Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Gabriel Anderson
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
8-Hinton
Floyd County
Hinton
Murrieta Valley
Rogers
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/03
L
Replay
DEC 3-2
S. Reade
Vista Murrieta
Southwestern League Finals
Round 3
165
02/03
L
Replay
F 2-0 3:37
D. Clark
Temecula Valley
Southwestern League Finals
Semis
165
01/31
L
MD 10-0
J. Dickerson
Shenandoah
1A IHSAA Regional Team Duals
Round 1
175
01/27
W
F 2-1 3:01
K. Jacobson
Ridge View
2024 KP Krosch Invitational
1st and 3rd Place
175
01/27
W
MD 12-0
B. Kusler
Akron-Westfield
2024 KP Krosch Invitational
Semis and WB
175
01/27
W
F 4-0 1:59
A. Verschoor
Kingsley-Pierson
2024 KP Krosch Invitational
2nd Round
175
01/27
W
F 5-0 1:29
G. Palazzo
Sioux City East
2024 KP Krosch Invitational
Champ Round 1 (16 Man)
175
01/25
W
F 5-0 3:39
L. Pribil
Centennial
Centennial @ Rogers
Round 1
139
01/24
W
F 14-3 5:37
B. Kusler
Akron-Westfield
LB/AW/MVAOCOU/Hinton
Round 1
175
01/24
W
F 5-0 1:25
K. Copple
Lawton-Bronson
LB/AW/MVAOCOU/Hinton
Round 1
175
01/20
W
F 2-1 4:21
N. Kinsella
Omaha North
Burke Varsity Invite - 2024
Placement Matches
175
01/20
W
F 5-0 2:31
J. Kerans
Papillion-La Vista South
Burke Varsity Invite - 2024
Round 4
175
01/20
L
F 2-0 0:59
J. Andreasen
Lincoln Pius X
Burke Varsity Invite - 2024
Round 3
175
01/20
W
F 4-0 3:15
A. Gilbert
Omaha Buena Vista
Burke Varsity Invite - 2024
Round 2
175
01/17
W
F 2-0 1:05
J. Gengler
Westwood, Sloan
SHS/Hinton/Westwood/A-W
Round 1
175
01/17
W
MD 12-3
K. Roos
Sheldon/South O`Brien
SHS/Hinton/Westwood/A-W
Round 1
175
01/06
L
TF 16-1 5:20
Z. Robbins
Treynor High School
Tri-Center Invitational
Placement Matches (16 Man)
175
01/06
W
F 4-0 2:38
A. Verqamini
Missouri Valley
Tri-Center Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
175
01/06
W
F 5-0 3:22
T. Jacobsen
Harlan
Tri-Center Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
175
01/05
W
MD 14-0
E. Pedersen
Central Lyon/George-Little Rock
CLGLR/Hinton/WS
Round 1
175
01/05
W
F 6-1 3:46
C. Rozeboom
Boyden-Hull/Rock Valley
BHRV/Hinton/West Sioux/Central Lyon
Round 1
175
01/02
L
DEC 5-4
B. Baughman
Blair
Blair Triangular v Hinton & Underwood
Round 1
175
12/22
L
F 2-0 1:15
L. Henderson
Cambridge-Isanti
CI JV Triangular
Round 1
152
12/20
W
F 2-1 3:19
C. Peterson
MOC-Floyd Valley
MOC, Hinton, Sioux Central, SC North Quad
Round 1
175
12/20
W
F 4-1 1:15
P. Pinney
Sioux City North
MOC, Hinton, Sioux Central, SC North Quad
Round 1
175
12/19
W
F 10-2 3:56
R. Anderson
Sioux Central
MOC, Hinton, Sioux Central, SC North Quad
Round 1
175
12/09
W
F 4-0 3:04
J. VerMeer
West Lyon
Sibley-Ocheyedan Invite
Round 5
175
12/09
W
M FOR 0-0
E. Koopmans
West Sioux, Hawarden
Sibley-Ocheyedan Invite
Round 4
175
12/09
W
F 7-1 3:52
L. Dreyer
North Union
Sibley-Ocheyedan Invite
Round 3
175
12/09
W
F 12-1 3:11
J. Erpelding
Alta-Aurelia
Sibley-Ocheyedan Invite
Round 1
175
12/02
W
MD 13-2
L. Allendar
Cherokee, Washington
Blackhawk Duals
Round 1
175
12/01
W
F 9-0 2:29
B. Hernandez
Sioux City North
Blackhawk Duals
Round 1
175
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
L
Replay
MD 12-4
L. Duncan
Radford
VHSL Class 1, 2, 3 State Championships
