Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 17-19 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 5-9, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Austin Hegemann
Results
High School Results
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2020-2021
Team Name
Howells Dodge
Howells-Dodge
Howells/Dodge
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 8-3
T. Davenport
Overton
NSAA Class D District 2
Consi Semis
157
02/10
L
MD 8-0
H. Perks
Cambridge
NSAA Class D District 2
Semis and WB5
157
02/09
W
MD 11-2
A. Dolezal
Bancroft-Rosalie
NSAA Class D District 2
Quarters and WB3
157
02/09
W
F 2-0 1:48
C. Heskett
Southwest
NSAA Class D District 2
Round 2
157
01/31
W
F 3-0 3:05
M. McKie
Stanton
Howells-Dodge @ Stanton
Round 1
157
01/31
W
F 3-0 3:05
M. McKie
Stanton
Howells-Dodge @ Stanton
Round 1
157
01/27
W
F 6-2 5:28
A. Dolezal
Bancroft-Rosalie
EHC Wrestling Tournament 2024
Round 6
157
01/27
W
F 5-2 2:58
J. Winn
West Point-Beemer
EHC Wrestling Tournament 2024
Round 4
157
01/27
W
F 9-2 0:41
T. Kramer
Oakland-Craig
EHC Wrestling Tournament 2024
Round 2
157
01/27
W
M FOR 0-0
D. Kremer
EMF
Freeman Invite
Round 6
157
01/27
L
DEC 9-7 SV
C. Bailey
Holdrege
Freeman Invite
Round 5
157
01/27
W
F 12-2 2:53
C. Huls
Meridian
Freeman Invite
Round 4(a)
157
01/26
W
F 2-0 0:51
N. Monahan
Louisville
Freeman Invite
Round 3
157
01/26
W
F 4-0 1:51
A. Bossom
Lincoln Christian
Freeman Invite
Round 2
157
01/24
W
F 2-3 1:39
C. Larsen
Ravenna
West Holt Invitational 2023-2024
Rd6
157
01/24
W
F 5-0 5:10
J. Condon
Creighton
West Holt Invitational 2023-2024
Rd4
157
01/23
W
F 5-0 3:32
P. Krause
Burwell
West Holt Invitational 2023-2024
Rd2
157
01/20
W
MD 12-4
A. Dolezal
Bancroft-Rosalie
Oakland - Craig Invitational 2024
Round 6
157
01/20
W
F 2-0 1:35
J. Winn
West Point-Beemer
Oakland - Craig Invitational 2024
Round 4
157
01/20
W
F 9-2 2:26
C. Hanson
Madison
Oakland - Craig Invitational 2024
Round 2
157
01/20
W
F 11-1 2:25
A. Manjarrez
Wakefield
Oakland - Craig Invitational 2024
Round 1
157
01/06
L
DEC 5-1
C. Larsen
Ravenna
Summerland Bobcats Invite
Round 6
157
01/06
W
F 1-2 5:31
T. Dozler
Riverside
Summerland Bobcats Invite
Round 4
157
01/06
W
F 5-0 4:48
M. Umphress
Summerland
Summerland Bobcats Invite
Round 2
157
01/06
W
F 14-1 2:48
D. Dittmer
Wisner-Pilger
Summerland Bobcats Invite
Round 1
157
01/04
W
F 4-0 3:32
L. Kester
Summerland
Elkhorn Valley/Howells/Summerland Tri
Round 2 (3 Team)
157
01/04
W
MD 13-0
M. Schaffer
Elkhorn Valley
Elkhorn Valley/Howells/Summerland Tri
Round 1 (3 Team)
157
12/30
W
DEC 6-0
G. Martinez
Schuyler
SRC Invite
Placement Matches (16 Man)
157
12/30
W
F 3-4 2:33
C. Linares
Crete
SRC Invite
Round 5 (Cons Semis)
157
12/30
L
DEC 2-1
J. Vrbka
Shelby-Rising City
SRC Invite
Round 4 (Semis)
157
12/30
W
F 2-0 1:31
C. Oborny
Seward
SRC Invite
Round 2
157
12/30
W
F 11-2 1:55
I. Hiser
Seward
SRC Invite
Round 1 (16 Man)
157
12/13
L
DEC 4-0
C. Foust
Logan View
AB, C-L, HD, & LV Quad
Round 1
157
12/13
W
F 9-1 1:42
L. Meyer
Archbishop Bergan
AB, C-L, HD, & LV Quad
Round 1
157
12/08
W
F 8-4 0:58
H. Garcia
Scribner-Snyder
Scribner-Snyder/Howells-Dodge/Pender Triangular
Round 1
157
12/08
W
F 8-1 3:03
B. Smith
Pender
Scribner-Snyder/Howells-Dodge/Pender Triangular
Round 1
157
12/02
W
F 0-2 3:24
A. Braniff
Tekamah-Herman
Howells-Dodge Invite 2023
Round 5.5
165
12/02
L
DEC 4-2
B. Hochstein
Hartington Cedar Catholic
Howells-Dodge Invite 2023
Round 4.5
165
12/02
W
F 4-0 3:16
A. Hobbs
Summerland
Howells-Dodge Invite 2023
Round 3.5
165
12/02
W
F 7-1 1:36
A. Manjarrez
Wakefield
Howells-Dodge Invite 2023
Round 2.5
165
12/02
W
F 6-2 1:04
