Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Braeden Nees
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 4-2
G. Wynkoop
Webster City
IHSAA 2A District 10 @ Webster City
Placement (12 Man)
138
02/10
W
F 2-0 0:52
K. Holder
Southeast Valley, Gowrie
IHSAA 2A District 10 @ Webster City
Cons. Semis (12 Man)
138
02/10
L
F 11-3 2:35
S. Hanford
West Marshall
IHSAA 2A District 10 @ Webster City
Semis & WB (12 Man)
138
02/10
W
DEC 5-1
G. Wynkoop
Webster City
IHSAA 2A District 10 @ Webster City
Quarters (12 Man)
138
01/27
W
F 3-5 3:16
G. Sutter
ADM
Raccoon River Conference Tournament
Placement Matches (8 Man)
138
01/27
L
DEC 8-6 SV
J. Jensen
Winterset
Raccoon River Conference Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
138
01/27
W
DEC 4-1
J. Warrick
Boone
Raccoon River Conference Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
138
01/27
L
DEC 5-1
G. Sutter
ADM
Raccoon River Conference Tournament
Quarterfinals (8 Man)
138
01/26
L
F 6-2 4:16
K. Geers
West Marshall
West Marshall, Gilbert, Perry @ Humboldt
Round 1
144
01/26
W
TF 19-4 5:00
T. Steil
Perry
West Marshall, Gilbert, Perry @ Humboldt
Round 1
144
01/25
L
MD 9-0
J. Kirchhoff
Humboldt
West Marshall, Gilbert, Perry @ Humboldt
Round 1
144
01/24
W
DEC 5-3
J. Warrick
Boone
GIlbert/Perry/Boone
Round 1
138
01/24
W
MD 13-4
T. Steil
Perry
GIlbert/Perry/Boone
Round 1
144
01/20
W
F 9-5 5:56
J. Wenner
East Marshall/GMG
EMGMG Dual Tournament
Finals (2 Team)
150
01/20
W
F 2-0 0:59
C. Troutman
Independence
EMGMG Dual Tournament
Finals (2 Team)
150
01/20
W
F 4-0 1:38
D. Montiel
Union, LaPorte City
EMGMG Dual Tournament
Finals (2 Team)
150
01/20
W
F 4-0 2:45
D. Roos
Benton Community
EMGMG Dual Tournament
Finals (2 Team)
150
01/12
L
MD 15-4
M. Lucas
Carlisle
Carlisle/ Bondurant Farrar/ Gilbert
Round 1
144
01/11
L
DEC 12-6
B. Briley
Bondurant-Farrar
Carlisle/ Bondurant Farrar/ Gilbert
Round 1
144
01/06
L
DEC 8-6 SV
L. Kirtley
Panorama
Mustang Invitational
Placement Matches (16 Man)
144
01/06
L
F 2-0 0:57
D. Biladeau
Southeast Polk
Mustang Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
144
01/06
W
TF 22-5 6:00
c. miller
Southeast Warren/Melcher-Dallas
Mustang Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
144
01/06
W
DEC 11-5
J. Newman
Central Decatur
Mustang Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
144
01/06
L
F 13-2 3:09
B. Hageman
Indianola
Mustang Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
144
01/06
W
TF 23-7 4:46
T. Branson
Southeast Warren/Melcher-Dallas
Mustang Invitational
Round 1 (16 Man)
144
12/22
W
F 10-4 2:20
J. Tucker
Nevada
Nevada @ Gilbert
Round 1
144
12/15
W
F 10-5 3:59
C. Reinhart
North Polk
Gilbert/Carroll/North Polk
Round 1
138
12/09
W
DEC 8-2
S. Koop
North Butler
2023 Ogden Dual Tournament
Round 5 (10 Team)
150
12/09
W
F 5-1 4:46
C. Sesker
Ogden
2023 Ogden Dual Tournament
Round 4 (10 Team)
150
12/09
W
MD 17-5
N. Wernimont
Kuemper
2023 Ogden Dual Tournament
Round 1 (10 Team)
144
12/09
W
TF 18-3 4:58
X. Hemer
East Sac County
