Apr 24-28, 5:00 PM UTC
US Open Wrestling Championships
Apr 27-28, 12:00 PM UTC
Ohio Tournament of Champions
Apr 27-28, 12:00 PM UTC
North Region MAWA Championships
Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 1:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 2-3, 4:00 PM UTC
2024 Alaska USAW State Folkstyle Champio
May 4, TBD
ISWA Freestyle State
May 4, TBD
2024 Missouri USA Girls Greco State
May 4-5, 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
May 4-5, 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
May 4-5, 12:30 PM UTC
Ultimate Club Girls Freestyle Duals
May 4, 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
May 4-5, 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
May 4-5, 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
May 4, 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
May 4-5, 1:00 PM UTC
MN/USA 6U-16U, Junior, Girls State FS/GR
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Chapman Henke
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
PALMETTO STATE WRESTLING ACADEMY
Palmetto State Wrestling
Palmetto State Wrestling Acad.
Palmetto State Wrestling Acade
Palmetto state wrestling
Team Bear Wrestling
Team Bear Wrestling Club
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
F 6-1 1:34
E. Guerin
Ninety Six Wrestling
Tour of SC North Region Showcase
Cons. Semis (8 Man)
55
02/17
L
F 2-0 0:45
B. Meyers
Ninety Six Wrestling
Tour of SC North Region Showcase
Cons. Semis (8 Man)
52
02/17
L
F 2-0 0:24
K. Payne
Roundtree Wrestling Academy
Tour of SC North Region Showcase
Semis & WB (8 Man)
55
02/17
W
F 2-0 0:14
B. Mote
Hard Rock Rams
Tour of SC North Region Showcase
Semis & WB (8 Man)
52
02/17
W
DEC 11-9
J. Turner
Eastside Youth Wrestling
Tour of SC North Region Showcase
Quarterfinals (8 Man)
55
02/17
L
F 7-10 1:54
I. Aguillon
C2X
Tour of SC North Region Showcase
Quarterfinals (8 Man)
52
02/10
L
Replay
F 2-0 0:21
N. Salem
Legacy Elite Wrestling
Tour of SC Central Region Showcase
Placement Matches (16 Man)
52
02/10
W
Replay
F 2-4 1:56
B. D`Ettore
C2X
Tour of SC Central Region Showcase
Semis & 3rd WB (16 Man)
52
02/10
L
Replay
F 7-4 1:32
E. Guerin
Ninety Six Wrestling
Tour of SC Central Region Showcase
Cons. Semis (8 Man)
55
02/10
W
Replay
F 2-0 0:42
B. Harder
Carolina Reapers
Tour of SC Central Region Showcase
Semis & WB (8 Man)
55
02/10
W
Replay
F 2-0 0:42
O. Smith
Carolina Reapers
Tour of SC Central Region Showcase
Quarters & 1st WB (16 Man)
52
02/10
L
Replay
F 4-0 0:27
H. Walters
Titan Wrestling Academy
Tour of SC Central Region Showcase
Quarterfinals (8 Man)
55
02/10
W
Replay
F 2-0 1:00
J. Drook
Gaston Grizzlies
Tour of SC Central Region Showcase
Round 1 (16 Man)
52
02/10
W
NC 0-0
B. D`Ettore
C2X
Tour of SC Central Region Showcase
2nd Place Match (16 Man)
52
01/27
L
Replay
F 0-0 0:17
C. Thornton
Franklin County
Tour of SC West Region Showcase
2nd Place Match (16 Man)
52
01/27
W
Replay
F 7-6 1:30
