May 9-12, 7:00 AM UTC
World Olympic Qualifier
May 10-12, 2:00 PM UTC
Phil Portuese Northeast Regional Champs
Today · 2:00 PM UTC
2024 TX-USAW State FS and GR
May 10-12, 6:00 PM UTC
Northern Plains Regional Championships
May 10-11, 3:00 PM UTC
Western Regional Championships
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 10-11, 2:00 PM UTC
Calemax Invite1
Today · 3:00 PM UTC
NC Beach National & World Team Qualifier
May 17-19 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Noah Doty
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2016-2017
2015-2016
2014-2015
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
L
F 2-0 0:40
W. Geisler
Hudson
IHSAA 1A Sect. 1
2nd Place Match (8 Man)
195
02/04
W
F 5-4 5:20
J. Michael
Wapsie Valley
IHSAA 1A Sect. 1
1st and 3rd Place
195
02/04
L
F 2-0 1:04
w. even
---
IHSAA 1A Sect. 1
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
195
01/22
L
DEC 9-2
J. Michael
Wapsie Valley
Doug Trees Bearcat Invitational
Placement Matches (8 Man)
195
01/21
W
F 4-0 2:37
D. Harnish
Lake Mills
Doug Trees Bearcat Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
195
01/21
W
F 2-0 0:27
D. Asche
Nashua-Plainfield
Doug Trees Bearcat Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
195
01/21
L
F 0-2 0:53
J. Michael
Wapsie Valley
Doug Trees Bearcat Invitational
Quarterfinals (8 Man)
195
01/14
L
F 0-2 1:31
S. Moore
Ballard
Storm Invitational
Placement Matches (8 Man)
195
01/14
W
F 4-0 2:21
A. Prestholt
Central Springs
Storm Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
195
01/14
W
F 0-0 1:33
J. Gochenouer
Aplington-Parkersburg
Storm Invitational
Quarterfinals (8 Man)
195
01/08
L
MD 8-0
J. Michael
Wapsie Valley
51st Annual Tripoli Invitational
Placement Matches (8 Man)
195
01/07
W
F 2-2 2:59
N. Lister
Woodbury Central
51st Annual Tripoli Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
195
01/07
L
DEC 4-0
L. Schnuelle
South Winneshiek
51st Annual Tripoli Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
195
01/07
W
F 13-0 2:16
D. Asche
Nashua-Plainfield
51st Annual Tripoli Invitational
Quarterfinals (8 Man)
195
12/10
L
F 6-7 3:11
W. Geisler
Hudson
Nashua-Plainfield Varsity Tournament
Round 3 (3 Man)
195
12/10
W
F 2-0 1:10
B. Albrecht
Nashua-Plainfield
Nashua-Plainfield Varsity Tournament
Round 1 (3 Man)
195
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/16
L
DEC 5-3
D. Lund
Denver-Tripoli
Storm Invitational
Placement Matches (8 Man)
182
01/16
W
F 10-5 5:52
C. Engle
BCLUW SH-BCLUW
Storm Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
182
01/16
L
F 4-1 1:24
L. Chipp
---
Storm Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
182
01/16
W
F 2-2 1:57
D. Lund
Denver-Tripoli
Storm Invitational
Quarterfinals (8 Man)
182
01/09
L
F 5-0 1:56
T. Ulrich
North Butler
50th Annual Tripoli Wrestling Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
01/09
W
F 6-10 5:30
R. Little
Wapsie Valley
50th Annual Tripoli Wrestling Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
182
01/09
L
F 11-3 2:52
J. Fisher
---
50th Annual Tripoli Wrestling Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
01/09
W
DEC 12-6
J. Dennison
Woodbury Central
50th Annual Tripoli Wrestling Tournament
Round 1 (16 Man)
182
12/19
W
DEC 10-7
N. Murphy
Algona
8th Annual Jones Brothers Invitational