S. Jenkins
Summerland
Howells-Dodge Invite 2023
Round 1
165
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/21
W
F 2-2 3:30
B. Volk
Pender
Oakland - Craig Invitational 2023
Round 6
152
01/21
L
TF 15-0 5:14
T. Frahm
Plainview
Oakland - Craig Invitational 2023
Round 4
152
01/21
W
DEC 8-4
B. Nattress
South Central Calhoun
Oakland - Craig Invitational 2023
Round 3
152
01/21
W
F 9-2 5:47
T. Heilman
Westwood
Oakland - Craig Invitational 2023
Round 2
152
01/20
L
MD 9-0
S. Grape
Boone Central
Madison Invite 2023
Medal rounds 8 and 16
152
01/20
W
DEC 4-2
M. Cullum
Columbus Lakeview
Madison Invite 2023
Consolations Semi 8 and 16
152
01/20
W
F 11-0 3:05
A. Dolezal
Bancroft-Rosalie
Madison Invite 2023
Quarter Finals 8 and 16 man
152
01/20
W
F 10-0 2:43
K. Fischer
Wakefield
Madison Invite 2023
Round 1 (16 Man)
152
01/14
L
F 7-1 1:27
L. Burt
Tekamah-Herman
Battle Creek Invitational
Finals
152
01/14
W
F 0-0 4:58
C. Neuhalfen
Battle Creek
Battle Creek Invitational
Round 4
152
01/14
W
F 6-2 2:51
T. Dozler
Riverside
Battle Creek Invitational
Round 3
152
01/14
W
F 2-0 1:30
C. Wickersham
Niobrara/Verdigre
Battle Creek Invitational
Round 2
152
01/14
W
F 4-1 1:23
H. Meisenbach
Tekamah-Herman
Battle Creek Invitational
Round 1
152
01/13
W
F 2-0 1:22
B. Smith
Pender
Pender @ Howells-Dodge
Round 1
152
01/07
W
DEC 3-2
M. Treffer
Ravenna
Summerland Bobcats Invite
Round 6
152
01/07
W
F 8-3 1:57
B. Smith
Pender
Summerland Bobcats Invite
Round 5
152
01/07
L
MD 8-0
D. Schultz
Wisner-Pilger
Summerland Bobcats Invite
Round 4
152
01/07
W
F 2-0 0:41
D. Johnson
Guardian Angels Central Catholic
Summerland Bobcats Invite
Round 2
152
01/07
W
F 11-3 2:49
D. Fitzgerald
Fullerton
Summerland Bobcats Invite
Round 1
152
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/22
L
DEC 5-3
J. Hunke
North Bend Central
Oakland - Craig Invitational 2022
Round 6
152
01/22
W
FOR 0-0
T. Uhing
Oakland-Craig
Oakland - Craig Invitational 2022
Round 5
152
01/22
W
F 0-2 3:57
O. Schluns
O`Neill
Oakland - Craig Invitational 2022
Round 4
152
01/22
W
F 4-0 3:32
T. Racek
Cross County/Osceola
Oakland - Craig Invitational 2022
Round 3
152
01/22
L
DEC 10-3
E. Baumert
Guardian Angels Central Catholic
Oakland - Craig Invitational 2022
Round 2
152
01/21
L
DEC 7-5
T. Dozler
Boone Central
Madison Invite 2022
Medal Round 8 and 16 man
152
01/21
L
F 2-0 1:42
T. Kment
Stanton
Madison Invite 2022
Wrestleback 8 and 16 man
152
01/21
W
F 5-6 4:27
K. Poppe
Wisner-Pilger
Madison Invite 2022
Cons. Semi 8 and 16 man
152
01/21
L
DEC 2-0
W. Karmann
Boone Central
Madison Invite 2022
Quarterfinals 8 and 16 man
152
01/08
L
DEC 6-0
J. Juma
Omaha Bryan
Wisner-Pilger Invitational
Placement matches; Round 6
152
01/08
W
F 7-0 3:26
K. Heise
East Butler
Wisner-Pilger Invitational
Cons Semi; Round 5
152
01/08
L
TF 21-6 4:52
C. Corcoran
Ralston
Wisner-Pilger Invitational
Semi-Finals; Round 4
152
01/08
W
F 2-2 1:39
G. Hardeman
BRLD
Wisner-Pilger Invitational
Round 2
152
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
L
DEC 8-5
A. Higgins
Neligh-Oakdale
NSAA Class D District 3
Semis and WB5
138
02/13
L
F 2-0 1:15
C. Kiger
Overton
NSAA Class D District 3
Quarters and WB3
138
02/06
L
DEC 6-0
A. Corbett
Cambridge
NSAA Class D Sub-District 3B
Placements
138
02/06
W
DEC 7-6
S. Farnik
Creighton
NSAA Class D Sub-District 3B
Round 5 (Consi Semis)
138
02/06
L
DEC 4-0
A. Higgins
Neligh-Oakdale
NSAA Class D Sub-District 3B
Round 4 (Semis and WB3)
138
02/06
W
F 2-0 1:45
F. Pollard
Sandhills/Thedford
NSAA Class D Sub-District 3B
Round 2 (Quarters and WB1)
138
Related Content
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023