Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Today · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Today · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Kaleb Nelson
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2022-2023
2021-2022
2020-2021
2019-2020
Team Name
Mt Spokane
Mt Spokane
Mt. Spokane
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
W
DEC 9-7 SV
K. Zangara
Mt Spokane
GSL District Tournament 2023
3A 5/6
120 3A
02/04
L
F 16-2 1:11
T. Zaragoza
North Central
GSL District Tournament 2023
4th Wrestleback (16 Man)
120 3A
02/04
W
MD 10-0
J. Sullivan
Mead
GSL District Tournament 2023
Semis & 3rd WB (16 Man)
120 3A
02/04
W
DEC 13-10
A. Jackson
Cheney
GSL District Tournament 2023
2nd Wrestleback (16 Man)
120 3A
02/04
L
F 2-1 2:50
J. Ingram
Ferris
GSL District Tournament 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
120 3A
02/03
W
F 7-1 3:41
A. Carr
Cheney
GSL District Tournament 2023
Round 1 (16 Man)
120 3A
01/27
W
F 2-0 2:18
A. Agidius
Mead
Mt. Spokane @ Mead
Round 1
120
01/20
L
F 2-0 1:26
C. Crosby
University
University @ Mt. Spokane
Round 1
120
01/20
L
F 2-0 1:29
C. Crosby
University
University @ Mt. Spokane
Round 1
120
01/19
W
F 4-7 5:17
A. Jackson
Cheney
Mt. Spokane @ Cheney
Round 1
120
01/14
L
DEC 8-1
D. Gaither
Moses Lake
Viking Invite 2023
(R5) WB 4 (32),2 (2)
120
01/14
L
F 9-1 3:16
E. McDonald
Sumner
Viking Invite 2023
(R4) Quarters and WB 1(16),3(32)
120
01/14
W
F 8-8 5:33
W. Thompson
Yelm
Viking Invite 2023
(R2) Round 1 16, Round 2 & 1st WB 32
120
01/13
W
F 5-0 1:26
Z. Frazier
Gonzaga Prep
Mt. Spokane @ Gonzaga Prep
Round 1
120
01/12
W
DEC 8-2
K. Aurand
Ridgeline
Ridgeline @ Mt. Spokane
Round 1
120
01/07
L
TF 17-0 3:55
W. Barnes
Flathead
Pacific Northwest Classic 2023
Quarters & 3rd WB (32 Man)
120
01/07
W
F 3-2 1:12
H. Duncan
Hanford
Pacific Northwest Classic 2023
2nd Wrestleback (32 Man)
120
01/07
L
TF 17-2 3:40
S. Salinas
Richland
Pacific Northwest Classic 2023
Round 2 Champ & WB (32 Man)
120
01/06
W
F 2-0 0:31
L. Lowe
Freeman
Pacific Northwest Classic 2023
Round 1 (32 Man)
120
01/05
W
F 4-0 3:05
J. Zuniga
Ferris
Ferris @ Mt. Spokane
Round 1
120
12/22
W
NC 0-0
C. Phillips
Colfax
Tri-County Classic Invite
Placement (32 Man)
120Boys
12/22
L
DEC 10-5
O. Mohammad
Central Valley
Tri-County Classic Invite
Cons. Semis (32 Man)
120Boys
12/22
L
DEC 4-3
H. Raulston
Medical Lake
Tri-County Classic Invite
Semis & WB (32 Man)
120Boys
12/22
W
F 2-0 2:03
C. Phillips
Colfax
Tri-County Classic Invite
Quarters & WB (32 Man)
120Boys
12/22
W
MD 9-1
L. Ottack
Colville
Tri-County Classic Invite
Round 2 Champ (32 Man)
120Boys
12/03
L
Replay
F 4-0 1:47
A. Alvarez
Granger
Deer Park Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
12/03
W
Replay
F 2-6 2:53
E. Wisman-clough
Deer Park
Deer Park Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
120
12/03
W
Replay
F 4-2 2:19
K. Aurand
Ridgeline
Deer Park Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
12/03
L
Replay
F 4-3 3:33
E. Brinlee
Deer Park
Deer Park Invitational
Round 1 (16 Man)
120
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
L
F 2-0 0:24
E. Cervantes
Hermiston
WIAA 3A Region 4
7th/8th
113
02/12
L
DEC 5-0
D. House-Hunt
Lake Washington
WIAA 3A Region 4
Consolation Round 3
113
02/12
W
F 2-0 2:17
L. Kawahara
Juanita
WIAA 3A Region 4
Consolation Round 2
113
02/12
W
F 0-0 2:26
H. III
Kennewick
WIAA 3A Region 4
Consolation Round 1
113
02/12
L
MD 16-4
