Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 12:00 PM UTC
War At The Shore
Tomorrow · 1:00 PM UTC
Heartland National Duals
Tomorrow · 2:00 PM UTC
Midwest Classic Nationals
Tomorrow · 9:00 PM UTC
Black Hills & AAU Folkstyle Nationals
Tomorrow · 10:30 PM UTC
Journeymen World Classic Duals
Mar 30, 1:00 PM UTC
Wolf Classic Kickoff
Mar 30, 1:30 PM UTC
Coppell Spring Jam
Mar 30, 4:00 PM UTC
2024 SCC Women`s Wrestling Open
Mar 30, 7:00 PM UTC
2024 Pittsburgh Wrestling Classic
Apr 4-7, 5:30 PM UTC
NYWA MN Youth State
Apr 4-7, 11:00 PM UTC
Reno Worlds
Apr 5-7, 6:30 AM UTC
European Qualifiers
Apr 5-7, 12:00 PM UTC
NHSCA High School Nationals
Apr 5-7, 1:00 PM UTC
U15, U17 & U19 Canadian Wrestling Champ
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Sign In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
William Kutz
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2019-2020
Team Name
HLWW
Howard Lake - Waverly - Winsted
Howard Lake-Waverly-Winsted
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
W
F 9-0 4:54
c. Othoudt
Princeton
Howard Lake-Waverly-Winsted @ Princeton
Round 1
152
02/03
W
F 2-0 1:25
T. Kraft
Marshall
2024 MNGWL Individual State
3rd Place
160
02/03
L
DEC 8-2
B. Wacholz
Albert Lea Area
2024 MNGWL Individual State
Semis
160
02/03
W
F 2-0 1:09
E. Palmer
Northfield
2024 MNGWL Individual State
Quarters
160
02/03
W
DEC 6-0
O. Martineau
Blaine
2024 MNGWL Individual State
Round 1
160
02/02
W
F 2-0 0:37
A. Betancourt
Sibley East
Sibley East Tri HLWW and LCWM
Round 1
160
02/02
L
DEC 7-5
C. Bade
Saint Clair-Mankato Loyola
Saint Clair-Mankato Loyola vs. Howard Lake-Waverly-Winsted
Round 1
160
02/02
W
F 2-0 0:37
A. Betancourt
Sibley East
Howard Lake-Waverly-Winsted @ Sibley East
Round 1
160
02/02
L
TF 16-1
R. Palmer
Lake Crystal Wellcome Memorial Area
Lake Crystal Wellcome Memorial Area vs. Howard Lake-Waverly-Winsted
Round 1
160
01/27
W
F 5-0 2:59
A. Lansing
Le Sueur-Henderson
2024 MNGWL Region 3 Qualifier
1st Place
160
01/27
W
F 2-0 0:25
T. Espinoza-Weikert
Hutchinson
2024 MNGWL Region 3 Qualifier
Semis
160
01/27
W
F 2-0 0:32
C. Kamann
Glencoe Silver Lake Lester Prairie
2024 MNGWL Region 3 Qualifier
Quarters
160
01/11
W
MD 14-2
A. Zuniga-Lopez
Mound-Westonka
Mound-Westonka vs. Howard Lake-Waverly-Winsted
Round 1
160
01/11
W
F 2-0 1:48
J. Rogers
Delano
Howard Lake-Waverly-Winsted @ Delano
Round 1
160
12/29
W
F 8-2 2:18
B. Fortune
Woodbury
2023 Rumble on the Red - JV
FINALS
160
12/29
L
F 3-9 4:29
V. Wollschlager
Mandan
2023 Rumble on the Red - JV
WB7
160
12/29
W
MD 14-6
G. Fuher
Ellendale-Edgeley-Kulm
2023 Rumble on the Red - JV
Semis & WB6
160
12/29
W
F 11-6 3:00
Z. Hopkins
Elk River
2023 Rumble on the Red - JV
WB5
160
12/29
W
MD 10-1
T. Peterson
Rock Ridge
2023 Rumble on the Red - JV
QTRS & WB4
160
12/29
L
F 2-0 1:03
