Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jeremiah Land
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2016-2017
2015-2016
2014-2015
Team Name
Colorado
Platte Valley
Platte Valley
Platte Valley Senior Hs
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/27
L
TF 10-0 1:49
T. Eubanks
---
2017 Western JR Regional - Freestyle
Round 12 Cons W/Semis
195
04/27
L
TF 10-0 1:05
K. Sauer
---
2017 Western JR Regional - Freestyle
Quarter Final w/Cons Place 6
195
04/26
L
TF 10-0 1:06
H. Mooring
Colorado
2017 Western JR Regional - Greco Roman
2nd Wrestleback (8 Man)
195
04/26
W
DEC 16-10
S. Leirbrekk
TIT/Norway
2017 Western JR Regional - Greco Roman
Semis & 1st WB (8 Man)
195
04/26
L
TF 10-0 0:57
J. McKinney
Washington
2017 Western JR Regional - Greco Roman
Quarterfinals (8 Man)
195
12/11
W
DEC 8-6 SV
M. Teesdale
Loveland
2016 Roosevelt Invitational
1st Place Matches
220
12/10
W
F 2-0 0:21
J. Lippert
Wray
2016 Roosevelt Invitational
Semis & WB 8 1
220
12/04
L
F 0-0 3:28
K. Gaede
Limon Jr-Sr
Chuck Annand Invitational
1st & 3rd (16 Man)
220
12/04
W
DEC 4-3
J. Lucero
Highland
Chuck Annand Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
12/03
W
F 0-0 1:23
W. Swim
Byers
Chuck Annand Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
220
12/03
W
F 0-0 0:37
J. Dinis
Wiggins
Chuck Annand Invitational
Round 1 (16 Man)
220
12/03
W
DEC 5-2
J. Hochanadel
Ft. Morgan
Platte Valley @ Ft. Morgan
Round 1
220
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
L
DEC 9-4
J. Murano
Eaton
2016 CHSAA State Championships
3rd Wrestleback
220-3A
02/20
W
DEC 4-3
O. Marquez
Basalt
2016 CHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
220-3A
02/19
L
DEC 3-2
J. Santistevan
---
2016 CHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
220-3A
02/18
W
F 5-0 1:58
C. Campbell
---
2016 CHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
220-3A
02/14
W
F 4-0 3:10
C. Balliet
Berthoud
CHSAA 3A - Region 3
Placement (16 Man)
220
02/13
W
F 2-0 0:47
A. Ovalle
Jefferson
CHSAA 3A - Region 3
Semis (16 Man)
220
02/05
W
F 7-1 3:18
D. Jackson
Highland
Highland @ Platte Valley Senior Hs
Round 1
220
01/29
L
MD 8-0
J. Murano
Eaton
Eaton @ Platte Valley Senior Hs
Round 1
220
01/23
W
DEC 2-0
D. Poss
Akron
Platte Valley Invitational
Round 6 (8 Team)
220
01/23
W
F 2-2 1:47
P. North-Wanner
---
Platte Valley Invitational
Round 4 (8 Team)
285
01/23
W
F 2-0 0:49
R. Lopez
Denver South
Platte Valley Invitational
Round 2 (8 Team)
220
01/14
L
DEC 7-3
J. Santistevan
---
Platte Valley Senior Hs @ Strasburg High School
Round 1
220
01/14
W
F 2-0 1:07
A. Vasquez
Lyons
Platte Valley Senior Hs @ Lyons
Round 1
285
01/09
L
MD 14-5
K. Jones
Silver Creek
2016 Gary Daum Classic
1st & 3rd (16 Man)
220
01/09
W
DEC 3-0
J. Colucci
Boulder
2016 Gary Daum Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
01/09
W
DEC 2-0
M. True
Mesa Ridge
2016 Gary Daum Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
220
01/08
W
DEC 6-1
D. Abarca
Brush
Brush @ Platte Valley Senior Hs
Round 1
220
12/12
L
DEC 3-2
S. Montgomery
