Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Coy Gunderson
Results
College Results
College
College
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Augustana
Augustana (SD)
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/03
W
Replay
DEC 3-2
L. Losee
Upper Iowa
NCAA DII Super Regional V
Placement Matches (16 Man)
174
03/02
W
Replay
F 6-0 3:36
L. Hodges
Southwest Minnesota State
NCAA DII Super Regional V
Semis & 3rd WB (16 Man)
174
03/02
W
Replay
F 4-3 2:17
B. Mohr
Minot State (N.D.)
NCAA DII Super Regional V
2nd Wrestleback (16 Man)
174
03/02
L
Replay
DEC 4-1 SV
B. Hemauer
Wisconsin-Parkside
NCAA DII Super Regional V
Quarters & 1st WB (16 Man)
174
02/17
L
DEC 6-4
C. Glazier
St. Cloud State
St. Cloud State @ Augustana (SD)
Round 1
174
02/10
L
DEC 5-4
D. Hayward
Minnesota State
Minnesota State @ Augustana (SD)
Round 1
174
02/09
L
MD 13-3
S. Goetzinger
Augsburg
Augsburg @ Augustana (SD)
Round 1
174
02/02
W
F 12-3 1:59
A. Johnson
Sioux Falls
Augustana (SD) @ Sioux Falls
Round 1
174
01/27
L
DEC 8-1
M. Bruss
Mary
Augustana (SD) @ UMary
Round 1
174
01/26
W
F 10-2 2:27
K. Farrington
Minot State (N.D.)
Augustana (SD) @ Minot State (N.D.)
Round 1
174
01/26
W
F 9-2 2:26
K. Farrington
Minot State (N.D.)
Augustana (SD) @ Minot State (N.D.)
Round 1
174
01/20
W
F 17-4 6:33
W. Mellon
Minnesota State Moorhead
Minnesota State Moorhead @ Augustana (SD)
Round 1
174
01/20
W
DEC 5-2
L. Losee
Upper Iowa
Upper Iowa @ Augustana (SD)
Round 1
174
01/13
W
DEC 10-5
L. Hodges
Southwest Minnesota State
Augustana (SD) @ Southwest Minnesota State
Round 1
174
01/05
W
Replay
MD 15-3
T. Voorhees
Northern State
2024 NWCA National Duals - Mens
Quarters & 1st WB (16 Team)
174
01/05
L
Replay
MD 14-2
T. Sizemore
Indianapolis
2024 NWCA National Duals - Mens
Round 1 (16 Team)
174
01/05
W
Replay
TF 19-4 7:00
G. Bernall
Lander
2024 NWCA National Duals - Mens
Semis & 3rd WB (16 Team)
174
01/05
L
Replay
DEC 8-1
A. Vigne
Central Oklahoma
2024 NWCA National Duals - Mens
Placement Matches (16 Team)
174
12/15
L
MD 13-4
T. Munoz
Nebraska-Kearney
Nebraska-Kearney @ Augustana (SD)
Round 1
174
12/09
L
DEC 9-4
B. Hemauer
Wisconsin-Parkside
Wisconsin-Parkside @ Augustana (SD)
Round 1
174
12/08
L
MD 11-1
S. Kruger
Northern State
Augustana (SD) @ Northern State
Round 1
174
11/20
L
TF 21-6 5:48
C. DeVos
South Dakota State
Dakota Showcase
Round 1
174
11/17
W
TF 19-4 6:08
M. Fey
Northern State
Dakota Showcase
Round 1
174
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/03
W
F 10-0 1:51
K. Orloff
---
Dragon Open
Placing - ALL
165
12/03
W
MD 16-7
J. Mushinsky
---
Dragon Open
Cons Semi & Final Round Robin
165
12/03
L
DEC 2-0
O. Herbst
St. Cloud State
Dragon Open
Round 4
165
12/03
W
F 5-3 2:47
S. Wambeke
Concordia-Moorhead
Dragon Open
Round 2
165
11/19
L
Replay
DEC 6-5
Z. Ernst
Morningside (Iowa)
Younes Hospitality Open
Quarters & 5th WB (64 Man)
165
11/19
W
Replay
TF 17-2 5:00
C. Maschmann
Hastings (Neb.)
Younes Hospitality Open
4th Wrestleback (64 Man)
165
11/19
W
Replay
F 4-0 1:56
D. Misener
Ottawa University
Younes Hospitality Open
Round 4 Champ & WB (64 Man)
165
11/19
L
Replay
DEC 8-3
J. Fisher
Newman
Younes Hospitality Open
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
165
11/13
L
DEC 4-1
A. Herrera
St. Cloud State
DWU Open
Placement
165
11/12
W
DEC 3-1 SV
B. Standley
Fort Hays State
DWU Open
Semis & WB
165
11/12
W
DEC 10-6
K. Bigelow
Dakota Wesleyan (S.D.)
DWU Open
Round 6 Quarters and WB
165
11/12
W
DEC 9-7
S. Roth
Northern State
DWU Open
Round 4 Champ & WB
165
11/12
W
F 12-0 2:45
K. Bandy
Northwestern (Iowa)
DWU Open
Round 2 Champ & WB
165
11/05
W
Replay
DEC 4-2
J. Mushinsky
University of Mary
Yellowjacket Open
Round 6 WB
165
11/05
W
Replay
F 4-1 2:31
T. Karver
Rochester-CTC
Yellowjacket Open
Round 5 WB
165
11/05
L
Replay
DEC 7-2
L. Vaughan
Saint Cloud State
Yellowjacket Open
Round 4 (32, 16)
165
11/05
W
Replay
DEC 2-1
K. Marko
MS-Mankato
Yellowjacket Open
Round 2 (16,32)
165
11/05
W
Replay
F 6-0 0:50
Y. Sesoko
UW-Eau Claire
Yellowjacket Open
Round 1 (32 Man)
165
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024