Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Tomorrow · 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Alec Zimmerer
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2016-2017
2015-2016
2014-2015
Team Name
Creighton
Creighton
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/25
W
F 2-0 1:00
T. Kvanvig
Mullen
2017 NSAA State Dual Championships
Quarterfinals (8 Team)
182
02/11
L
F 1-1 6:21
M. Love
Howells-Dodge
NSAA - Class D - District 1
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
02/11
W
DEC 7-2
D. Crosley
Niobrara/Verdigre
NSAA - Class D - District 1
2nd Wrestleback (16 Man)
182
02/10
L
MD 14-0
L. Morris
Superior
NSAA - Class D - District 1
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
01/28
W
F 2-0 0:25
S. Behnk
Ord
Plainview Invite
Round 6
182
01/28
L
F 2-0 1:28
J. Lech
Ord
Plainview Invite
Round 5
182
01/28
W
F 6-0 1:49
D. Crosley
Niobrara/Verdigre
Plainview Invite
Round 4
182
01/28
W
F 3-0 1:43
B. Kyriss
Grand Island Central Catholic
Plainview Invite
Round 3
182
01/28
L
F 2-1 4:53
C. Gale
---
Plainview Invite
Round 2
182
01/21
L
F 5-1 2:55
E. Poppe
Crofton-Bloomfield
Neligh-Oakdale Invitational
1st/2nd
182
01/21
W
F 2-0 1:26
C. Thiele
Clearwater-Orchard
Neligh-Oakdale Invitational
Round 6
182
01/14
W
F 3-2 2:21
M. Jensen
Winside
Battle Creek Invite 2017
Finals
170
01/14
W
DEC 6-3
C. Bauer
Pierce
Battle Creek Invite 2017
Round 5
170
01/14
W
F 7-0 2:21
E. Gladitz
Wakefield
Battle Creek Invite 2017
Round 3
170
01/14
L
F 3-0 2:58
S. Frisch
Battle Creek
Battle Creek Invite 2017
Round 2
170
01/07
L
F 2-2 1:35
B. Wortman
Creighton
Wisner-Pilger Varsity Invitational
Round 5
160
01/07
W
F 4-0 1:48
N. Litchfield
Wakefield
Wisner-Pilger Varsity Invitational
Round 4
160
01/07
W
FOR 0-0
A. Dvorak
North Bend Central
Wisner-Pilger Varsity Invitational
Round 3
160
01/07
L
F 2-0 1:28
G. James
Ralston
Wisner-Pilger Varsity Invitational
Round 2
160
12/22
L
F 4-0 4:01
R. Fuchs
Pierce
Wayne Blue Machine Tournament
Placement Matches (8 Man)
182
12/22
W
DEC 6-2
Z. Flores
Wisner-Pilger
Wayne Blue Machine Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
182
12/22
L
F 2-0 1:57
R. Fuchs
Pierce
Wayne Blue Machine Tournament
Quarterfinals (8 Man)
182
12/03
L
FOR 0-0
S. Klinetobe
Elkhorn Valley
Creighton Invite 2016
Semis
182
12/03
L
DEF 6-4 4:00
K. Talton
Norfolk Reserves JV
Creighton Invite 2016
Round 2
182
12/02
L
DEC 10-3
A. Marx
Battle Creek
Creighton @ Battle Creek
Round 1
195
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/27
L
F 2-0 1:03
J. Klingelhoefer
Amherst
2016 NSAA State Dual Championships
Finals (8 Team)
170
02/27
L
F 2-0 0:17
C. Petersen
---
2016 NSAA State Dual Championships
Quarterfinals (8 Team)
170
02/27
L
F 6-5 5:50
T. Peterson
Sutton
2016 NSAA State Dual Championships
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
170
02/13
L
F 12-6 3:30
S. Klinetobe
Elkhorn Valley
NSAA - Class D - District 2
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
02/13
W
F 3-2 3:17
D. Crosley
Niobrara/Verdigre
NSAA - Class D - District 2
2nd Wrestleback (16 Man)
182
02/12
L
F 2-0 1:07
A. Lampkin
Scribner-Snyder
NSAA - Class D - District 2
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
01/30
L
F 4-1 3:50
A. Marx
Battle Creek
Plainview Invite
Round 6
182
01/30
L
F 4-1 2:31
C. Koenig
Wayne
Plainview Invite
Round 5
182
01/30
W
F 4-1 2:53
T. Heiner
Ponca
Plainview Invite
Round 4
182
01/30
L
F 2-0 0:40
B. Barelman
Laurel-Concord/Coleridge
Plainview Invite
Round 2
182
01/23
W
F 2-0 1:22
C. Hambleton
Fullerton
Neligh-Oakdale Invitational
5th/6th
182
01/23
L
F 4-0 2:45
C. Koenig
Wayne
Neligh-Oakdale Invitational
Round 5
182
01/23
W
F 2-0 0:38
Z. King
---
Neligh-Oakdale Invitational
Round 4
182
01/23
W
F 2-0 1:31
D. Crosley
Niobrara/Verdigre
Neligh-Oakdale Invitational
Round 3
182
01/23
L
F 3-0 3:55
C. Egge
Amherst
Neligh-Oakdale Invitational
