Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Henry Klinge
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2016-2017
2015-2016
2014-2015
Team Name
Southlake B
Southlake Carroll
Southlake Carroll HS
Southlake Carroll Hs
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/25
L
MD 20-9
B. Brown
---
2017 UIL Boys State Championship
3rd and 5th Place
285 - 6A
02/25
L
DEC 6-0
D. Carrillo
Lewisville Flower Mound
2017 UIL Boys State Championship
Cons Semi
285 - 6A
02/25
L
TF 24-9 3:50
N. Manzonelli
---
2017 UIL Boys State Championship
Semi-Finals and Cons 3
285 - 6A
02/24
W
F 2-4 2:27
G. Cabrera
---
2017 UIL Boys State Championship
Quarters and Cons 1
285 - 6A
02/24
W
F 0-8 4:00
T. Dendy
---
2017 UIL Boys State Championship
Round 1
285 - 6A
02/18
L
F 13-8 5:42
B. Brown
Arlington Lamar
2017 UIL Region 1 - 6A Boys
Finals
6A 285
02/18
W
F 3-2 3:34
J. Mendoza
El Paso El Dorado
2017 UIL Region 1 - 6A Boys
Rnd 4 Semis & 3rd WB
6A 285
02/17
W
F 2-0 0:33
J. Hutto
Weatherford
2017 UIL Region 1 - 6A Boys
Rnd 2 Qtrs 1st WB
6A 285
02/17
W
F 0-0 1:45
J. Ayala
El Paso Americas
2017 UIL Region 1 - 6A Boys
Round 1 (16 Man)
6A 285
02/08
W
F 2-0 1:06
D. Nabach
Keller Central HS
District 4-6A Boys Varsity District
Placement Matches (8 Man)
285
01/20
W
F 0-0
V. Sotelo
North Richland Hills Richland Hs
Panther City Duals
Round 1 (6 Team)
285
01/03
W
F 0-0 1:37
J. Bryan
Haltom City Haltom Hs
Timber Creek Christmas Classic
Cons. Quarters
285
01/01
W
F 4-11 3:18
J. Allen
Cinco Ranch
Texas Outlaw
Brackets 1st and 3rd
285
12/31
W
F 0-0 1:11
J. Green
Allen Blue
Texas Outlaw
Bracket Con Semi
285
12/31
L
MD 9-1
E. Tomlin
Tulsa Union
Texas Outlaw
Bracket Semi and Con 1
285
12/31
W
F 4-6 1:27
J. Allen
Cinco Ranch
Texas Outlaw
Bracket Quarters
285
12/30
W
FOR 0-0
F. FORFEIT
---
Texas Outlaw
Round 3
285
12/30
W
FOR 0-0
F. FORFEIT
---
Texas Outlaw
Round 4
285
12/30
W
F 2-0 0:19
C. Fisher
Smithville
Texas Outlaw
Round 2
285
12/27
W
F 4-3 1:02
J. Deweese
Keller Timber Creek HS
Timber Creek Christmas Classic
Champ. Round 1
285
12/22
W
F 0-0
D. Nabach
Keller Central Hs
Timber Creek Christmas Classic
Champ. Round 1
285
12/22
W
F 0-0
A. Hansen
Southlake Carroll Hs
Timber Creek Christmas Classic
Champ. Round 1
285
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
L
DEC 3-2
A. Hansen
---
UIL 4-6A District JV Tournament
1st & 3rd (16 Man)
285
02/04
W
F 4-2 1:29
K. Ixpanel
Haltom City Haltom Hs
UIL 4-6A District JV Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
02/04
W
F 2-0 0:23
J. Richardson
Keller Timber Creek HS
UIL 4-6A District JV Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/31
W
F 2-2 1:48
J. Zelaya
Dallas White HS
Keller JV Invitational
Finals (8 Man)
265-285
01/31
W
F 2-0 1:32
G. Johnson
---
Keller JV Invitational
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
265-285
01/31
L
F 2-0 1:52
P. Contreras
Fort Worth Paschal Hs
Keller JV Invitational
Quarterfinals (8 Man)
265-285
01/23
W
F 2-0 0:31
A. Hanson
Southlake
Coyote Classic: JV
Placement Matches (8 Man)
265-283
01/23
W
F 0-0 1:02
M. Ruth
Coppell
Coyote Classic: JV
Semis & 1st WB (8 Man)
265-283
01/23
W
F 2-2 0:55
K. Arnold
Frisco Heritage
Coyote Classic: JV
Quarterfinals (8 Man)
265-283
12/20
L
DEC 4-1
K. Miyashiro
Timber Creek
Timber Creek Christmas Classic
Conso Semis
285
12/20
L
F 2-0 0:44
A. Corona
McKinney
Timber Creek Christmas Classic
Round 3
285
12/20
W
F 4-0 2:18
B. Garcia
Irving Nimitz
Timber Creek Christmas Classic
Round 2
285
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024