I. Aguillon
C2X
Tour of SC West Region Showcase
Placement Matches (16 Man)
52
01/27
L
Replay
F 5-0 0:58
E. Guerin
Ninety Six Wrestling
Tour of SC West Region Showcase
Cons. Semis (16 Man)
55
01/27
W
M FOR 0-0
K. Waddell
Reverence Wrestling Club
Tour of SC West Region Showcase
Cons. Semis (16 Man)
52
01/27
L
Replay
F 4-2 0:43
C. Thornton
Franklin County
Tour of SC West Region Showcase
Semis & 3rd WB (16 Man)
55
01/27
W
Replay
F 0-4 0:47
B. Harder
Carolina Reapers
Tour of SC West Region Showcase
Semis & 3rd WB (16 Man)
52
01/27
W
Replay
F 9-4 1:29
J. Drook
Gaston Grizzlies
Tour of SC West Region Showcase
Quarters & 1st WB (16 Man)
55
01/27
L
Replay
F 2-0 0:23
I. Aguillon
C2X
Tour of SC West Region Showcase
Quarters & 1st WB (16 Man)
52
12/30
L
Replay
F 2-0 0:20
N. Johnson
Crystal Coast Grapplers
Season`s Beatings Youth Nationals
Cons. Semis (8 Man)
52
12/30
W
Replay
F 3-2 2:00
R. France
Spartanburg Wrestling Academy
Season`s Beatings Youth Nationals
Semis & WB (8 Man)
52
12/30
L
Replay
F 2-0 0:21
C. Forestiere
Poquoson Athletic Association
Season`s Beatings Youth Nationals
Quarterfinals (8 Man)
52
12/09
L
Replay
DEC 10-6
B. Harder
Carolina Reapers
Wildcat Wrangle
Cons. Semis (16 Man)
52
12/09
L
Replay
F 7-0 2:00
N. Salem
Legacy Elite Wrestling Club
Wildcat Wrangle
Semis & 3rd WB (16 Man)
52
12/09
L
Replay
F 4-0 2:49
E. Guerin
Ninety Six Wrestling
Wildcat Wrangle
Cons. Semis (8 Man)
55
12/09
L
Replay
F 2-2 0:39
C. Camarillo
Eastside Youth Wrestling
Wildcat Wrangle
Semis & WB (8 Man)
55
12/09
W
Replay
DEC 17-16
B. Meyers
Ninety Six Wrestling
Wildcat Wrangle
Quarters & 1st WB (16 Man)
52
12/09
W
Replay
F 9-6 2:29
B. Harder
Carolina Reapers
Wildcat Wrangle
Quarterfinals (8 Man)
55
11/18
L
Replay
F 15-10 2:32
D. Deane
Hard Rock Rams
The Elite Predator Challege
Placement Matches (8 Man)
52
11/18
L
Replay
F 4-4 1:58
J. Bailey
Pelion Youth Wrestling
The Elite Predator Challege
Placement Matches (8 Man)
49
11/18
W
Replay
F 10-1 1:19
M. Smith
Carolina Reapers
The Elite Predator Challege
Semis & WB (8 Man)
52
11/18
W
Replay
F 7-8 1:27
J. Drook
Gaston Grizzlies
The Elite Predator Challege
Semis & WB (8 Man)
49
11/18
W
Replay
F 4-0 0:32
B. Harder
Carolina Reapers
The Elite Predator Challege
Quarterfinals (8 Man)
52
11/18
W
NC 0-0
J. Drook
Gaston Grizzlies
The Elite Predator Challege
2nd Place Match (8 Man)
49
11/18
W
NC 0-0
B. Harder
Carolina Reapers
The Elite Predator Challege
2nd Place Match (8 Man)
52
11/11
W
F 6-2 0:59
E. Byrd
Lexington Youth Wrestling
White Knoll Kickoff
Round 5 (5 Man)
52
11/11
W
F 7-1 0:57
J. Drook
Gaston Grizzlies
White Knoll Kickoff
Placement Matches (8 Man)
46/49
11/11
W
F 2-2 0:42
M. Smith
Carolina Reapers
White Knoll Kickoff
Round 4 (5 Man)
52
11/11
W
F 6-1 1:40
S. Flynn
James Island Youth Wrestling C
White Knoll Kickoff
Semis & WB (8 Man)
46/49
11/11
L
F 13-10 2:32
D. Deane
Hard Rock Rams
White Knoll Kickoff
Round 2 (5 Man)
52
11/11
W
F 7-2 1:18