3rd Round Consolations
2 - 175
02/17
W
Replay
F 4-1 0:43
J. Blake
Poquoson
VHSL Class 1, 2, 3 State Championships
2nd Round Consolations
2 - 175
02/17
L
Replay
F 11-7 5:31
T. Black
King William
VHSL Class 1, 2, 3 State Championships
Quarter-Finals
2 - 175
02/17
W
Replay
F 6-0 4:56
R. Mickelwait
Central (Woodstock)
VHSL Class 1, 2, 3 State Championships
Round 1 (16 Man)
2 - 175
02/16
L
Replay
F 2-0 0:27
M. Kohl
Lisbon
IHSAA State Championships
Round 4: Quarters & 3rd WB
1A-170
02/16
W
Replay
DEC 5-3
W. Healy
Kuemper Catholic
IHSAA State Championships
Round 3: 2nd WB
1A-170
02/15
L
Replay
F 16-3 5:32
G. Cowell
Tripoli
IHSAA State Championships
Round 2: 2nd Round & 1st WB
1A-170
02/15
W
Replay
F 3-4 3:13
G. Rogers
Wilton
IHSAA State Championships
Round 1: 1st Round
1A-170
02/04
L
Replay
F 2-0 1:57
J. Nelson-Brown
6-Emmetsburg
IHSAA State Dual Tournament
5th & 7th Place
170
02/04
W
Replay
F 5-1 4:50
J. Frost
5-Wapsie Valley
IHSAA State Dual Tournament
Consolation WB
170
02/04
L
Replay
DEC 3-2
J. Thiry
1-Don Bosco
IHSAA State Dual Tournament
Quarterfinals
170
01/25
W
F 4-0 2:33
T. Hall
Lawton-Bronson
Lawton Bronson/Akron Westfield/Hinton/MVAOCOU
Round 1
170
01/25
W
F 2-0 0:40
N. Schoenfelder
Akron-Westfield
Lawton Bronson/Akron Westfield/Hinton/MVAOCOU
Round 1
170
01/25
W
F 9-2 5:22
T. Sisco
MVAOCOU
Lawton Bronson/Akron Westfield/Hinton/MVAOCOU
Round 1
170
01/21
L
F 5-0 1:23
S. Andres
Lincoln Pius X
2023 Burke Wrestling Invite
Round 5
170
01/21
W
DEC 6-2
B. Arevalo
Omaha Bryan
2023 Burke Wrestling Invite
Round 3
170
01/21
W
F 2-0 0:18
S. Chytil
Roncalli Catholic
2023 Burke Wrestling Invite
Round 2
170
01/14
L
DEC 9-3
R. DeGroot
Western Christian
Le Mars Invite 2023
1st Place
170
01/14
W
F 6-2 6:00
I. Beek
Boyden-Hull/Rock Valley
Le Mars Invite 2023
Round 4
170
01/14
W
F 5-2 2:23
S. Tea
Sioux Center
Le Mars Invite 2023
Round 2
170
01/07
W
F 2-0 0:18
W. Wingate
Cave Spring
Knights of the Round Table 2023
placement matches
175
01/07
W
F 2-0 1:54
W. Healy
Kuemper Catholic
Tri-Center Invitational
Placement Matches 5th-7th
170
01/07
W
F 7-0 3:24
J. Nelson
Treynor High School
Tri-Center Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
01/07
W
F 7-0 2:59
M. Hanson
Westwood
Tri-Center Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
170
01/07
W
F 6-1 2:40
M. Dudley
Bassett
Knights of the Round Table 2023
Semis & 1st WB (8 Man)
175
01/07
L
F 2-0 1:36
B. BAALE
Harlan
Tri-Center Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
01/07
W
F 2-0 0:46
A. Trotter
Franklin County
Knights of the Round Table 2023
Quarterfinals (8 Man)
175
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/18
L
F 8-3 4:21
K. Kramer
Parkston
EPJ Huskies Invitational 2021
2nd Wrestleback (16 Man)
160
12/18
L
F 2-0 2:42
J. Halverson
Canton
EPJ Huskies Invitational 2021
Round 1 (16 Man)
160
12/11
L
F 4-1 2:00
K. Stites
Alta-Aurelia
Sibley-Ocheyedan Invite
Round 5
160
12/11
W
FOR 0-0
K. DeZeeuw
Sibley-Ocheyedan
Sibley-Ocheyedan Invite
Round 4
160
12/11
L
F 2-2 2:50
C. Peterson
MOC-FV
Sibley-Ocheyedan Invite
Round 2
160
12/11
L
DEC 4-3
D. Moore
Sergeant Bluff-Luton
Sibley-Ocheyedan Invite
Round 1
160
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020