May 4-5
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 4-5
2024 Missouri USA FS/GR State
May 5
NEUSA FS/GR State
May 9-12, 7:00 AM UTC
World Olympic Qualifier
May 10-12, 2:00 PM UTC
Phil Portuese Northeast Regional Champs
May 10-11, 3:00 PM UTC
Western Regional Championships
May 10-12, 6:00 PM UTC
Northern Plains Regional Championships
May 11, 2:00 PM UTC
Midwest Warrior Challenge
May 11, 3:00 PM UTC
NC Beach National & World Team Qualifier
May 17-19, TBD
CA Assoc Duals
May 18-19, TBD
Central Regional Championships
May 18-19, TBD
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Julian Fonseca
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Monacan
Okanogan
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
F 5-0 2:42
G. Estrada
Granger
WIAA 1B/2B Region 2
5th Place
175
02/10
L
F 2-0 0:41
T. Deebach
Tonasket
WIAA 1B/2B Region 2
2nd Wrestleback (8 Man)
175
02/10
W
F 4-1 2:24
T. Sloan
Columbia (Burbank)
WIAA 1B/2B Region 2
Semis & 1st WB (8 Man)
175
02/10
L
F 13-10 5:34
L. Smith
Goldendale
WIAA 1B/2B Region 2
Quarterfinals (8 Man)
175
02/03
L
M FOR 0-0
T. Deebach
Tonasket
Wiaa 1B/2B District 6 & 1A CTL
Placement Matches (8 Man)
175 2B
02/03
W
DEF 0-0
H. Steward
Okanogan
Wiaa 1B/2B District 6 & 1A CTL
Semis & 1st WB (8 Man)
175 2B
02/01
W
F 0-0
D. McDonald
Clover Hill
Monacan Tri-Meet
Round 1
144
01/31
W
F 0-0 1:57
C. Reyes
Richmond High School of the Arts
Monacan Tri-Meet
Round 1
144
01/27
L
F 0-0 3:35
O. Borchers
J. R. Tucker
Quad @ L.C. Bird w/ J.R. Tucker, Monacan, Armstrong
Round 1
144
01/25
W
F 4-1 3:47
D. Moore
Lloyd C. Bird
Quad @ L.C. Bird w/ J.R. Tucker, Monacan, Armstrong
Round 1
144
01/17
L
F 0-0 4:42
T. Dickerson
J. R. Tucker
Quad@ Monacan
Round 1
150
01/06
L
F 2-3 2:34
A. Mulvaney
Highland
Cascade Bavarian Invite
4th Wrestleback (16 Man)
165
01/06
L
F 7-0 1:01
L. Bayne
Ellensburg
Cascade Bavarian Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
165
01/06
W
F 2-0 5:37
C. Hyatt
Cle Elum-Roslyn
Cascade Bavarian Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
165
01/06
W
F 2-0 1:01
j. alan
Naches Valley
Cascade Bavarian Invite
Round 1 (16 Man)
165
12/30
L
F 4-1 1:17
K. Pomianek
Cashmere
Freeman Winter Classic 2023
Round 3- Semis, WB, & 2nd Cons (16 Man)
175
12/30
L
F 2-1 1:54
C. Holling
Liberty
Freeman Winter Classic 2023
Round 2- Quarters, WB 1 (16 Man)
175
12/30
W
F 4-1 2:54
E. Smith
West Valley High School
Freeman Winter Classic 2023
Round 1 (16 Man) 8
175
12/21
L
F 4-0 2:14
J. Beiter
Cle Elum-Roslyn
2023 PowerHouse Tournament
Placement Matches (16 Man)
175
12/21
W
F 4-4 2:38
C. Cerenzia
Manson
2023 PowerHouse Tournament
4th Wrestleback (16 Man)
175
12/21
L
F 2-2 0:43
T. Deebach
Tonasket
2023 PowerHouse Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
175
12/21
W
F 4-0 2:41
E. Tipps
Almira Coulee Hartline
2023 PowerHouse Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
175
12/11
W
F 0-0
H. Maddox
James River (Midlothian)
Quad @ James River
Round 1
150
12/05
W
F 0-0
C. Swanton
Caroline
Cavalier Clash
Semifinals
150
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
