback (8 Man)
182
01/13
L
F 7-1 3:52
Z. Ryg
---
Storm Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
182
01/13
W
DEC 6-2
C. Krueger
---
Storm Invite
Quarterfinals (8 Man)
182
01/06
W
F 2-0 0:56
A. Wolfgram
Webster City
Allie Morrison Duals (Marshalltown)
Round 3 (6 Team)
182
01/06
W
F 7-6 4:34
T. Christensen
Johnston
Allie Morrison Duals (Marshalltown)
Round 4 (6 Team)
182
01/05
W
DEC 7-4
H. Pauley
Johnston
Marshalltown @ Johnston
Round 1
182
12/20
L
DEC 14-11
k. barkema
Mason City
Marshalltown @ Mason City
Round 1
182
12/16
W
F 7-4 4:44
D. Mente
Tipton
Regina Invitational
5th Placing Rd
182
12/16
W
F 4-1 0:37
D. Butler
West Branch
Regina Invitational
Semifinal, Cons Rd 1 (8 Man), Cons Rd 3 (16 Man)
182
12/16
W
F 2-0 0:58
Z. Webb
Sigourney
Regina Invitational
Cons Rd 2 (16 Man)
182
12/16
L
MD 14-2
M. Hoyle
Solon
Regina Invitational
Rd 2 & Cons Rd 1 (16 Man)
182
12/15
L
DEC 5-1
J. Paskach
Dowling Catholic
Dowling Catholic @ Marshalltown
Round 1
182
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/18
W
DEC 12-10
A. Fraher
Urbandale
Marshalltown @ Urbandale
Round 1
182
01/14
L
F 9-5 4:44
M. Schwickerath
New Hampton
J-Hawk Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
01/14
W
DEC 8-5
S. Blosch
Dubuque Hempstead
J-Hawk Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
182
01/14
L
F 10-5 5:15
E. Barry
Clinton
J-Hawk Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
01/13
L
F 14-3 6:00
K. Dornath
Fort Dodge
Fort Dodge @ Marshalltown
Round 1
182
01/07
W
F 10-4 4:22
J. Rolley
Johnston JV
Allie Morrison Dual Tournament
Round 2 (8 Team)
182
01/07
L
F 4-0 1:23
C. Shiltz
---
Allie Morrison Dual Tournament
Round 1 (8 Team)
182
01/06
W
DEC 9-5
S. Linn
Johnston
Johnston @ Marshalltown
Round 1
182
12/23
L
MD 19-9
C. Shaw
Garner-Hayfield/Ventura
Eagle Invite
Champ. Round 1
182
12/23
W
DEC 9-4
A. Burgwin
Eagle Grove
Eagle Invite
Champ. Round 1
182
12/22
W
DEC 7-3
J. Hemann
Saint Ansgar
Eagle Invite
Champ. Round 1
182
12/21
L
F 11-2 3:48
c. roberts
Mason City
Mason City @ Marshalltown
Round 1
182
12/16
W
F 10-7 5:29
G. Hagan
Dowling Catholic
Marshalltown @ Dowling Catholic
Round 1
182
12/10
L
DEF 0-0
E. Reed
Carlisle High School
Saydel Varsity Invitational
Placement Matches (16 Man)
182
12/10
L
F 7-7 5:15
L. Anderson
Des Moines Lincoln
Saydel Varsity Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
12/10
W
F 8-0 4:52
C. Alaverz
Des Moines East
Saydel Varsity Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
182
12/10
L
F 2-0 1:35
A. Messer
Pella
Saydel Varsity Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
12/10
W
DEC 9-8
E. Reed
Carlisle High School
Saydel Varsity Invitational
Round 1 (16 Man)
182
12/09
W
DEC 10-8
J. hawkins
Des Moines Roosevelt
Marshalltown @ Des Moines Roosevelt
Round 1
182
12/03
L
F 4-3 5:51
C. Nauman
East Marshall
2016 Montezuma Invitational
Cons. RD 3
182
12/03
L
F 4-3 1:54
A. Flesher
Pleasantville
2016 Montezuma Invitational
Quarters (10 Man)
182
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/12
L
MD 12-3
D. Samudio
---
Corn Cob Nationals - 15 - 18 Years Old
2nd Wrestleback (32 Man)
174
03/12
L
F 2-0 0:34
N. Morris
Team Poeta
Corn Cob Nationals - 15 - 18 Years Old
Round 2 Champ & WB (32 Man)
174
03/12
W
DEC 6-5
B. Nielsen
---
Corn Cob Nationals - 15 - 18 Years Old
Round 1 (32 Man)
174
Related Content
Women's Spotlight
Feb 24, 2022
The Bader Show
Apr 14, 2021
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
2023-24 Ohio State Wrestling
Dec 13, 2023
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023