Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Trevor Norris
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2013-2014
2012-2013
Team Name
Valdez
Valdez
Valdez Buccaneers
Valdez High School
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/14
L
F 4-5 2:15
J. Williams
Napaskiak
ASAA 2013 123A State Championships
Round 6 Cons. Quarters
132
12/14
W
DEF 0-0
N. Carstens
Nikiski High School
ASAA 2013 123A State Championships
Round 5 Consolations
132
12/13
W
DEC 6-2
G. Kalugin
---
ASAA 2013 123A State Championships
Round 3 Cons. Prelims
132
12/13
L
DEC 5-3
A. Olsen
Bethel High School
ASAA 2013 123A State Championships
Round 1 Preliminaries
132
12/07
L
F 2-0 1:43
N. Ezell
Eielson
Denali Conference 2013
Finals
132
12/07
W
F 2-0 0:52
J. Jones
Hutchison
Denali Conference 2013
Semis
132
12/07
W
F 2-0 0:29
D. Sims
Galena
Denali Conference 2013
Quarterfinals (8 Man)
132
11/23
L
F 14-2 3:50
N. Ezell
Eielson High School
Lancer Smith 2013
3rd WB (32 man)ID #`s 45-48
132
11/23
W
F 2-0 0:56
J. Coats
Valdez
Lancer Smith 2013
2nd Wrestleback (32 Man)
132
11/23
W
MD 12-0
J. Walker
West Valley
Lancer Smith 2013
Round 2 Champ & WB (32 Man)
132
11/22
L
F 2-0 1:32
M. Cochran
Palmer
Lancer Smith 2013
Round 1 (32 Man)
132
11/22
W
F 11-1 3:50
G. Chmielowski
Glennallen High School
Lancer Smith 2013
Prelim Round 1
132
11/16
L
MD 10-2
A. Olsen
---
Bob Bailey Invitational Wrestling Tourn
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
11/16
W
F 7-8 3:49
J. Todd
---
Bob Bailey Invitational Wrestling Tourn
2nd Wrestleback (16 Man)
132
11/16
L
MD 20-9
A. Kennedy
East Anchorage High School
Bob Bailey Invitational Wrestling Tourn
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
11/16
L
DEC 5-3
J. Gentz
Wasilla High School
Valdez Buccaneers @ Wasilla High School
Round 1
132
11/16
L
F 2-0 1:07
J. Malnoske
---
Valdez Buccaneers @ East Anchorage High School
Round 1
132
11/09
L
DEC 10-4
G. Kalugin
---
The Altercation
8m 2wb and 16m 4wb
132
11/08
L
F 0-0 1:57
N. Ezell
Eielson
The Altercation
Semi Top
132
11/08
W
DEC 10-6
C. Wilbur
Houston
The Altercation
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
11/08
W
DEC 8-2
G. Kalugin
---
The Altercation
Round 1 (16 Man)
132
11/01
L
MD 9-0
M. Gardiner
Dillingham
Lime Solar ACS Invite
2nd Wrestleback (32 Man)
132
11/01
W
MD 13-3
M. Lyon
Nome High School
Lime Solar ACS Invite
Round 2 Champ & WB (32 Man)
132
11/01
L
DEC 11-6
S. Gardiner
Dillingham
Lime Solar ACS Invite
Round 1 (32 Man)
132
10/25
W
F 7-1 2:49
B. Sobek
ACS
King Of The Mountain
Round 8 (10 Team)
132
10/25
W
F 3-0 0:23
C. Larson
Nikiski
King Of The Mountain
Round 4 (10 Team)
132
10/25
W
F 2-0 1:05
G. Chmielowski
Glennallen
King Of The Mountain
Round 7 (10 Team)
132
10/25
W
F 6-5 2:41
C. Gibbons
Skyview
King Of The Mountain
Round 2 (10 Team)
132
10/25
W
DEC 11-7
T. Woo
Homer
King Of The Mountain
Round 5 (10 Team)
132
10/25
L
DEC 14-8
E. Norton
Kotzebue
King Of The Mountain
Round 6 (10 Team)
132
10/25
W
F 5-4 1:35
Z. Hamberger
Cordova
King Of The Mountain
Round 9 (10 Team)
132
10/19
W
F 2-2 1:57
R. Merriner
Grace
Valdez Invite