Prairie View
2015 ROOSEVELT INVITATIONAL
3rd Place Matches
220
12/12
W
DEC 9-4
R. Mathias
Montrose
2015 ROOSEVELT INVITATIONAL
Cons Semis
220
12/12
L
MD 10-0
C. Dunkelman
Loveland
2015 ROOSEVELT INVITATIONAL
Semis & WB 8 1
220
12/12
W
DEC 6-4
S. Montgomery
Prairie View
2015 ROOSEVELT INVITATIONAL
Quarterfinals & Cons 1
220
12/12
W
F 2-0 0:45
J. Lippert
Wray
2015 ROOSEVELT INVITATIONAL
Champ Round 1
220
12/11
W
DEC 7-3
J. Garcia
Valley
Platte Valley Senior Hs @ Valley
Round 1
220
12/05
W
F 3-2 2:58
G. Nelson
Scottsbluff
2015 WIZARD DUALS
Round 4 (6 Team)
220
12/05
L
F 2-0 0:33
M. Gonzales
---
2015 WIZARD DUALS
Round 1 (6 Team)
220
12/05
L
DEC 7-6
W. Mayer
Poudre
2015 WIZARD DUALS
Round 5 (6 Team)
220
12/05
L
F 2-0 1:08
D. Coleman
Legacy
2015 WIZARD DUALS
Round 2 (6 Team)
220
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
L
MD 13-3
O. Marquez
Basalt
2015 CHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
220-3A
02/20
L
MD 19-8
T. Crist
Lamar
2015 CHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
220-3A
02/19
W
F 3-5 3:01
C. Lopez
Jefferson
2015 CHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
220-3A
02/15
W
MD 11-2
T. Teter
Brush
CHSAA 3A - Region 1
1st Place Round
220
02/14
W
F 4-4 2:51
M. Dean
Estes Park
CHSAA 3A - Region 1
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
02/14
W
F 10-2 2:34
C. Johnson
University
CHSAA 3A - Region 1
Quarters & 1st WB (16 Man)
220
01/30
L
MD 14-5
J. Murano
Eaton
Platte Valley Senior Hs @ Eaton
Round 1
220
01/24
W
F 9-4 4:46
M. Dean
Estes Park
Platte Valley Invitational
Round 3 (6 Team)
220
01/24
W
F 2-0 0:34
P. Goff
Akron
Platte Valley Invitational
Round 1 (6 Team)
220
01/24
W
F 4-1 3:31
T. Reed
University
Platte Valley Invitational
Round 4 (6 Team)
285
01/23
W
F 2-0 1:49
T. Reed
University
University @ Platte Valley Senior Hs
Round 1
285
01/11
W
DEC 3-1
D. Heath
Fairview
2015 Gary Daum Classic
1st & 3rd (16 Man)
220
01/10
W
F 2-0 1:39
J. Perez
Longmont
2015 Gary Daum Classic
4th Wrestleback (16 Man)
220
01/10
L
MD 10-1
M. Webster
Silver Creek
2015 Gary Daum Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
01/10
W
F 5-0 3:13
N. Henderson
Frederick
2015 Gary Daum Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
220
01/08
W
F 11-1 5:36
M. Dean
Estes Park High School
Estes Park High School @ Platte Valley Senior Hs
Round 1
220
01/08
L
DEC 4-3
J. Rodriquez
---
Platte Valley Senior Hs @ Brush
Round 1
220
12/20
L
F 5-0 0:54
J. Murano
Eaton
2014 Old Chicago NCCT
Rd 7 Consolation Round 6
220
12/20
W
F 0-0 4:04
J. Holden
Thunder Ridge
2014 Old Chicago NCCT
Rd 6 Quarterfinals/Rd 5 Consi
220
12/19
W
F 7-3 2:27
L. Aleman
Lewis Palmer
2014 Old Chicago NCCT
Rd 5 Consolation Round 4
220
12/19
L
F 13-3 3:17
S. Coombs
Strasburg High School
2014 Old Chicago NCCT
Rd 3 Champ/Rd 2 Consi
220
12/14
L
F 6-3 2:44
C. Dunkelman
Loveland
2014 ROOSEVELT INVITATIONAL
1st Place Matches
220
12/12
W
DEC 10-6
T. Stoos
Valley
Valley @ Platte Valley Senior Hs
Round 1
220
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024