Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Riley Thompson
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Helena Capital
Helena WC
Helena Wrestling Club
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/24
L
DEC 9-4
K. Hunt
Mine Yard Dogs Wrestling Club
2024 Montana Open
6th Wrestleback (64 Man)
123
03/24
W
DEF 0-0
A. Najar
Billings Wrestling Club
2024 Montana Open
4th Wrestleback (64 Man)
123
03/16
W
F 8-2 4:27
X. Glenn
Coyote Wrestling Club
Montana State AAU 2024
Round 6
126
03/16
W
F 2-0 0:39
G. Ruth
East Helena Outlaws
Montana State AAU 2024
Round 3
126
03/16
L
F 4-0 1:12
L. Spencer
Mustang Wrestling Club
Montana State AAU 2024
Round 1
126
02/25
W
MD 12-4
C. Montclair
---
Sleeping Giant AAU Invitational
Placement Matches (8 Man)
126-132
02/25
W
F 5-0 2:37
A. Pocha
Livingston Wrestling Club
Sleeping Giant AAU Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
126-132
02/25
W
F 7-2 1:16
G. Ruth
East Helena Outlaws
Sleeping Giant AAU Invitational
Quarterfinals (8 Man)
126-132
02/18
L
F 2-2 2:48
A. Rudie
Billings Wrestling Club
2024 Cyclops
Placement Matches (16 Man)
126
02/18
W
F 9-4 3:34
G. Cloninger
East Helena Outlaws
2024 Cyclops
4th Wrestleback (16 Man)
126
02/18
L
F 6-8 1:57
X. McCann
Montana Disciples
2024 Cyclops
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
02/18
W
F 4-5 2:28
C. Montclair
Big Game Wrestling
2024 Cyclops
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
02/02
L
F 4-0 1:00
D. Naldrett
Flathead (Kalispell)
MHSA AA Western Divisional
2nd Wrestleback (16 Man)
120
02/02
L
F 2-0 1:28
A. Wood
Helena
MHSA AA Western Divisional
Round 1 (16 Man)
120
01/25
L
F 0-0 1:14
D. Naldrett
Flathead (Kalispell)
Helena Capital @ Flathead (Kalispell)
Round 1
120
01/20
L
F 7-5 3:32
I. Mckamey
Great Falls CMR
Montana AA Duals
---
120
01/20
L
F 4-1 3:01
B. Lenz
Missoula Sentinel
Montana AA Duals
---
120
01/20
L
F 2-0 1:08
A. Wood
Helena
Montana AA Duals
---
120
12/12
L
F 0-0
T. Trettin
Gallatin (Bozeman)
Helena Capital @ Gallatin (Bozeman)
Round 1
120
12/08
W
F 5-0 1:27
E. Rosbarski
Missoula Hellgate
Jim Street Mining City Duals
Round 3 (4 Team)
120a
12/08
L
F 6-1 1:58
J. Kolendich
Missoula Sentinel
Jim Street Mining City Duals
Round 3 (4 Team)
120a
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/25
L
Replay
F 2-0 0:37
J. Ward
Butte Wrestling Club
2023 Montana Open
4th Wrestleback (64 Man)
116
03/25
W
Replay
F 2-0 0:28
M. Blaskovich
Butte Wrestling Club
2023 Montana Open
Round 4 Champ & WB (64 Man)
116
03/24
L
Replay
F 2-1 1:13
M. Hamilton
Team Real Life
2023 Montana Open
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
116
03/12
L
F 2-0 0:39
G. Mattix
Frenchtown Wrestling Club
Battle at the Capitol
Placement Matches (8 Man)
113
03/12
W
F 2-0 0:50
B. Fuller
Spartan Youth Wrestling
Battle at the Capitol
Cons. Semis (8 Man)
113
03/12
L
DEC 14-11
D. Brant
Frenchtown Wrestling Club
Battle at the Capitol
Semis & WB (8 Man)
113
03/12
W
DEC 8-2
G. Young
Big Game Wrestling Club MT
Battle at the Capitol
Quarterfinals (8 Man)
113
03/05
L
F 2-0 0:29
M. Mogan
Laurel Middle School
Montana Middle School Championships
Consolation (64/6 32/4 16/2)
110
03/04
W
F 2-0 1:01
T. King
Glasgow
Montana Middle School Championships
Quarterfinals (Cons 64/5 32/3 16/1)
110
03/04
W
F 2-0 0:52
P. Hoey
Great Falls East
Montana Middle School Championships
Consolation (64/4 32/2)
110
03/04
L
F 2-0 0:50
K. Barent
Team Champs
Montana Middle School Championships
Championship 64/3 32/2 16/1 (Cons 64/3 32/1)
110
02/25
L
F 2-0 0:54
W. Shull
Helena Wrestling Club
Sleeping Giant AAU Invitational
Round 2 (3 Man)
105-110
02/25
W
F 4-1 1:22
P. Snellman
Helena Wrestling Club
Sleeping Giant AAU Invitational
Round 1 (3 Man)
105-110
01/29
L
F 2-0 0:41
C. Grossman
Billings Wrestling Club
Missouri River Rumble Youth Folkstyle
Round 3 (4 Man)
106/110
01/29
W
F 2-0 0:35
H. Gayle
BOZEMAN WRESTLING CLUB
Missouri River Rumble Youth Folkstyle
Round 2 (4 Man)
106/110
01/29
W
FOR 0-0
A. Najar
Billings Wrestling Club
Missouri River Rumble Youth Folkstyle
Round 1 (4 Man)
106/110
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024