3/4 place
132
10/19
W
TF 16-0 3:56
Z. Hamberger
Cordova High School
Valdez Invite
8m 2wb and 16m 4wb
132
10/19
W
F 2-0 0:39
J. Jones
Hutchison
Valdez Invite
8M 1wb and 16m 3wb
132
10/18
L
F 4-5 1:57
C. Wilbur
Houston
Valdez Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
10/13
L
DEC 11-5
C. Greene
Valdez Buccaneers
Copper River Rumble
Round 3 (4 Man)
132
10/12
W
F 10-0 4:34
Z. Hamberger
Cordova High School
Copper River Rumble
Round 2 (4 Man)
132
10/12
W
F 6-6 5:21
G. Bond
Grace Christrian High School
Copper River Rumble
Round 1 (4 Man)
132
10/12
W
TF 20-0 2:47
C. Merriner
Grace Christrian High School
Cordova Takedown Tournament
Round 3 (4 Man)
138
10/12
L
MD 12-4
D. Allen
Valdez High School
Cordova Takedown Tournament
Round 2 (4 Man)
138
10/12
W
MD 14-0
A. Brandt
Cordova High School
Cordova Takedown Tournament
Round 1 (4 Man)
138
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/08
L
F 7-2 2:45
G. Kalugin
---
ASAA/FNBA 2012 123A Wrstlg State Chmpnsp
Round 5
113
12/07
L
DEC 7-4
T. Creed
Mt. Edgecumbe
ASAA/FNBA 2012 123A Wrstlg State Chmpnsp
Round 2
113
12/07
W
MD 10-2
S. Charlie
Bethel
ASAA/FNBA 2012 123A Wrstlg State Chmpnsp
Round 1 (16 Man)
113
12/01
L
F 8-0 5:20
D. Garner
Eielson High School
Denali Conference Tournament
Placement Matches (8 Man)
113
12/01
W
MD 9-1
C. Phillips
Valdez High School
Denali Conference Tournament
Semis & WB (8 Man)
113
12/01
W
NC 0-0
C. Phillips
Valdez High School
Denali Conference Tournament
2nd Place Match (8 Man)
113
11/17
L
F 12-3 4:24
L. Erickson
Nome High School
Lancer Smith
4th Wrestleback (32 Man)
113
11/16
W
DEC 5-1
S. Charlie
Bethel High School
Lancer Smith
3rd WB (32 man)ID #`s 45-48
113
11/16
W
DEC 8-4
T. Mockta
Service
Lancer Smith
2nd Wrestleback (32 Man)
113
11/16
L
F 10-0 3:08
B. Abbott
---
Lancer Smith
Round 2 Champ & WB (32 Man)
113
11/16
W
DEC 6-4
T. Annogiyuk
Seward
Lancer Smith
Round 1 (32 Man)
113
11/15
W
F 8-0 3:18
D. Agnew
West Valley
Lancer Smith Duals
Round 1 (16 Team)
113
11/03
L
F 2-0 0:38
D. Garner
Eielson High School
Glennallen Invitational Wrestling
Finals (2 Man)
113A
11/03
W
F 2-0 1:07
S. Horner
Houston
Glennallen Invitational Wrestling
Round 5 (5 Man)
113
11/03
L
F 5-0 3:07
D. Garner
Eielson High School
Glennallen Invitational Wrestling
Round 3 (5 Man)
113
11/03
W
DEC 18-13 SV
A. Drake
Houston
Glennallen Invitational Wrestling
Round 2 (5 Man)
113
11/03
L
DEC 7-5 SV
C. Phillips
Valdez
Glennallen Invitational Wrestling
Round 4 (5 Man)
113
10/27
L
F 6-5 4:22
S. Charlie
Bethel High School
Lime Solar/ ACS Wrestling Invitational
5th wrestleback
113
10/27
W
F 13-0 4:45
J. Moreno
Barrow High School
Lime Solar/ ACS Wrestling Invitational
4th Wrestleback (32 Man)
113
10/27
L
DEC 11-9 SV
T. Annogiyuk
Seward
Lime Solar/ ACS Wrestling Invitational
QUARTERS
113
10/26
W
F 2-0 0:29
M. Sheldon
Galena High School
Lime Solar/ ACS Wrestling Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
113
10/26
W
DEC 14-11
S. Charlie
Bethel High School
Lime Solar/ ACS Wrestling Invitational
Round 1 (32 Man)
113
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024