May 9-12, 7:00 AM UTC
World Olympic Qualifier
May 10-12, 2:00 PM UTC
Phil Portuese Northeast Regional Champs
May 10-11, 3:00 PM UTC
Western Regional Championships
May 10-12, 6:00 PM UTC
Northern Plains Regional Championships
Today · 2:00 PM UTC
2024 TX-USAW State FS and GR
Today · 3:00 PM UTC
NC Beach National & World Team Qualifier
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 10-11, 2:00 PM UTC
Calemax Invite1
May 17-19 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Logan Paulson
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Champion Wrestling Academy
Elberta
Elberta HS
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
Replay
MD 8-0
D. Harris
Carver Birmingham
AHSAA Super Section South
5A Rd 7 Con Semis Saturday
5A 175
02/10
L
Replay
F 5-0 0:14
C. Sykes
Shelby County
AHSAA Super Section South
5A Rd 5 Champ Semis Saturday
5A 175
02/10
W
Replay
F 8-5 4:31
H. Collins
Elmore County School
AHSAA Super Section South
5A Rd 2 Champ 1/4s Saturday
5A 175
01/24
W
DEC 12-6
L. Landas
Gulf Shores
Quad Match @ Elberta w/LeFlore, Robertsdale, Ocean Springs, and Gulf Shores
Round 1
175
01/24
L
F 4-2 0:44
T. Schlosberg
Ocean Springs High School
Quad Match @ Elberta w/LeFlore, Robertsdale, Ocean Springs, and Gulf Shores
Round 1
175
01/19
L
F 18-8 3:38
J. Hooks
Tallassee
2024 AHSAA State Dual Championships
Quarterfinals (8 Team)
177
01/10
W
F 5-2 3:54
M. Summersell
Saraland
Elberta/Saraland/Baldwin County
Round 1
175
01/08
W
F 6-0
D. Flowers
Brewbaker Tech
Regions Duals @ BrewTech HS
Round 1
175
01/06
L
F 4-0 1:12
L. Hoots
Daphne
2024 Baldwin County Championships
Conso Rd 4 (Saturday)
175
01/06
W
F 2-0 4:30
L. Landry
Fairhope
2024 Baldwin County Championships
Conso Rd 3 (Saturday)
175
01/06
L
F 5-0 1:16
L. Martin
Foley
2024 Baldwin County Championships
Round of 16 and Conso Rd 1 (Friday)
175
01/05
W
F 0-0
R. Lytle
Selma
Regions Duals @ BrewTech HS
Round 1
175
01/05
W
F 0-0
b. mosley
Charles Henderson HS
Regions Duals @ BrewTech HS
Round 1
175
01/05
W
DEC 15-12
D. Flowers
Brewbaker Tech
Regions Duals @ BrewTech HS
Round 1
175
01/04
L
F 2-0 0:06
W. Reed
Gulf Shores
Regions Duals @ BrewTech HS
Round 1
175
12/29
L
F 2-0 0:47
M. Aguirre
Russell County
2023 Gulf Shores Scuffle
Varsity Conso Rd 4
175
12/29
W
F 0-0 2:26
D. Soto
Saint James
2023 Gulf Shores Scuffle
Varsity Conso Rd 3
175
12/29
L
DEC 6-4 SV
R. Zakutney
Bayshore Christian
2023 Gulf Shores Scuffle
Varsity Round of 16 & Conso Rd 1
175
12/28
L
F 6-0 1:20
W. Reed
Gulf Shores
Quad @ GS w/ Southside, Elberta, Ft. Gibson OK
Round 1
175
12/27
L
DEC 9-6
L. Whittemore
Southside, Gadsden
Quad @ GS w/ Southside, Elberta, Ft. Gibson OK
Round 1
175
12/15
L
F 10-5 4:57
J. Mason
Baker HS
Elberta/Baker/Davidson Tri
Round 1
175
12/01
W
F 4-7 5:05
L. Martin
Foley
Elberta/ Foley/ St. Michael`s
Round 1
175
12/01
W
F 2-1 2:31
C. Thompson
St Michael Catholic High School
Elberta/ Foley/ St. Michael`s
Round 1
175
11/15
W
F 4-1 1:31
L. Lee
Davidson HS
Davidson/Elberta Tri
Round 1
175
11/15
L
F 2-0 0:28
J. Apps
Spanish Fort
Davidson/Elberta Tri
Round 1
175
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/04
L
DEC 5-2
J. Caballero
Tennessee Valley Wrestling
Battle of Bama K - 12
2nd Wrestleback (16 Man)
145
03/04
L
TF 22-6 4:09
B. Williams
Stronghold
Battle of Bama K - 12
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
02/11
L
Replay
DEC 6-3
N. Honea
Valley High School
AHSAA 5A South Super Section
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
02/11
L
Replay
F 2-0 0:34
T. Payton
Elmore County School
AHSAA 5A South Super Section
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
02/11
W
Replay
F 0-3 3:58
M. Chamblee
Shelby County
AHSAA 5A South Super Section
Round 1 (16 Man)
152
01/20
L
F 2-0 0:44
C. McCary
Tallassee
AHSAA State Dual Championships
Semifinals (4 Team)
154
01/18
L
F 11-4 4:43
D. McCovery
Robertsdale
Foley/Robertsdale/Elberta
Round 1
152
01/03
L
F 2-0 0:22
M. Stoufflet
Gulf Shores
AHSAA 5A Region 1 Duals
Round 1
152
Related Content
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020