G. Gibson
Mercer Island
WIAA 3A Region 4
Championship Round 1
113
02/05
L
Replay
DEC 3-1
C. Burbank
University
2A/3A GSL District Tournament 2022
5TH
113 3A
02/05
L
Replay
DEC 8-3
C. Crosby
University
2A/3A GSL District Tournament 2022
w4
113 3A
02/05
L
Replay
F 8-1 3:40
J. Ingram
Ferris
2A/3A GSL District Tournament 2022
q w1
113 3A
01/06
W
DEC 8-5
A. Sang
University
Mt. Spokane @ University
Round 1
113
12/30
L
DEC 5-3
J. Chapa
Southridge
Winter Cup Boys
3rd
113
12/30
W
F 4-2 2:58
P. Miller
East Valley Yakima
Winter Cup Boys
4th Wrestleback (16 Man)
113
12/30
W
DEC 6-0
H. III
Kennewick
Winter Cup Boys
Semis & 3rd WB (16 Man)
113
12/30
L
DEC 7-4
J. Jasso
Sunnyside
Winter Cup Boys
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
12/23
W
F 2-0 1:16
D. Esparza
Gonzaga Prep
Gonzaga Prep @ Mt. Spokane
Round 1
120
12/17
L
Replay
DQ 3-0
J. Hendren
Lewiston High School
Tri-State 2021
3rd 64 Wrestleback & 2nd Wrestleback 32
113
12/17
L
F 15-5 3:41
J. Mason
Mead
Tri-State 2021
Round 1 32 and Round 2 1st WB 64
113
12/09
W
F 2-0 1:29
E. Smith
Central Valley
Central Valley @ Mt. Spokane
Round 1
120
12/04
L
Replay
DEC 12-7
T. Caldwell
Cheney
Deer Park Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
120
12/04
L
Replay
F 2-0 1:32
O. Alvarez
Granger
Deer Park Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
12/04
W
Replay
F 5-8 3:59
D. Gertsch
Deer Park
Deer Park Invitational
Round 1 (16 Man)
120
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/09
L
MD 13-0
N. Torres
Mead
2021 GSL 2A and 3A/4A Tournament
4th Wrestleback (16 Man)
113 3A/4A
06/09
W
F 2-2 2:55
R. Sahebzada
Mt Spokane
2021 GSL 2A and 3A/4A Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
113 3A/4A
06/09
W
F 2-1 2:59
M. Na
Mead
2021 GSL 2A and 3A/4A Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
113 3A/4A
06/09
L
F 2-0 0:33
N. Torres
Mead
2021 GSL 2A and 3A/4A Tournament
Round 1 (16 Man)
113 3A/4A
06/04
L
F 0-0 0:47
I. Campos
Othello
Othello @ Mt. Spokane
Round 1
113
06/01
W
F 7-0 2:44
A. Zaleski
East Valley (Spokane)
East Valley (Spokane) @ Mt. Spokane
Round 1
113
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
L
F 2-0 0:26
A. Dunn
---
2020 WIAA 3A District 8 Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
106
02/07
L
F 2-0 0:32
D. Boone
---
2020 WIAA 3A District 8 Tournament
Round 1 (16 Man)
106
02/01
W
F 6-0 1:34
R. Sahebzada
Mt Spokane
Spokaloo
3rd Place
98
02/01
L
DEC 13-6
L. Decker
Gonzaga Prep
Spokaloo
Semis & 3rd WB (16 Man)
98
01/18
L
F 2-0 0:59
B. Jr.
---
NWC Crusader Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
01/18
L
F 2-1 1:21
B. Erickson
Mary Walker
NWC Crusader Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
01/08
L
F 2-0 0:10
D. Stevens
University
Mt. Spokane @ University
Round 1
106
12/28
L
DEC 3-0
E. Taylor
Rogers (Spokane)
M2 Mallet
3rd Place
106
12/28
L
F 2-0 0:16
T. Diep
Rogers (Spokane)
M2 Mallet
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
12/28
W
DEC 6-0
J. Meyers
---
M2 Mallet
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
12/14
L
MD 12-4
L. Decker
Gonzaga Prep
Joe Ridlington Freshman Invite
Placement Matches (16 Man)
99
12/14
W
F 6-11 5:52
C. Frank
Coeur d` alene
Joe Ridlington Freshman Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
99
12/14
W
F 6-6 2:36
M. Robertson
Lakeside
Joe Ridlington Freshman Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
99
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024