Placement Matches (16 Man)
182
12/19
W
DEC 5-3 SV
A. Peebles
Nevada
8th Annual Jones Brothers Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
182
12/19
L
F 0-0 0:45
T. Ulrich
North Butler
8th Annual Jones Brothers Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
12/12
L
F 12-1 5:11
M. Hyde
Nashua-Plainfield
Nashua-Plainfield Varsity Tournament
Placement Matches (8 Man)
182
12/12
W
DEC 6-2
C. Gardner
MFL, MarMac
Nashua-Plainfield Varsity Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
182
12/12
L
F 7-1 2:00
M. Hyde
Nashua-Plainfield
Nashua-Plainfield Varsity Tournament
Quarterfinals (8 Man)
182
12/05
L
F 5-1 5:15
Z. Kemp
Wahlert
St. Ansgar Dual Tournament
Round 3 (Pool 3)
182
12/05
W
F 4-0 2:34
g. paulson
Northwood-Kensett
St. Ansgar Dual Tournament
Round 2 (3 Team)
182
12/05
W
F 5-0 3:41
J. Hample
Austin
St. Ansgar Dual Tournament
Round 2 (Pool 3)
182
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/07
L
F 2-0 1:08
C. Meinders
AGWSR
IHSAA 1A Sect. 1
1st and 3rd Place
195
02/07
L
F 2-0 0:21
Z. Hickson
---
IHSAA 1A Sect. 1
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
195
02/07
W
F 2-5 1:42
C. Baumgartner
Wapsie Valley
IHSAA 1A Sect. 1
Quarterfinals (8 Man)
195
01/24
W
F 2-0 2:41
M. Dau
West Hancock
North Butler Bearcat Invitational
Placement Matches (8 Man)
195
01/24
L
F 2-0 1:15
H. Farr
Rockford
North Butler Bearcat Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
195
01/24
W
F 2-0 1:38
C. Baumgartner
Wapsie Valley
North Butler Bearcat Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
195
01/24
L
F 2-0 0:21
B. Cooper
SH-BCLUW
North Butler Bearcat Invitational
Quarterfinals (8 Man)
195
01/17
W
F 0-0 2:50
P. Williams
Iowa Falls - Alden
Storm Invite
Placement Matches (8 Man)
195
01/17
L
F 0-0 0:48
S. Moore
Ballard
Storm Invite
2nd Wrestleback (8 Man)
195
01/17
L
F 0-0 2:36
H. Ruth
Greene County
Storm Invite
Quarterfinals (8 Man)
195
01/11
L
DEC 7-4
B. Meyer
Sumner-Fredericksburg
49th Annual Tripoli Wrestling Tournament
Placement Matches (16 Man)
195
01/10
L
F 2-0 0:31
T. Larson
---
49th Annual Tripoli Wrestling Tournament
4th Wrestleback (16 Man)
195
01/10
W
F 4-0 2:52
D. O`Connor
Lisbon
49th Annual Tripoli Wrestling Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
01/10
L
F 2-0 1:05
N. Lansing
North Fayette Valley HS
49th Annual Tripoli Wrestling Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
12/20
L
F 2-1 1:52
A. Schaper
West Marshall
7th Annual Jones Brothers Invitational
Placement Matches (16 Man)
195
12/20
W
F 4-5 3:56
D. Aukes
North Butler
7th Annual Jones Brothers Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
12/20
W
F 9-6 4:21
D. Etherton
Algona
7th Annual Jones Brothers Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
12/13
L
F 8-1 4:00
H. Farr
Rockford
Nashua-Plainfield Varsity Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
12/13
L
F 8-1 2:37
C. Smith
Garner-Hayfield/Ventura
Nashua-Plainfield Varsity Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
12/06
L
DEC 5-1
D. Lenz
Wahlert
Wahlert @ Clarksville
Round 1
220
12/03
W
F 0-0 1:50
A. Strachota
BCLUW (SH-BCLUW)
BCLUW (SH-BCLUW) vs. Clarksville
Round 1
220
12/03
W
F 0-0 2:52
J. Groeneveld
North Butler
North Butler vs. Clarksville
Round 1
220
Related Content
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020