Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 17-19, 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18, 4:00 PM UTC
2024 PNL Duals at Werner Park
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 5-9, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Nikolas Gers
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2015-2016
Team Name
Lewisville
Lewisville Hs
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/12
W
DEC 7-6
J. Flores
---
Catoosa Port City Classic
Placement Matches
132
01/12
W
F 2-0 0:52
B. Hansen
---
Catoosa Port City Classic
Semis & Consolation
132
01/12
W
DEC 4-2 SV
C. Smith
Webster
Catoosa Port City Classic
Round 5 (24 Man)
132
01/11
L
MD 9-1
C. Nolan
Broken Arrow Hs
Catoosa Port City Classic
Round 4 (24 Man)
132
01/11
L
F 2-0 1:12
D. Easterling
---
Catoosa Port City Classic
Round 2 (24 Man)
132
01/11
L
DEC 5-2
J. Flores
---
Catoosa Port City Classic
Round 1 (24 Man)
132
01/09
L
TF 15-0
T. Pendleton
Centennial
Reno Tournament of Champions
Cons. Round 1
132
01/05
L
MD 12-4
C. Stone
MIAMI
Cushing Tiger Invitational 2019
4th Wrestleback (32 Man)
132
01/05
W
DEC 3-1
G. Blank
---
Cushing Tiger Invitational 2019
3rd WB (16 & 32 Man)
132
01/05
W
F 2-0 0:27
G. Hopper
MORRISON
Cushing Tiger Invitational 2019
2nd Wrestleback (16 & 32 Man)
132
01/04
L
F 8-2 3:27
C. Tanner
COLLINSVILLE
Cushing Tiger Invitational 2019
Round 2 16 & 32 Champ & WB (32 Man)
132
01/04
W
F 5-2 1:08
D. Richards
BERRYHILL
Cushing Tiger Invitational 2019
Round 1 (32 Man)
132
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
DEC 10-6
J. Rush
South Grand Prairie
2018 UIL Region 2 - 6A Boys
Rnd 4 Semis & 3rd WB
126
02/16
W
DEC 8-7
B. Levy
Richardson Pearce
2018 UIL Region 2 - 6A Boys
Rnd 3 2nd W
126
02/16
L
F 0-4 0:50
L. Brown
Allen
2018 UIL Region 2 - 6A Boys
Rnd 2 Qtrs 1st WB
126
02/16
W
F 2-0 0:51
G. Deleon
Irving MacArthur
2018 UIL Region 2 - 6A Boys
Round 1 (16 Man)
126
02/09
L
DEC 13-9
R. Dearnbarger
Lewisville Flower Mound
2018 UIL District 6-6A - Boys
Medals Rounds
6A 126
02/09
W
F 2-0 0:43
M. Zain
Lewisville Hebron
2018 UIL District 6-6A - Boys
Semi-Finals and Cons 1
6A 126
12/02
W
DEC 6-1
S. Palacios
Lake Highlands
2017 - 38th Tri-State Classic
Placement Matches (8 Man)
132
12/02
W
F 0-0 1:00
D. Overstreet
Richardson Pearce Hs
2017 - 38th Tri-State Classic
2nd Wrestleback (8 Man)
132
12/02
L
F 0-0 1:58
M. Saadi
Richardson Berkner Hs
2017 - 38th Tri-State Classic
Semis & 1st WB (8 Man)
132
12/02
W
F 0-0 3:00
J. Pagila
McKinney North Hs
2017 - 38th Tri-State Classic
Quarterfinals (8 Man)
132
11/18
L
MD 11-3
M. Zain
Lewisville Hebron Hs
Warrior Invite Boys 2017
Consolation Round 1
132
11/18
L
F 11-0 3:27
S. McCoy
---
Warrior Invite Boys 2017
Round 3 (All)
132
11/17
W
MD 10-1
J. Taylor
Liberty Christian School-TX
Warrior Invite Boys 2017
Round 2 (All)
132
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
MD 10-0
D. Martinez
South Grand Prairie
2017 UIL Region 2 - 6A Boys
Round 3 Cons Round 1
