Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Isaac Sell
Results
Videos
High School Results
High School
High School
International
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2015-2016
Team Name
Brecksville-Broadview Heights, OH
BBHCSD
Brecksville
Brecksville-Broadview Heights
Brecksville-Broadview Heights, OH
Seasons
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/02
L
DEC 17-12
J. Jackson
Wadsworth
North Canton D1 Districts 2019
2nd Wrestleback (16 Man)
220
03/02
W
DEC 5-3
K. Marks
Roosevelt
North Canton D1 Districts 2019
1st WB
220
03/02
L
DEC 9-7
J. Sanders
Lake (Union town)
North Canton D1 Districts 2019
Round 1 (16 Man)
220
02/16
W
F 6-1 4:47
R. Lee
NORDONIA, OH
Suburban League 2019
5th Place
220
02/16
W
DEC 4-3
K. Marks
Kent Roosevelt
Suburban League 2019
3rd WB (16 man)
220
02/16
W
DEC 6-2
B. Blankenship
Tallmadge
Suburban League 2019
2nd Wrestleback (16 Man)
220
02/16
L
DEC 6-5
E. Depp
Revere
Suburban League 2019
Round 1 (16 Man)
220
01/19
W
DEC 4-3
L. Webb
Garfield Heights
2019 Bill Dies Memorial
Fifth Place Matches
220
01/19
L
F 4-0 2:23
E. Sevastos
Brunswick
2019 Bill Dies Memorial
Sat Rd4 -- Consi Semi
220
01/19
W
F 13-7 3:50
B. Blankenship
Tallmadge
2019 Bill Dies Memorial
Sat Rd3 -- Consi
220
01/19
W
FOR 0-0
A. Begue
Glenoak
2019 Bill Dies Memorial
Sat Rd 2 Consi 4
220
01/19
W
F 4-0 1:19
L. Morris
Sheridan
2019 Bill Dies Memorial
Consi Rd 3 Qtrs (1)
220
01/18
L
MD 11-0
T. Stein
Canfield
2019 Bill Dies Memorial
Round 2 Champ 2 + Consi 1
220
12/28
L
DEC 8-2
G. Wright
Elmwood
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 5 - WB
170
12/28
L
F 4-0 1:25
X. Torres
Wauseon
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 2 - Champ
170
12/22
L
DEC 8-6
B. Clayton
---
Beast of the East 2018
Consolation Round 1 (11 Mats)
170
12/22
L
MD 14-5
A. Swoope
Kellam
Beast of the East 2018
Championship Round 1 (11 Mats)
170
12/07
L
F 2-0 2:22
N. Villarreal
---
Walsh Ironman 2018
ROUND3
160
12/07
L
F 12-2 3:28
W. McGhee
---
Walsh Ironman 2018
ROUND 2
160
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/03
L
DEC 4-1
D. Hernandez
Findlay
2018 Perrysburg Division 1 Districts
3rd Wrestleback
160
03/03
W
F 6-3 2:45
J. Paletta
Berea-Midpark
2018 Perrysburg Division 1 Districts
2nd Wrestleback (16 Man)
160
03/03
L
F 2-0 1:10
J. Evans
---
2018 Perrysburg Division 1 Districts
Quarters
160
03/02
W
MD 15-5
I. Sessay
Whetstone
2018 Perrysburg Division 1 Districts
Round 1 (16 Man)
160
02/03
L
TF 18-0 3:19
M. Coleman
Hudson, OH
Suburban League 2018
5th Place
160
02/03
W
DEC 5-0
T. Brunty
Barberton
Suburban League 2018
3rd WB (16 man)
160
02/03
W
DEC 9-5
D. Barr
Kent Roosevelt
Suburban League 2018
2nd Wrestleback (16 Man)
160
02/03
L
DEC 8-3
A. Ceferatti
Twinsburg, OH
Suburban League 2018
Round 1 (16 Man)
160
12/30
L
DEC 15-9
T. Williams
---
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 6 WB
152
12/29
L
F 1-4 0:59
X. Weathersby
Elder
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 2 - Champ
152
12/16
L
TF 15-0 4:04
L. Harasika
---
Beast of the East 2017
Consolation Round 2 (11 Mats)
152
12/16
W
DEC 7-4
D. Sigue
Cedar Cliff
Beast of the East 2017
Consolation Round 1 (11 Mats)
152
12/16
L
MD 9-0
Z. Feight
---
Beast of the East 2017
Championship Round 1 (11 Mats)
