Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
ian brown
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Season
2016-2017
2015-2016
Team Name
Menominee
Menominee HS
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
L
F 5-3 7:00
G. Miller
West Branch-Ogemaw Heights
MHSAA Regional 9-3
2nd Wrestleback (8 Man)
135
02/18
W
DEC 3-1
G. Stoick
Caro
MHSAA Regional 9-3
Semis & 1st WB (8 Man)
135
02/18
L
DEC 6-3
p. ford
---
MHSAA Regional 9-3
Quarterfinals (8 Man)
135
02/11
L
DEC 8-6 SV
J. Chernauckas
Charlevoix
MHSAA District 17-3
Placement
135
02/11
W
MD 10-0
A. Thompson
Scottville-Mason County Central
MHSAA District 17-3
Cons. Semis (16 and 32 Man)
135
02/11
L
MD 8-0
A. Bruce
Gladstone
MHSAA District 17-3
Round 4 (16 and 32 Man)
135
02/11
W
F 2-0 0:35
D. McCool
Kalkaska
MHSAA District 17-3
Round 3 (16 and 32 Man)
135
01/21
L
DEC 6-1
L. Berry
Manistique HS
U.P. Championships 2017
Placement Matches (16 Man)
140
01/21
L
DEC 9-3
C. SYMONDS
---
U.P. Championships 2017
Semis & 3rd WB (16 Man)
140
01/21
W
DEC 9-3
R. Weycker
Marquette
U.P. Championships 2017
Quarters & 1st WB (16 Man)
140
01/14
W
DEC 7-2
T. Pankratz
---
48th Peshtigo Wrestling Invitational
Placement Matches (10 Man)
138
01/14
W
DEC 5-2
T. Dorner
Wabeno-Laona
48th Peshtigo Wrestling Invitational
Round 5 (10 Man)
138
01/14
W
F 0-0 3:54
J. Landowski
Wittenberg-Birnamwood
48th Peshtigo Wrestling Invitational
Round 4 (10 Man)
138
01/14
W
F 0-0 2:31
A. Jopek
Crivitz
48th Peshtigo Wrestling Invitational
Round 2 (10 Man)
138
01/14
W
F 0-0 3:01
S. Davis
Gillett-Suring
48th Peshtigo Wrestling Invitational
Round 1 (10 Man)
138
01/07
W
DEC 5-3
D. Giuchin
Ishpeming
Escanaba Elks Tournament (2017)
Placement Matches (16 Man)
140
01/07
W
DEC 5-0
C. SYMONDS
---
Escanaba Elks Tournament (2017)
Semis & 3rd WB (16 Man)
140
01/07
W
MD 11-3
S. Laing
Benzie Central
Escanaba Elks Tournament (2017)
Quarters & 1st WB (16 Man)
140
12/10
L
MD 11-1
A. Medora
St. John`s Military Academy
Rebel Invitational
1st and 3rd Place matches
138
12/10
W
DEC 7-4
B. Anderson
Tomahawk
Rebel Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
12/10
W
DEC 7-2
T. Dorner
Wabeno/Laona
Rebel Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/04
L
MD 14-6
J. Silva
---
2016 MHSAA Championships
1st WB
D3-135
03/04
L
TF 18-3 3:55
M. Santos
---
2016 MHSAA Championships
Round 1 (16 Man)
D3-135
02/20
L
F 7-2 3:23
A. Brummel
Reed City
MHSAA Regional 9-3
Placement Matches (8 Man)
135
02/20
W
DEC 7-5
K. Cassiday
Beaverton
MHSAA Regional 9-3
2nd Wrestleback (8 Man)
135
02/20
W
FOR 0-0
A. Spedowski
Remus-Chippewa Hills
MHSAA Regional 9-3
Semis & 1st WB (8 Man)
135
02/20
L
DEC 7-3
T. Kayner
Essexville-Garber
MHSAA Regional 9-3
Quarterfinals (8 Man)
135
02/13
W
DEC 2-1
T. Vadeboncoeur
Manistee(Onekama )
MHSAA District 17-3
Placement
135
02/13
W
F 0-0 6:00
A. Loeffler
Tawas City-Tawas Area
MHSAA District 17-3
Cons. Semis (16 and 32 Man)
135
02/13
L
F 0-0 4:35
T. Povolo
Kingsford
MHSAA District 17-3
Round 4 (16 and 32 Man)
135
02/13
W
F 0-0 2:08
Z. Jones
---
MHSAA District 17-3
Round 3 (16 and 32 Man)
135
01/24
L
DEC 11-6
T. Povolo
Kingsford HS
U.P. Championships
Placement Matches (16 Man)
135
01/23
W
DEC 6-4
C. SYMONDS
---
U.P. Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
135
01/23
W
DEC 4-2
J. Salo
Marquette
U.P. Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
135
12/19
W
F 0-0 0:57
D. Simaz
Traverse City St. Francis
Marquette Challenge 2015
Placement Matches (16 Man)
135
12/19
L
MD 9-1
M. Priest
Grandville
Marquette Challenge 2015
Semis & 3rd WB (16 Man)
135
12/19
W
DEC 4-1
Z. Taylor
Comstock Park
Marquette Challenge 2015
Quarters & 1st WB (16 Man)
135
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024