6A 113
02/17
L
MD 14-1
S. McCoy
---
2017 UIL Region 2 - 6A Boys
Round 1 (16 Man)
6A 113
02/11
L
DEC 7-2
J. Baird
---
2017 UIL District 6-6A - Boys
3rd and 5th Place Matches
113
02/11
L
DEC 7-6
J. Galvan
Hebron
2017 UIL District 6-6A - Boys
Semi-Finals and Cons 1
113
01/31
L
F 0-0
J. Aragon
Plano West Hs
Plano West Hs @ Lewisville Hs
Round 1
113
01/14
L
F 0-0 4:00
K. Romo
Fort Worth Western Hills Hs
Be Heard Memorial Duals
Round 1 (6 Team)
113
01/14
W
DEC 6-1
K. Woods
Keller Fossil Ridge Hs
Be Heard Memorial Duals
Round 4 (6 Team)
113
01/14
W
F 2-0 1:17
J. Seginak
Burleson Centennial
Be Heard Memorial Duals
Round 5 (6 Team)
113
01/14
W
F 0-0
J. Taylor
Keller Central Hs
Be Heard Memorial Duals
Round 3 (6 Team)
113
01/06
L
DEC 8-5
A. Nixon
Richardson Lake Highlands Hs
Lake Highlands Quad
Champ. Round 1
113
01/04
W
F 0-0 1:00
D. Karlowsky
Lewisville Flower Mound Hs
Lewisville Hs @ Lewisville Flower Mound Hs
Round 1
113
12/27
L
F 16-2 4:41
B. Noetzel
Southlake Carroll Hs
Timber Creek Christmas Classic
Champ. Round 1
113
12/10
L
DEC 9-3
A. Conners
Grapevine
Titan Games
2nd Wrestleback (16 Man)
113
12/10
L
MD 18-4
J. Castellanos
Lewisville The Colony Hs
Titan Games
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
12/10
W
F 3-0 3:02
G. Sanchez
Leander Rouse HS
Titan Games
Round 1 (16 Man)
113
12/05
L
DEC 6-2
A. Gonzalez
Carrollton Turner Hs
Tri State Tournament
3rd Place Match
113
12/01
W
F 0-0
J. Ozuna
Irving Mac Arthur Hs
Irving Mac Arthur Hs @ Lewisville Hs
Round 1
113
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/12
L
DEC 4-2
K. Wetzel
Dallas Highland Park
2016 UIL Region 2 - 6A Boys
Cons 2
6A 113
02/12
L
F 2-0 0:58
T. Iwase
Plano
2016 UIL Region 2 - 6A Boys
Quarters & 1st WB (16 Man)
6A 113
02/12
W
F 2-0 1:21
A. Wilson
Richardson Pearce
2016 UIL Region 2 - 6A Boys
Round 1 (16 Man)
6A 113
02/06
W
F 2-0 1:20
C. Rainwater
Hebron
UIL 6-6A District
1st Place Matches
113
02/06
W
F 2-0 1:03
N. Jacobs
---
UIL 6-6A District
Semi-Finals and Cons 1
113
01/22
W
F 5-0 0:59
J. Velasquez
Corpus Christi Ray Hs
Bill Gillespie Classic Dual Tournament
Round 2 (3 Team)
106
01/22
W
F 7-2 2:35
F. Reyes
San Antonio Roosevelt HS
Bill Gillespie Classic Dual Tournament
Placement Matches (16 Team)
106
01/22
L
DEC 4-2
R. Lozano
---
Bill Gillespie Classic Dual Tournament
Semis & 3rd WB (16 Team)
106
01/22
W
F 2-0 1:34
Z. Attwood
Austin Vandegrift HS
Bill Gillespie Classic Dual Tournament
4th Wrestleback (16 Team)
113
01/22
L
F 12-1 2:53
B. Taboada
Cedar Park Vista Ridge Hs
Bill Gillespie Classic Dual Tournament
Round 3 (3 Team)
113
01/09
L
DEC 10-7
J. Mai
---
Cougar Classic
Cons. Semis (16 Man)
106
01/09
W
F 4-0 1:31
C. McDonald
Keller
Cougar Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
01/09
W
F 2-0 0:55
N. Epperson
Marcus
Cougar Classic
2nd Wrestleback (16 Man)
106
01/09
L
F 6-2 4:27
D. Dumbrigue
---
Cougar Classic
Round 1 (16 Man)
106
Related Content
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023