Round 2
182
01/22
L
F 4-0 3:27
H. King
Winside
Lewis & Clark Conference
Round 5
182
01/21
W
F 0-0 0:57
T. Heiner
Ponca
Lewis & Clark Conference
Round 4
182
01/21
L
F 2-0 0:44
E. Godinez
Wakefield
Lewis & Clark Conference
Round 3
182
01/21
L
F 2-0 1:50
B. Barelman
Laurel-Concord/Coleridge
Lewis & Clark Conference
Round 2
182
01/21
W
F 2-0 0:10
N. Painter
Winnebago
Lewis & Clark Conference
Round 1
182
01/16
L
F 5-0 3:32
B. Dickey
Pierce
2016 Battle Creek Invitational
Non-medal Placement matches
182
01/16
L
F 2-0 2:53
S. Bode
Battle Creek
2016 Battle Creek Invitational
Round 5
182
01/16
L
F 2-0 0:43
H. King
Winside
2016 Battle Creek Invitational
Round 4
182
01/16
W
F 4-0 1:53
E. Ramirez
Norfolk Reserves
2016 Battle Creek Invitational
Round 3
182
12/28
L
FOR 0-0
T. Heiner
Ponca
Osmond Invite
Round 3 (8 Man)
182
12/28
L
FOR 0-0
E. Ramirez
Norfolk Reserves JV
Osmond Invite
Placement Matches (8 Man)
182
12/28
L
F 0-0 5:01
J. Walker
Ponca
Osmond Invite
Round 2 (8 Man)
182
12/28
L
FOR 0-0
E. Poppe
Crofton
Osmond Invite
Round 1 (8 Man)
182
12/18
W
F 2-0 0:33
G. Schafer
Wayne
Creighton @ Wayne
Round 1
170
12/12
L
F 3-1 4:23
B. Bergman
Akron-Westfield
Westerner Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
12/12
W
F 2-2 0:57
M. Trageser
West Sioux
Westerner Invitational
WB 16 man
160
12/12
L
F 6-3 4:37
G. Escobar
Alta-Aurelia
Westerner Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
12/11
W
F 2-0 1:22
L. Lawerence
Boone Central/Newman Grove
Boone Central/Newman Grove @ Creighton
Round 1
170
12/05
L
F 6-2 2:51
H. Rucker
---
Creighton Invite 2015
Finals
170
12/05
W
F 2-0 0:59
J. Jump
Pender
Creighton Invite 2015
Consolation Semis
170
12/05
L
F 2-0 1:19
C. Petersen
---
Creighton Invite 2015
Round 4
170
12/05
W
F 2-1 1:02
B. Heithoff
Neligh-Oakdale
Creighton Invite 2015
Round 2
170
12/05
W
F 2-0 0:27
M. Jensen
Winside
Creighton Invite 2015
Round 1 (16 Man)
170
12/04
L
F 8-2 2:31
D. Lanman
Battle Creek
Battle Creek @ Creighton
Round 1
170
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/06
L
DEC 10-5
J. Nedela
Lutheran High Northeast
Creighton @ Lutheran High Northeast
Round 1
152
01/31
W
FOR 0-0
C. Prim
Norfolk Catholic
Plainview Invite
Round 6
152
01/31
L
F 10-4 4:25
Q. Moles
Crofton-Bloomfield
Plainview Invite
Round 5
152
01/31
W
F 2-2 1:59
A. Christiansen
Plainview
Plainview Invite
Round 4
152
01/31
W
F 3-7 2:07
J. Werner
Battle Creek
Plainview Invite
Round 3
152
01/31
L
F 9-2 1:50
C. Kramer
Battle Creek
Plainview Invite
Round 2
152
01/24
L
F 2-0 0:20
N. Rutjens
Elkhorn Valley
Neligh-Oakdale Invite
medal round
152
01/24
L
F 2-0 0:18
A. Fangman
Elgin Public/Pope John
Neligh-Oakdale Invite
round 5
152
01/24
W
F 7-0 1:35
T. Collins
Fullerton
Neligh-Oakdale Invite
round 4
152
01/24
W
F 0-0 1:10
M. Kallenegger
Amherst
Neligh-Oakdale Invite
Round 3
152
01/24
L
F 4-0 0:45
D. Dibbern
Amherst
Neligh-Oakdale Invite
Round 1 (16 Man)
152
01/17
L
DEC 4-1
B. Wortman
Creighton
2015 Battle Creek Invititational
Place matches-7th on down
145
01/17
W
F 2-0 0:50
J. Ussery
Pierce
2015 Battle Creek Invititational
Round 5
145
01/17
W
DEC 7-4
M. Doyle
Pierce
2015 Battle Creek Invititational
Round 4
145
01/17
L
F 4-2 2:55
Z. Morris
---
2015 Battle Creek Invititational
Round 3
145
01/10
L
F 3-0 3:34
D. Risch
Scribner-Snyder
Wisner-Pilger Invitational
Round 4
152
01/10
L
F 2-0 1:59
K. Hernandez
Ralston
Wisner-Pilger Invitational
Round 2
152
01/10
W
F 2-0 1:28
J. Werner
Battle Creek JV
Wisner-Pilger Invitational
Round 1
152
12/20
L
F 5-1 3:41
B. Wortman
Creighton
Osmond Invite
Placement Matches (8 Man)
145
12/20
W
MD 15-4
J. Ussery
Pierce
Osmond Invite
Round 3 (8 Man)
145
12/20
L
F 6-2 2:25
T. Baker
Norfolk Reserves JV
Osmond Invite
Round 2 (8 Man)
145
12/20
W
F 4-0 0:53
T. Bostwick
Ponca
Osmond Invite
Round 1 (8 Man)
145
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024