Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
Tomorrow · 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Oliver Lee
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
Team Name
Colleyville Heritage
Colleyville-Heritage
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/16
L
F 7-0 3:58
M. Beeck
Prosper Rock Hill
2021 UIL Boys Region 2-5A
Cons 1
182
04/16
L
F 4-7 2:17
C. Lyle
Frisco Lebanon Trail
2021 UIL Boys Region 2-5A
Quarters
182
04/16
W
F 2-0 0:16
J. Veliz
Dallas North Dallas
2021 UIL Boys Region 2-5A
Champ. Round 1 (12 Man)
182
04/09
L
DEF 0-0 0:02
J. Ernest
Argyle
2021 UIL Boys District 5-5A
Round 6
182
04/09
W
F 4-1 1:09
G. Hoke
Grapevine
2021 UIL Boys District 5-5A
Round 4
182
03/13
L
F 2-0 2:48
S. Trouy
Frisco Lone Star
Colleyville Heritage vs. Frisco Lone Star
Round 1
170
03/13
W
F 2-0 1:19
k. McClure
---
Colleyville Heritage vs. Lucas Lovejoy
Round 1
170
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/14
L
F 7-0 3:19
D. Lopez
---
2020 UIL Boys Region 2-5A
Rd 2: Qtrs & 1st WB
170
02/14
L
F 2-2 1:15
C. Black
Midlothian
2020 UIL Boys Region 2-5A
Round 1 (16 Man)
170
02/07
L
F 4-1 1:19
N. Holloway
North Richland Hills Birdville
UIL Boys District 5-5A
Placements
170
02/07
W
F 7-0 2:46
I. Banks
Grapevine
UIL Boys District 5-5A
Consi Semis
170
02/07
L
F 2-0 1:15
C. Davee
Argyle
UIL Boys District 5-5A
Semis and WB3
170
02/07
W
F 7-2 2:40
A. Hogan
Northwest
UIL Boys District 5-5A
Quarterfinals and WB1
170
02/06
W
NC 0-0
A. Hogan
Northwest
UIL Boys District 5-5A
True 4th
170
01/25
W
F 7-0 2:50
J. Pineda
---
4th Annual Bowie Invitational-JV
Finals
170
01/25
W
F 2-0 0:40
R. Cunningham
St. Marks
4th Annual Bowie Invitational-JV
Semis & 1st WB (8 Man)
170
01/25
W
F 5-0 1:43
G. Mitchell
Arlington- Martin
4th Annual Bowie Invitational-JV
Quarterfinals (8 Man)
170
12/07
L
F 4-2 1:31
E. Ramirez
Fort Worth Paschal
Colleyville Heritage Varsity Boys Invite
Round 4 2nd wrestleback & champ quarter
160
12/07
L
DEC 10-8
J. Reyes
Irving Nimitz
Colleyville Heritage Varsity Boys Invite
Round 2 Champ & WB (32 Man) 16 man 1-8
160
11/21
W
DEC 6-2
I. Perez
Prosper
The Warrior JV Invite
1st & 3rd (16 Man)
160
11/21
W
F 2-0 1:12
T. Maidens
Arlington Martin
The Warrior JV Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
11/21
W
DEC 5-3
L. Bacordr
Prosper
The Warrior JV Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
11/21
W
F 2-0 2:21
E. Scott
Weatherford
The Warrior JV Invite
Round 1 (16 Man)
160
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
L
F 5-0 2:46
S. Andrade
---
UIL Boys District 5-5A
Placements
152
02/08
L
DEC 9-7 SV
A. Shepard
Justin Northwest
UIL Boys District 5-5A
Consi Semis
152
02/08
W
F 5-2 2:46
G. Wilson
---
UIL Boys District 5-5A
Semis and WB3
152
02/08
L
F 2-0 0:40
A. Krumwiede
Grapevine
UIL Boys District 5-5A
Quarterfinals and WB1
152
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020