Today · 12:00 PM UTC
War At The Shore
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 1:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Today · 1:00 PM UTC
Heartland National Duals
Today · 2:00 PM UTC
Midwest Classic Nationals
Today · 9:00 PM UTC
Black Hills & AAU Folkstyle Nationals
Today · 10:30 PM UTC
Journeymen World Classic Duals
Tomorrow · 1:00 PM UTC
Wolf Classic Kickoff
Tomorrow · 1:30 PM UTC
Coppell Spring Jam
Tomorrow · 4:00 PM UTC
2024 SCC Women`s Wrestling Open
Tomorrow · 7:00 PM UTC
2024 Pittsburgh Wrestling Classic
Apr 4-7, 5:30 PM UTC
NYWA MN Youth State
Apr 4-7, 11:00 PM UTC
Reno Worlds
Apr 5-7, 6:30 AM UTC
European Qualifiers
Apr 5-7, 12:00 PM UTC
NHSCA High School Nationals
Apr 5-7, 1:00 PM UTC
U15, U17 & U19 Canadian Wrestling Champ
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Micah Burgess
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2017-2018
2016-2017
2015-2016
Team Name
Wheaton Warrenville South
Wheaton-Warrenville South
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/02
L
FOR 0-0
T. Cysewski
Team Poeta
IL Second Chance National Team Qualifier
J Fs
145
06/02
L
TF 10-0 4:33
L. Cartman
Harvey Twisters
IL Second Chance National Team Qualifier
J Fs
145
02/03
L
DEC 4-2
H. Anchan
---
IHSA 3A Regional @ Naperville Central
Placement Matches
126
02/03
W
F 2-2 4:26
R. Sterr
Aurora (Waubonsie Valley)
IHSA 3A Regional @ Naperville Central
Consi Semis
126
02/03
L
DEC 8-2
N. Kerridge
---
IHSA 3A Regional @ Naperville Central
Semis and WB3
126
02/03
W
F 14-3 4:51
L. Keating
Naperville (Central)
IHSA 3A Regional @ Naperville Central
Quarters and WB1
126
12/09
W
F 0-0 1:08
E. Crague
Lake Central
Downers Grove South Dual Team Tournament
Round 1 (16 Team)
126
12/09
W
DEC 7-3
S. Cleary
Barrington
Downers Grove South Dual Team Tournament
Round 3 (16 Team)
126
12/09
L
DEF 0-0
C. Burns
---
Downers Grove South Dual Team Tournament
Round 4 (16 Team)
126
12/09
W
F 0-0 3:22
W. Economo
Downers Grove North
Downers Grove South Dual Team Tournament
Round 2 (16 Team)
126
10/28
L
DEC 3-1
W. Moore
MWC Wrestling Academy
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R4 - Champ & WB (128, 64, & 32)
126
10/28
L
DEC 1-0
J. Rankin
Michigan Center High School
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R2
126
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/03
L
TF 10-0 1:20
J. Giurini
---
IL Second Chance National Team Qualifier
JF
126
06/03
W
TF 13-3 3:47
J. Sparks
---
IL Second Chance National Team Qualifier
JF
126
06/03
L
F 2-0 0:31
C. Bittle
---
IL Second Chance National Team Qualifier
JF
126
06/03
L
F 2-0 0:31
C. Bittle
---
IL Second Chance National Team Qualifier
JF
126
02/04
L
MD 12-3
M. Ahmed
Naperville (Central)
IHSA 3A Regional @ Batavia
Semis and WB3
120
02/04
L
MD 11-3
B. Kruk
---
IHSA 3A Regional @ Batavia
Quarters and WB1
120
01/20
L
DEC 6-4
B. Kruk
---
Naperville North @ Wheaton Warrenville South
Round 1
120
12/10
W
MD 14-2
S. Elam
Bellville West
Downers Grove South Dual Team Tournament
Round 3 (12 Team)
120
12/10
W
F 3-2 5:36
P. Kearns
Bartlett
Downers Grove South Dual Team Tournament
Round 2 (12 Team)
120
12/10
L
TF 18-3 5:15
R. Uribe
Mt. Carmel
Downers Grove South Dual Team Tournament
Round 4 (12 Team)
120
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/29
L
DEC 6-0
R. Nosbush
Mora
Malecek Team Camp - Ind. Tournament
Round 4
112-113 A
06/29
W
F 2-0 1:00
C. Cassidy
LeRoy Tri-Valley
Malecek Team Camp - Ind. Tournament
Round 3
112-113 A
06/28
W
F 2-0 0:14
A. Schulte
Cedar Rapids Prairie
Malecek Team Camp - Ind. Tournament
Round 2
112-113 A
06/27
W
F 4-3 2:55
C. Haggberg
Mora Red
Malecek Team Duals
Placement Matches (8 Team)
106
06/27
W
F 9-1 2:44
S. Kuchta
Coleman
Malecek Team Duals
Placement (16 Team)
113
06/27
W
F 2-0 0:58
Q. Schafer
Stillwater
Malecek Team Duals
Quarters & WB (16 Team)
113
06/27
W
DEC 9-5
R. Zike
Saint Joseph-Ogden
Malecek Team Duals
Semis & WB (16 Team)
113
06/27
L
DEC 7-0
T. Nosbush
Mora Blue
Malecek Team Duals
Round 2 (8 Team)
113
02/06
L
DEC 6-5
K. Guttosch
Naperville (Central)
IHSA 3A Regional @ Naperville
Consi Semis
106
02/06
L
MD 12-1
N. Kerridge
---
IHSA 3A Regional @ Naperville
Semis and WB2
106
02/06
W
DEC 4-2
R. Sterr
Aurora (Waubonsie Valley)
IHSA 3A Regional @ Naperville
Round 2
106
12/12
L
DEC 7-3
C. Kennedy
---
Downers Grove South Dual Team Tournament
Round 3 (12 Team)
106
12/12
L
F 0-0 5:15
K.
---
Downers Grove South Dual Team Tournament
Placement (12 Team)
106
12/12
W
F 0-0 3:54
C. Card
Joliet West
Downers Grove South Dual Team Tournament
Round 4 (12 Team)
106
10/24
L
F 10-3 2:32
K. Anderlik
Outlaw Wrestling
Cliff Keen USAW Preseason Nat. - HS Boys
R3 - WB (128 Man)
106
10/24
L
MD 8-0
T. Fauver
---
Cliff Keen USAW Preseason Nat. - HS Boys
R1
106
Related Content
Women's Spotlight
Feb 24, 2022
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Takedown Of The Week
Nov 8, 2023
2023-24 Nebraska Wrestling
Nov 8, 2023
2023-24 Cornell Wrestling
Nov 1, 2023