Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ty Garnhart
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2015-2016
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
W
DEC 7-5 SV
W. Pfau
Brush
2019 CHSAA State Championships
Placements
170-3A
02/23
W
F 3-0 3:40
H. Branson
Holy Family
2019 CHSAA State Championships
Champ Semis
170-3A
02/22
W
F 13-4 5:50
I. Reinhardt
Pagosa Springs
2019 CHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
170-3A
02/21
W
F 6-2 2:43
A. Garcia
Fort Lupton
2019 CHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
170-3A
02/16
W
F 5-0 1:33
D. Agosto
Skyview
Northwestern Mutual CHSAA 3A Region 3
1st Place Matches
170
02/16
W
F 0-5 1:32
R. Duran
Jefferson
Northwestern Mutual CHSAA 3A Region 3
Semis and WB3
170
02/16
W
F 2-0 0:12
D. Gallegos
Eagle Valley
Northwestern Mutual CHSAA 3A Region 3
Quarterfinals and WB1
170
02/09
W
F 5-0 1:08
B. Coombs
---
Eaton Dual Tournament
Round 4 (10 Team)
170
02/09
L
DEC 10-8
C. Tarin
---
Eaton Dual Tournament
Round 3 (10 Team)
170
02/09
W
F 2-0 1:16
E. Akins
Faith Christian
Eaton Dual Tournament
Round 6 (10 Team)
170
02/09
W
F 5-2 1:51
C. Trembly
Skyline
Eaton Dual Tournament
Round 1 (10 Team)
170
02/09
W
F 2-0 0:56
M. Ramos
Holyoke
Eaton Dual Tournament
Round 8 (10 Team)
170
02/03
W
DEC 4-2
A. Barrios
Delta
2019 VALLEY VIKING INVITATIONAL
Finals
170
02/02
W
F 2-0 1:28
C. DuBois
---
2019 VALLEY VIKING INVITATIONAL
Semis & Con 3
170
02/02
W
F 2-0 1:21
T. Devie
---
2019 VALLEY VIKING INVITATIONAL
Qtr & Con
170
02/01
W
F 0-0
E. Malovich
Platte Valley
Platte Valley @ Eaton
Round 1
170
01/25
W
MD 9-1
C. Meisner
University
Eaton @ University
Round 1
170
01/20
L
DEC 6-2
W. Pfau
Brush H.S.
2019 Mel Smith Husky Invitational
Placement Matches (32 Man)
170
01/19
W
F 0-0 3:15
A. Barrios
Delta
2019 Mel Smith Husky Invitational
Semis & 5th WB (32 Man)
170
01/19
W
F 4-9 4:29
I. Reinhardt
Pagosa Springs
2019 Mel Smith Husky Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
170
01/18
W
F 13-2 3:38
C. Hinds
---
2019 Mel Smith Husky Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
170
12/15
L
DEC 6-3
K. Kraus
Kelly Walsh
2018 Jimmy John`s NCCT
Finals
170
12/15
L
DEC 8-4
M. Beam
---
2018 Jimmy John`s NCCT
Rd 9 Consi Semis
170
12/15
L
DEC 12-8
C. Eaton
Windsor
2018 Jimmy John`s NCCT
Rd 8 Semis/Rd 7 Consi
170
12/15
W
F 4-4 5:33
B. Johnson
---
2018 Jimmy John`s NCCT
Rd 6 Quarterfinals/Rd 5 Consi
170
12/14
W
DEC 10-6
J. Boley
Cheyenne Mountain
2018 Jimmy John`s NCCT
Rd 3 Champ/Rd 2 Consi
170
12/14
W
TF 16-1 2:19
A. Iniguez
Adams City
2018 Jimmy John`s NCCT
Rd 2 Champ/Rd 1 Consi
170
12/14
W
F 9-7 3:21
N. Kruse
Cherry Creek
2018 Jimmy John`s NCCT
Rd 1 Champ
170
12/09
W
MD 17-5
B. Clayson
Burns
Charlie Lake - Varsity
Placement Matches (16 Man)
170
12/09
W
DEF 0-0
J. Bauer
---
Charlie Lake - Varsity