B. Harder
Carolina Reapers
White Knoll Kickoff
Round 1 (5 Man)
52
11/11
W
DEC 9-6
D. Deane
Hard Rock Rams
White Knoll Kickoff
Quarterfinals (8 Man)
46/49
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/25
L
Replay
F 2-0 0:41
L. Autin
Backyard Brawlers
The Backyard Brawl
Quarters & 1st WB (16 Man)
50
06/25
L
Replay
F 7-0 0:26
K. Enriquez
Takedown Elite
The Backyard Brawl
Round 1 (16 Man)
50
05/20
L
Replay
F 5-0 0:49
L. Crowe
Soddy Daisy Wrestling
Southern Throne Individual
Round 5 (5 Man)
47/50
05/20
L
Replay
F 10-6 1:30
Z. Holmes
---
Southern Throne Individual
Round 4 (5 Man)
47/50
05/20
W
Replay
F 11-0 1:45
O. Smith
Carolina Reapers
Southern Throne Individual
Round 3 (4 Man)
47
05/20
L
Replay
MD 16-6
R. Polk
Great bridge
Southern Throne Individual
Round 2 (5 Man)
47/50
05/20
W
Replay
F 4-5 2:09
C. Eckhardt
---
Southern Throne Individual
Round 2 (4 Man)
47
05/20
L
Replay
F 11-2 1:15
I. Fleshman
Ohio Heroes
Southern Throne Individual
Round 1 (5 Man)
47/50
05/20
L
Replay
F 2-0 0:52
A. Harrison
K-Vegas Elite
Southern Throne Individual
Round 1 (4 Man)
47
12/17
L
F 0-0
K. Dedmon
Darkhorse Wrestling Club
Hard Rock Ram Rumble
2nd Place Match (8 Man)
47
12/17
W
F 0-0
J. Drook
Gaston Grizzlies
Hard Rock Ram Rumble
Round 3 (3 Man)
46
12/17
L
F 0-0
B. D`Ettore
---
Hard Rock Ram Rumble
Placement Matches (8 Man)
47
12/17
L
F 0-0
C. Hood
Cane Bay Youth Cobras
Hard Rock Ram Rumble
Round 2 (3 Man)
46
12/17
W
F 0-0
B. Harder
Carolina Reapers
Hard Rock Ram Rumble
Semis & WB (8 Man)
47
12/17
W
F 0-0
R. Abercrombie
Hard rock rams
Hard Rock Ram Rumble
Quarterfinals (8 Man)
47
12/10
L
Replay
F 2-0 0:30
C. Hood
Cane Bay Cobras
Tiger Tussle
Round 2 (Best of 3)
46
12/10
W
Replay
F 17-9 2:18
J. Turner
---
Tiger Tussle
Round 2 (Best of 3)
47
12/10
L
Replay
F 2-0 0:25
C. Hood
Cane Bay Cobras
Tiger Tussle
Round 1 (Best of 3)
46
12/10
W
Replay
F 16-9 2:56
J. Turner
---
Tiger Tussle
Round 1 (Best of 3)
47
12/03
L
Replay
DEC 12-7
J. Hood
Gulf Coast Wrestling Club
The Bear Individual
Semis & 3rd WB (16 Man)
44
12/03
W
Replay
F 2-0 0:39
D. Speight
NC Wrestling Factory
The Bear Individual
2nd Wrestleback (16 Man)
44
12/03
L
Replay
F 2-0 0:20
K. Dedmon
Darkhorse Wrestling
The Bear Individual
Quarters & 1st WB (16 Man)
44
11/19
L
F 7-4 1:43
R. Merheb
Eastside Youth Wrestling
JET Open
Round 3 (3 Man)
46
11/19
W
F 2-0
C. Vargo
Stratford Knights
JET Open
Round 4 (5 Man)
44/47
11/19
W
F 4-3 0:50
R. Abercrombie
Hard Rock Rams
JET Open
Round 3 (5 Man)
44/47
11/19
L
F 2-0 0:45
C. Hood
Cane Bay Cobras
JET Open
Round 2 (3 Man)
46
11/19
W
DEC 8-6 SV
K. Dedmon
Eastside Youth Wrestling
JET Open
Round 2 (5 Man)
44/47
11/19
W
DEC 9-2
B. Harder
Carolina Reapers
JET Open
Round 1 (5 Man)
44/47
Related Content
Women's Spotlight
Feb 24, 2022
The Bader Show
Apr 14, 2021
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
2023-24 Ohio State Wrestling
Dec 13, 2023
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023