G. Engwicht
New Salem-Almont
2023 Rumble on the Red - JV
R3 & WB3
160
12/28
W
F 13-0 4:20
C. Jewett
Valley City
2023 Rumble on the Red - JV
R2 & WB1
160
12/28
W
F 2-0 1:08
L. Felchtinger
Jackson County Central
2023 Rumble on the Red - JV
R1
160
12/22
W
MD 10-2
H. Ramsdell
Little Falls
Howard Lake-Waverly-Winsted @ Little Falls
Round 1
172
12/22
W
TF 15-0
J. Yates
Mora
Mora vs. Howard Lake-Waverly-Winsted
Round 1
172
12/21
W
MD 10-2
H. Ramsdell
Little Falls
Howard Lake-Waverly-Winsted @ Little Falls
Round 1
172
12/12
L
F 3-4 2:43
H. Korson
Hutchinson
JV HLWW
Round 1
152
12/12
W
DEC 2-1
C. Tews
Hutchinson
HLWW Tri
Round 1
160
12/09
L
MD 13-3
G. Wendlandt
Paynesville Area
Paynesville Area @ Howard Lake-Waverly-Winsted
Round 1
160
12/08
L
F 2-0 2:00
N. Beck
Goodhue
Goodhue @ Howard Lake-Waverly-Winsted
Round 1
160
12/08
L
F 4-1 1:40
V. Alm
Monticello
Monticello @ Howard Lake-Waverly-Winsted
Round 1
160
12/05
L
F 0-0 0:59
O. Carlson
Albany
Howard Lake-Waverly-Winsted @ Albany
Round 1
160
12/01
W
F 7-0 2:10
C. Smith
Atwater-Cosmos-Grove City
Howard Lake-Waverly-Winsted @ Atwater-Cosmos-Grove City
Round 1
160
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/31
L
Replay
DEC 6-0
C. Wolf
Adrian
2023 NYWA State Tournament
2: WB Rd 3: Match ID`s 23,24
140
03/31
W
Replay
DEC 6-4
S. Reyes
LAMR
2023 NYWA State Tournament
2: WB Rd 2: Match ID`s 18,19,21,22
140
03/31
L
Replay
F 2-0 0:37
C. Allen
Caledonia/Houston
2023 NYWA State Tournament
1: Quarters
140
03/30
W
Replay
F 2-0 1:11
B. Raymo
Worthington
2023 NYWA State Tournament
1: Rd of 16
140
03/25
W
F 2-0 1:00
P. Sullivan
New Prague
NYWA Region 3 (Waconia)
Round 4
140
03/25
L
DEC 7-0
H. Sperlazza
STMA (St. Michael/Albertville)
NYWA Region 3 (Waconia)
Round 3
140
03/25
W
DEC 6-4
B. Beyer
Delano
NYWA Region 3 (Waconia)
Round 2
140
03/25
W
MD 12-3
H. Korson
Hutchinson
NYWA Region 3 (Waconia)
Round 1
140
03/02
L
F 2-0 1:33
W. Engen
Belgrade-Brooten-Elrosa
MSHSL Team State
3rd Place
138
03/02
L
F 7-1 1:29
A. Diederich
Royalton-Upsala
MSHSL Team State
Quarterfinals
138
01/10
W
F 8-0 2:32
I. Quandt
Delano
Howard Lake-Waverly-Winsted @ Delano
Round 1
138
01/10
W
DEC 5-1
B. Beyer
Delano
Howard Lake-Waverly-Winsted @ Delano
Round 1
132
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/15
L
DEC 5-2
J. Knutson
Owatonna
Yellowjacket Nationals 2019 Midwest Tour
Semis & 3rd WB (16 Man)
90
12/15
W
DEC 6-2
C. Johnson
Northfield
Yellowjacket Nationals 2019 Midwest Tour
2nd Wrestleback (16 Man)
90
12/14
L
F 5-0 1:00
K. Klinger
Owatonna
Yellowjacket Nationals 2019 Midwest Tour
Round 1 (16 Man)
90
Related Content
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
2023-24 Nebraska Wrestling
Nov 8, 2023
2023-24 Cornell Wrestling
Nov 1, 2023
2023-24 Iowa Wrestling
Oct 26, 2023
2023-24 Iowa State Wrestling
Nov 27, 2023