2023 Ogden Dual Tournament
Placement
144
12/09
W
DEC 15-8
T. Heithoff
Carroll
2023 Ogden Dual Tournament
Round 3 (10 Team)
144
12/08
L
MD 11-2
G. Day
Winterset
Winterset @ Gilbert
Round 1
144
12/02
W
F 12-2 5:14
L. Spencer
Eagle Grove
Gilbert Duals 2023
Round 3 (6 Team)
144
12/02
W
F 9-1 2:43
A. Blome
Iowa Falls
Gilbert Duals 2023
Round 5 (6 Team)
150
12/02
L
DEC 7-1
D. Biladeau
Southeast Polk JV
Gilbert Duals 2023
Round 2 (6 Team)
144
12/02
W
F 2-0 1:03
O. Riehl
Southeast Valley
Gilbert Duals 2023
Round 1 (6 Team)
150
12/01
L
F 4-7 5:12
J. Leland
Ballard
Ballard- Gilbert, Roland Story, Woodward Granger
Round 1
144
12/01
W
MD 11-3
D. Frey
Woodward-Granger
Ballard- Gilbert, Roland Story, Woodward Granger
Round 1
150
12/01
W
DEF 6-2 3:22
B. Mazyck
Roland-Story
Ballard- Gilbert, Roland Story, Woodward Granger
Round 1
150
11/05
L
DEF 2-1 1:08
M. Oellerich
N/A
Cedar Valley Fall Classic
Round 3
143-152
11/05
L
MD 13-4
B. Walsh
Siouxland Wrestling Academy
Cedar Valley Fall Classic
Round 2
143-152
11/05
L
MD 15-1
L. Weber
Immortal Athletics WC
Cedar Valley Fall Classic
Round 1
143-152
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/10
W
DEC 4-0
B. Hahn
Gentry County
The Showdown at Sundown
Round 3 (4 Man)
Bracket-61
06/10
W
DEC 4-1
H. Brinegar
PCM
The Showdown at Sundown
Round 2 (4 Man)
Bracket-61
06/10
W
DEC 3-2
T. Naragon
WCV Wrestling Club
The Showdown at Sundown
Round 1 (4 Man)
Bracket-61
02/07
L
F 0-0
T. Solverson
Boone
Boone / Ballard / Gilbert / Ogden
Round 1
138
02/04
L
F 2-0 0:44
T. Vitzthum
Ballard
Boone / Ballard / Gilbert / Ogden
Round 1
138
02/04
L
F 8-0 0:34
T. Solverson
Boone
Boone / Ballard / Gilbert / Ogden
Round 1
138
02/03
W
DEC 7-4
S. Hickingbottom
Ogden
Boone / Ballard / Gilbert / Ogden
Round 1
138
01/27
L
MD 11-0
B. Beers
Humboldt
West Marshall/Humboldt/Perry/Gilbert
Round 1
138
01/27
L
MD 10-2
C. Vellinga
West Marshall
West Marshall/Humboldt/Perry/Gilbert
Round 1
138
01/26
W
F 6-2 1:07
A. Rodriguez
Perry
West Marshall/Humboldt/Perry/Gilbert
Round 1
138
01/13
W
DEC 5-4
G. Roth
Tipton
BGM Duals 2023
Round 5 (6 Team)
126
01/13
L
F 2-1 1:54
C. Kruse
North Scott
BGM Duals 2023
Round 2 (6 Team)
126
01/13
W
MD 13-5
D. Meland
North Mahaska
BGM Duals 2023
Round 4 (6 Team)
126
01/13
L
F 10-2 3:30
S. Callahan
BGM, Brooklyn
BGM Duals 2023
Round 3 (6 Team)
126
01/10
W
F 8-2 2:50
H. Heard
Woodward-Granger
2023 Ogden JV Tournament
Round 3 (4 Man)
20
01/10
W
DEC 4-3
W. Sackett
West Central Valley
2023 Ogden JV Tournament
Round 2 (4 Man)
20
01/10
L
DEC 5-2
N. Esser
Dallas Center-Grimes
2023 Ogden JV Tournament
Round 1 (4 Man)
20
01/07
L
MD 10-0
R. Fry
PCM
PCM Mustang Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
126
01/07
W
F 5-4 3:21
J. Enfield
Southeast Warren/Melcher-Dallas
PCM Mustang Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
01/07
L
DEC 7-0
J. Winey
Earlham
PCM Mustang Invitational
Round 1 (16 Man)
126
01/05
L
F 0-0
K. Cochran
Winterset
Winterset @ Gilbert
Round 1
126
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024