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
12/08
W
F 10-2 3:51
B. Ronnau
Cheyenne East
Charlie Lake - Varsity
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
12/08
W
F 8-2 2:00
W. Unruh
Erie
Charlie Lake - Varsity
Round 1 (16 Man)
170
12/07
W
DEC 10-4
K. Kraus
Kelly Walsh
Charlie Lake Dual Tournament
Round 4 (16 Team)
170
12/07
W
F 10-2 3:18
B. Ronnau
Cheyenne East
Charlie Lake Dual Tournament
Placement Matches (16 Team)
170
12/07
W
TF 17-2 4:20
J. Wood
Cheyenne South
Charlie Lake Dual Tournament
Round 2 (16 Team)
170
12/07
W
F 10-0 3:01
M. Merryfield
Burns
Charlie Lake Dual Tournament
Round 1 (16 Team)
170
12/07
W
F 6-3 2:57
C. Coffman
Douglas
Charlie Lake Dual Tournament
Round 3 (16 Team)
170
12/01
W
TF 17-0
J. Church
Eaton
Chuck Annand Invitational
1st & 3rd (16 Man)
170
12/01
W
F 0-0 1:00
B. Rodriguez
---
Chuck Annand Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
12/01
W
F 0-0 1:47
J. Rothe
University
Chuck Annand Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
12/01
W
F 0-0 1:15
C. Lee
Wiggins
Chuck Annand Invitational
Round 1 (16 Man)
170
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
W
F 7-0 4:11
D. Horn
---
2018 CHSAA State Championships
Placements
160-3A
02/17
L
DEC 6-4
W. Reisener
Platte Valley
2018 CHSAA State Championships
4th Wrestleback (16 Man)
160-3A
02/17
L
MD 12-4
H. Johnson
Steamboat Springs
2018 CHSAA State Championships
Champ Semis
160-3A
02/16
W
F 6-6 5:47
D. Horn
---
2018 CHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
160-3A
02/15
W
F 9-2 5:21
G. Hixson
---
2018 CHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
160-3A
02/11
W
F 6-15 4:55
J. Conte
---
CHSAA Region 3A-Region 2
1st Place Matches
160
02/10
W
MD 10-0
W. Reisener
Platte Valley
CHSAA Region 3A-Region 2
Semis and WB3
160
02/10
W
F 12-0 4:53
C. DuBois
---
CHSAA Region 3A-Region 2
Quarterfinals and WB1
160
02/03
W
F 8-2 3:11
C. Silva
Skyline
Eaton Dual Tournament
Round 1 (10 Team)
160
02/03
W
F 7-6 2:48
C. Reese
---
Eaton Dual Tournament
Round 4 (10 Team)
160
02/03
W
F 14-6 5:05
E. Huerta
---
Eaton Dual Tournament
Round 2 (10 Team)
160
02/02
L
DEC 10-4
J. Whaley
---
Valley @ Eaton
Round 1
160
01/27
L
F 2-0 1:26
M. Beam
---
2018 VALLEY VIKING INVITATIONAL
Finals
152
01/27
W
F 4-11 4:54
D. Zimmerman
---
2018 VALLEY VIKING INVITATIONAL
Con Semis RR4
152
01/27
L
F 10-2 3:18
T. Ulaszek
---
2018 VALLEY VIKING INVITATIONAL
Semis con 3 RR3
152
01/27
W
DEC 8-6 SV
W. Thyfault
Weld Central
2018 VALLEY VIKING INVITATIONAL
Qtr RR1 Con
152
01/27
W
F 5-0 1:23
J. Griffith
Delta
Delta @ Eaton
Round 1
152
01/12
L
MD 15-4
Z. Waite
Platte Valley
Eaton @ Platte Valley
Round 1
152
12/10
L
DEF 10-5 4:23
J. Palmer
Kelly Walsh
Charlie Lake - Varsity
1st place
160
12/09
W
MD 12-2
J. Gilbert
---
Charlie Lake - Varsity
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
