Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Tyler Paul
Results
High School Results
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
Team Name
FRANCIS HOWELL CENTRAL
Francis Howell Central
Francis Howell Central B
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/13
L
F 2-0 0:34
L. Rubinstein
Holt
MSHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
106 Class 4
03/13
L
F 2-0 0:46
M. Domino
Liberty North
MSHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
106 Class 4
02/27
W
F 0-0
G. Kuhn
Timberland
MSHSAA Class 4 Sectional 2
Placement Matches (8 Man)
106
02/27
L
F 4-1 0:54
L. Rubinstein
Holt
MSHSAA Class 4 Sectional 2
Semis & 1st WB (8 Man)
106
02/27
W
F 2-0 1:16
G. Kuhn
Timberland
MSHSAA Class 4 Sectional 2
Quarterfinals (8 Man)
106
02/13
L
F 2-0 1:13
B. Jr
Hazelwood West
MSHSAA Class 4 District 3
Placement Matches (8 Man)
106
02/06
W
F 3-2 0:49
G. KUHN
Timberland
Seckman Invitational
Placement Matches (16 Man)
106
02/06
W
F 2-0 0:56
D. Smith
Chaminade
Seckman Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
106
02/06
L
F 5-0 0:48
M. Matschiner
---
Seckman Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
02/06
W
F 2-0 0:36
B. Pacifico
Chaminade
Seckman Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
01/23
L
F 13-4 3:49
A. Wojtkiewicz
Blue Springs
Blue Springs Duals
Round 3 (8 Team)
106
01/23
L
F 2-0 1:47
B. Rudman
Marquette
Blue Springs Duals
Round 2 (8 Team)
106
01/23
L
F 12-3 2:56
L. Lilledahl
Christian Brothers College
Blue Springs Duals
Round 1 (8 Team)
106
01/23
W
F 2-0 0:43
G. KUHN
Timberland
Blue Springs Duals
Placement Matches (8 Team)
106
01/09
W
F 3-2 1:30
G. KUHN
Timberland
GAC (Big Division)
Placement Matches (8 Man)
106
01/09
L
F 12-0 1:56
M. Matschiner
---
GAC (Big Division)
Semis & 1st WB (8 Man)
106
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
W
F 4-2 0:48
T. Graham
Ft. Zumwalt South
JV GAC
Placement Matches (16 Man)
106
02/08
W
F 2-0 0:28
H. Perkins
Liberty (Wentzville)
JV GAC
Semis & 2nd WB (16 Man)
106
02/08
W
F 2-0 0:44
C. Kelpe
Washington
JV GAC
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
01/04
W
F 0-0 0:20
Z. Poulsen
Vianney
Vianney JV Tournament
Round 5
106
01/04
W
F 0-0 0:15
T. Graham
---
Vianney JV Tournament
Round 4
106
12/14
L
F 0-0
D. Maxwell
Hazelwood West
Hazelwood West JV
Round 4 (5 Man)
113
12/14
W
F 0-0
A.
---
Hazelwood West JV
Round 3 (5 Man)
113
12/14
W
F 0-0
G. GERVICH
Timberland
Hazelwood West JV
Round 2 (5 Man)
113
12/14
L
F 0-0
L. Mallon
Francis Howell Central
Hazelwood West JV
Round 1 (5 Man)
113
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
L
F 2-0 0:24
D. Maxwell
Hazelwood West
MSHSAA Class 4 District 2
2nd Wrestleback (16 Man)
106
02/09
L
F 14-1 2:43
T. Bierman
Holt
MSHSAA Class 4 District 2
Quarterfinals
106
02/02
W
DEF 0-0
D. Maxwell
Hazelwood West
Seckman Invitational
Placement Matches (16 Man)
106
02/02
L
F 2-0 1:54
A. Gray
Jefferson City
Seckman Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
106
02/02
L
F 4-1 1:08
M. Oser
St. Charles West
Seckman Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
01/19
L
F 6-2 1:44
C. Keck
PARK HILL
48th ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 5 (24 Man)
106
01/19
L
F 7-0 1:26
L. Gaynor
RAYMORE-PECULIAR
48th ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 4 (24 Man)
106
01/19
L
F 2-0 0:54
F. Cole
Lafayette, JV
48th ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 3 (24 Man)
106
01/19
L
F 4-0 3:14
D. Coe
ODESSA
48th ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 2 (24 Man)
106
01/18
L
F 9-2 1:36
C. Dotson
---
48th ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 1 (24 Man)
106
01/05
L
F 6-5 3:07
C. Smith
Ft. Zumwalt South
Gateway Athletic Conference Tournament
Semis & 2nd WB (16 Man)
106
01/05
L
F 2-0 0:59
M. Roberts
---
Gateway Athletic Conference Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024