L
Replay
FOR 0-0
E. Roxby
Okanogan
1B / 2B District 6
Placement Matches (8 Man)
152
02/04
L
Replay
F 10-3 3:21
C. Rodriguez
Tonasket
1B / 2B District 6
Semis & 1st WB (8 Man)
152
02/04
W
Replay
F 2-0 0:24
C. Pinski
Manson
1B / 2B District 6
Quarterfinals (8 Man)
152
01/28
L
Replay
F 2-0 1:18
F. Rosario
Cascade (Leavenworth)
Okanogan Bulldog Invite
Placement Matches (8 Man)
152
01/28
W
Replay
F 7-1 4:55
E. Rebollo
Quincy
Okanogan Bulldog Invite
2nd Wrestleback (8 Man)
152
01/28
W
Replay
F 7-1 2:32
S. Mendoza
Tonasket
Okanogan Bulldog Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
152
01/28
L
Replay
F 2-0 1:58
D. Garcia
Omak
Okanogan Bulldog Invite
Quarterfinals (8 Man)
152
01/25
L
F 0-0
G. Reyna
Cashmere
Okanogan @ Cashmere
Round 1
170
01/21
L
F 7-1 2:20
R. Gonzalez
Warden
Mat Animal Invitational
Semis & WB (32 Man)
160
01/21
L
F 5-0 0:56
H. Blank
Lake Side
Mat Animal Invitational
Quarters & WB (32 Man)
160
01/21
W
F 2-0 0:44
R. Milligan
Blaine
Mat Animal Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
160
01/14
L
F 2-1 2:23
R. Gonzalez
Warden
Tonasket Apple Pie Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
01/14
L
F 2-0 0:52
C. Truesdale
Davenport
Tonasket Apple Pie Tournament
Round 1 (16 Man)
160
01/13
L
F 0-0 3:30
C. Rodriguez
Tonasket
Tonasket @ Okanogan
Round 1
160
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/12
L
Replay
F 4-0 1:46
J. Haden
Jenkins (Chewelah)
WIAA 1B/2B Region 2
Cons. Round 1 (12 Man)
152
02/12
L
Replay
F 2-0 1:45
E. Wood
Almira Coulee Hartline
WIAA 1B/2B Region 2
Champ. Round 1 (12 Man)
152
02/05
L
Replay
MD 15-4
T. Olson
Okanogan
1B / 2B District 6
Placement Matches (8 Man)
152
02/05
L
Replay
F 4-0 0:33
A. Bretz
Tonasket
1B / 2B District 6
Semis & 1st WB (8 Man)
152
01/27
L
F 0-0 1:51
T. Flores
Lake Roosevelt
Lake Roosevelt @ Okanogan
Round 1
152
01/22
L
MD 12-2
J. Victoriano
Royal
Mat Animal Invitational - Quincy
2nd Wrestleback (16 Man)
152
01/22
L
F 2-0 1:53
K. Mingming
Cascade Christian
Mat Animal Invitational - Quincy
Round 1 (16 Man)
152
01/21
L
F 0-0 1:00
K. Sanabria
Tonasket
Okanogan @ Tonasket
Round 1
152
01/15
L
Replay
F 8-2 1:55
J. Myers
Cashmere
Tonasket Apple Pie
2nd Wrestleback (16 Man)
152
01/15
L
Replay
F 5-0 1:31
K. Blanton
Forks
Tonasket Apple Pie
Round 1 (16 Man)
152
01/13
L
F 0-0 1:00
C. Carson
---
Okanogan @ Lake Roosevelt
Round 1
152
01/08
L
F 3-0 2:01
S. Jones
Kittitas
Jeremiah Schmunk Invitational
Cons. Round 1 (12 Man)
152
01/08
L
F 2-0 1:18
T. THOMASSON
Connell
Jeremiah Schmunk Invitational
Champ. Round 1 (12 Man)
152
12/30
L
F 2-0 0:41
D. Elk
Mary Walker
2021 Freeman Winter Classic
Round 2- Quarters, WB 1 (16 Man)
152
12/30
L
F 2-0 0:38
L. Bogle
Deer Park High School
2021 Freeman Winter Classic
Round 1 (16 Man) 8
152
12/11
L
Replay
F 14-4 4:53
L. Schmidt
East Valley
Tony Saldivar Ironman - Men
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
12/11
L
Replay
F 6-3 3:34
I. Orozco
Grandview
Tony Saldivar Ironman - Men
Round 1 (16 Man)
160
Related Content
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021