12/09
W
F 2-0 2:51
K. Thurin
Burns
Charlie Lake - Varsity
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
12/09
W
F 2-0 1:15
J. Colon
Niwot
Charlie Lake - Varsity
Round 1 (16 Man)
160
12/02
W
F 0-0 3:19
C. Reese
---
Chuck Annand Invitational
1st & 3rd (16 Man)
160
12/02
W
F 0-0 5:29
W. Buccelli
Sedgwick County/Fleming
Chuck Annand Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
12/02
W
F 0-0 2:23
C. Winters
Merino Jr/Sr
Chuck Annand Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
12/02
W
TF 17-2
C. Meisner
University
Chuck Annand Invitational
Round 1 (16 Man)
160
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
L
DEC 10-8
C. Gray
Woodland Park
CHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
145-3A
02/17
L
DEC 12-11
B. Buhr
---
CHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
145-3A
02/16
W
F 4-2 5:00
B. Vance
---
CHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
145-3A
02/11
L
TF 17-2 3:25
A. Trujillo
Valley
CHSAA 3A - Region 2
1st Place Matches
145
02/11
W
MD 12-2
I. Garcia
Berthoud
CHSAA 3A - Region 2
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
02/11
W
F 2-0 2:09
J. Queen
---
CHSAA 3A - Region 2
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
02/04
W
F 4-2 3:33
E. Huerta
---
Fightin` Red Dual Invite
Round 2 (12 Team)
145
02/04
L
MD 14-3
A. Trujillo
Valley
Fightin` Red Dual Invite
Round 4 (12 Team)
145
02/04
L
DEC 4-3
B. Mendoza
University
Fightin` Red Dual Invite
Placement (12 Team)
145
02/04
W
F 4-0 2:16
C. Silva
Skyline
Fightin` Red Dual Invite
Round 3 (12 Team)
145
02/03
L
MD 15-7
A. Trujillo
Valley
Eaton @ Valley
Round 1
145
01/20
L
F 0-0 1:01
N. Fitzpatrick
Estes Park High School
Estes Park High School @ Eaton
Round 1
145
01/14
L
F 0-0 1:38
D. Flores
---
Mel Smith 2017 Florence Wrestling Invite
Semis & 5th WB (32 Man)
145
01/14
W
DEC 5-4
L. Palma
---
Mel Smith 2017 Florence Wrestling Invite
4th Wrestleback (32 Man)
145
01/14
W
F 0-0 3:15
W. Hughes
Montrose
Mel Smith 2017 Florence Wrestling Invite
Quarters & 3rd WB (32 Man)
145
01/14
W
F 0-0 3:53
S. Nelson
Classical Academy, The
Mel Smith 2017 Florence Wrestling Invite
2nd Wrestleback (32 Man)
145
01/14
L
F 0-0 1:52
T. Camp
---
Mel Smith 2017 Florence Wrestling Invite
Round 2 Champ & WB (32 Man)
145
01/13
W
F 0-0 6:59
R. Gaudreault
Elizabeth
Mel Smith 2017 Florence Wrestling Invite
Round 1 (32 Man)
145
01/07
W
F 7-2 5:55
I. Valdez
Pueblo Central
2017 Maverick Duals
Round 1 (6 Team)
138
01/07
L
MD 19-8
L. Flores
Glenwood Springs
2017 Maverick Duals
Round 3 (6 Team)
138
01/07
W
DEC 8-6
A. Vecchiarelli
---
2017 Maverick Duals
Round 5 (6 Team)
138
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
L
MD 14-6
G. Miller
---
2016 CHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
132-3A
02/19
W
DEC 4-2
A. Rodriguez
Platte Valley