152
12/08
L
MD 11-2
Z. Reese
---
Walsh Ironman 2017
ROUND3
152
12/08
L
MD 12-1
J. West
Cuyahoga Valley Christian Academy, OH
Walsh Ironman 2017
ROUND 2
152
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/29
W
TF 10-0 0:37
J. Shalvey
---
Elyria Freestyle Qualifier 2017
2,3,4,5 man Round Robins
160
04/29
L
TF 10-0 0:52
R. Foss
---
Elyria Freestyle Qualifier 2017
2,3,4,5 man Round Robins
160
04/29
L
TF 13-2 1:13
S. Jr.
Samurai
Elyria Freestyle Qualifier 2017
Round 1 (Round Robins)
160
03/04
L
F 6-2 2:22
J. Murphy
---
North Canton D 1 Districts 2017
1st WB
170
03/04
L
TF 16-0 3:00
M. O`Horo
Boardman
North Canton D 1 Districts 2017
Round 1 (16 Man)
170
02/05
W
DEC 8-5
J. Baker
---
Suburban League 2017
5th Place
170
02/04
W
TF 17-0 3:50
J. Sears
Stow, OH
Suburban League 2017
3rd WB (16 man)
170
02/04
W
F 9-0 2:59
B. McMullen
Kent Roosevelt
Suburban League 2017
2nd Wrestleback (16 Man)
170
02/04
L
TF 25-9 3:27
J. Baughman
---
Suburban League 2017
Quarters
170
02/04
W
DEC 12-10
C. Murray
Copley
Suburban League 2017
Round 1 (16 Man)
170
01/14
L
DEC 10-3
C. Smock
Jefferson Area
2017 Bill Dies Memorial
Round 5
170
01/14
W
F 11-0 1:27
J. Harmon
Garfield Heights
2017 Bill Dies Memorial
Round 4
170
01/14
W
F 7-5 4:22
F. Lisy
Euclid
2017 Bill Dies Memorial
Rd 3-2nd Wrestleback (64 Man)
170
01/14
L
TF 16-1 5:25
G. Wokojance
Barberton
2017 Bill Dies Memorial
Round 2
170
12/30
L
DEC 11-6
J. Osborn
Delta
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 7 - Qtrs/WB
170
12/29
L
TF 25-10
A. Sams
Fairfield
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 3 - Champ
170
12/29
W
F 0-0 0:30
C. Silveous
Manchester
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 2 - Champ
170
12/11
L
DEC 5-1
L. Aguilar
Elyria
The Mike Lewis Invitational
1st, 3rd, 5th Place Matches
170
12/10
W
F 0-0 1:26
D. Maitland
Buckeye
The Mike Lewis Invitational
1st Rd. Consi, 2nd Rd. Consolation Pool
170
12/10
L
MD 13-4
Z. Sanger
Buckeye
The Mike Lewis Invitational
Quarter finals
170
12/10
L
DEC 6-4
J. Murphy
Dover
The Mike Lewis Invitational
Round 3 (12 Man)
170
12/10
W
F 0-0 4:16
T. Berg
Cuyahoga Falls
The Mike Lewis Invitational
Round 1 (12 Man)
170
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/30
L
TF 21-6
A. Moran
Licking Valley (Newark)
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 7 - Qtrs/WB
160
12/29
L
TF 19-3
A. Hiles
Brecksville-Broadview Hts.
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 3 - Champ
160
12/29
W
F 0-0 0:39
D. Dobson
Martins Ferry
Brecksville Invitational Holiday Tourn.
Round 2 - Champ
160
12/13
L
TF 17-2 4:05
Z. Sanger
Buckeye (Medina)
Medina-Buckeye Invitational (Mike Lewis Invitational)
Champ. Round 1
160
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024