Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Cooper Beal
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Battle Creek Brave Elite
Battle Creek Braves
Battle Creek Elite
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
L
DEC 7-6
A. Krause
O`Neill Leprechaun Wrestling
Battle Creek Brave Elite Club Tournament
Final Round
62-70
02/11
W
MD 8-0
R. Rumans
Battle Creek Brave Elite
Battle Creek Brave Elite Club Tournament
Round 2
62-70
02/11
W
F 10-0 1:42
P. Holan
Pierce Warbirds
Battle Creek Brave Elite Club Tournament
Round 1
62-70
01/28
W
F 1-4 0:57
R. Rumans
Battle Creek Elite
Norfolk Jr. Wrestling Trophy Tournament
Round 3 (4 Man)
61-63
01/28
W
F 2-0 0:59
R. Buck
Boone Central
Norfolk Jr. Wrestling Trophy Tournament
Round 2 (4 Man)
61-63
01/28
L
F 2-0 0:38
J. Deblauw
Crofton-Bloomfield
Norfolk Jr. Wrestling Trophy Tournament
Round 1 (4 Man)
61-63
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/11
W
F 4-2 1:59
B. Unger
Pierce Warbirds
Randolph Wrestling Club Tournament
Round 3
55-61
03/11
W
F 4-2 2:49
D. Hunter
Wayne Wrestling Club
Randolph Wrestling Club Tournament
Round 2
55-61
03/11
W
F 2-0 0:21
C. Mavis
Randolph Wrestling Club
Randolph Wrestling Club Tournament
Round 1
55-61
01/29
L
DEC 7-4
T. Leise
League of Heroes
Norfolk Jr. Wrestling Trophy Tournament
Placement Matches (8 Man)
57-62
01/29
W
DEC 7-3
H. Hartl
Elkhorn Valley Wrestling Club
Norfolk Jr. Wrestling Trophy Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
57-62
01/29
L
DEC 4-1
C. Osborne
SBL Warriors
Norfolk Jr. Wrestling Trophy Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
57-62
01/29
W
F 13-7 2:34
B. Bland
Oakland-Craig Wrestling Club
Norfolk Jr. Wrestling Trophy Tournament
Quarterfinals (8 Man)
57-62
01/15
L
DEC 4-0
C. Wolff
Battle Creek Brave Elite
Battle Creek Brave Elite Classic
Placement Matches (8 Man)
53-58
01/15
W
F 2-0 0:17
A. Zarate
Wayne Wrestling Club
Battle Creek Brave Elite Classic
2nd Wrestleback (8 Man)
53-58
01/15
L
DEC 12-6
B. Hurlbert
Winside Youth Wrestling
Battle Creek Brave Elite Classic
Semis & 1st WB (8 Man)
53-58
01/15
W
FOR 0-0
C. Banks
Boone Central
Battle Creek Brave Elite Classic
Quarterfinals (8 Man)
53-58
01/08
W
F 12-0 1:55
B. Bland
Oakland-Craig Wrestling Club
Wisner Gator Swamp Stomp
Placement Matches (8 Man)
56-60
01/08
W
DEC 8-4
J. Holloway
Pender
Wisner Gator Swamp Stomp
2nd Wrestleback (8 Man)
56-60
01/08
L
F 7-0 1:41
A. Doescher
Wisner Rec
Wisner Gator Swamp Stomp
Semis & 1st WB (8 Man)
56-60
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024