2016 CHSAA State Championships
1st WB (16 Man)
132-3A
02/18
L
MD 12-2
C. Campos
---
2016 CHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
132-3A
02/14
W
DEC 4-3
T. Ramirez
---
CHSAA 3A - Region 1
4th Place Match (16 Man)
132
02/13
L
DEC 5-3
D. Rosales
Ft. Lupton
CHSAA 3A - Region 1
3rd and 5th Place
132
02/13
W
F 0-0 1:11
C. Nuttall
Strasburg
CHSAA 3A - Region 1
4th Wrestleback (16 Man)
132
02/13
W
F 14-9 4:47
C. Vanlandingham
Erie
CHSAA 3A - Region 1
3rd WB Cons
132
02/13
W
F 6-0 2:29
F. Tierney
Estes Park
CHSAA 3A - Region 1
2nd Wrestleback (16 Man)
132
02/13
L
MD 12-3
B. Damian
Valley
CHSAA 3A - Region 1
Quarters (16 Man)
132
02/12
W
F 4-0 1:53
I. Leon
Sterling
CHSAA 3A - Region 1
Round 1 (16 Man)
132
02/06
L
F 15-1 4:16
B. Damian
Valley
Fightin` Red Dual Tournament
Round 4 (16 Team)
132
02/06
W
F 14-4 3:44
B. Kalisher
Skyline
Fightin` Red Dual Tournament
Round 2 (16 Team)
132
02/06
L
F 6-1 2:53
J. Tarin
---
Fightin` Red Dual Tournament
Round 1 (16 Team)
132
02/05
W
F 0-0 3:27
L. Orcutt
---
Strasburg High School @ Eaton
Round 1
132
02/05
W
F 0-0 2:36
L. Reed
University
University @ Eaton
Round 1
132
01/29
W
F 6-10 6:00
A. Rodriguez
Platte Valley Senior Hs
Eaton @ Platte Valley Senior Hs
Round 1
132
01/16
L
DEC 8-4
L. Shoulderblade
La Junta
Mel Smith Florence Husky Invite
4th Wrestleback (32 Man)
132
01/16
L
F 0-0 1:24
M. Johnson
---
Mel Smith Florence Husky Invite
Quarters & 3rd WB (32 Man)
132
01/16
W
F 0-0 3:37
C. Needham
Olathe
Mel Smith Florence Husky Invite
Round 2 Champ & WB (32 Man)
132
01/15
W
DEC 8-6
D. Hargrove
---
Mel Smith Florence Husky Invite
Round 1 (32 Man)
132
01/15
L
F 0-0 3:08
S. Score
Highland
Highland @ Eaton
Round 1
132
01/09
W
F 6-6 3:04
J. Cortez
Mead
Maverick Duals
Round 2 (6 Team)
138
01/09
L
F 2-0 0:53
L. Flores
Glenwood Springs
Maverick Duals
Round 3 (6 Team)
138
01/09
L
DEC 6-2
L. Cooksey
Weld Central
Maverick Duals
Round 5 (6 Team)
138
01/09
W
TF 17-0 5:08
D. Horn
Columbine
Maverick Duals
Round 1 (6 Team)
138
12/22
W
F 3-5 3:31
J. Griffith
Brush
Eaton @ Brush
Round 1
138
12/18
L
DEC 12-9
C. Romero
---
Old Chicago NCCT
Rd 3 Champ/Rd 2 Consi
138
12/18
L
F 2-0 0:26
T. Ulaszek
Greeley Central
Old Chicago NCCT
Rd 2 Champ/Rd 1 Consi
138
12/12
L
MD 14-2
G. Schwindt
Glenrock
Charlie Lake - Varsity
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
12/12
W
F 10-2 4:18
D. Bonge
---
Charlie Lake - Varsity
2nd Wrestleback (16 Man)
138
12/12
L
DEC 6-4
L. Applegarth
---
Charlie Lake - Varsity
Round 1 (16 Man)
138
12/06
L
DEC 8-2
K. Graham
Sedgwick County-Fleming
Chuck Annand Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
132
12/05
L
F 0-0 0:14
W. Pfau
Brush
Chuck Annand Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
12/05
W
F 0-0 5:13
C. Holm
Wiggins
Chuck Annand Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024