Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Franklin Wagner
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2017-2018
Team Name
Nathan Hale
West Allis Nathan Hale
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/06
W
DEC 9-6
G. Reballato
Wilmot Union
WIAA D1 Sect. D @ Brookfield East
Placement Matches (8 Man)
113
02/06
L
DEC 7-0
M. Chavarria
Whitnall/Greendale
WIAA D1 Sect. D @ Brookfield East
2nd Wrestleback (8 Man)
113
02/06
L
DEC 7-0
C. O`Donnell
---
WIAA D1 Sect. D @ Brookfield East
Semis & 1st WB (8 Man)
113
02/06
W
DEC 8-5
O. Crum
Wauwatosa West/E.
WIAA D1 Sect. D @ Brookfield East
Quarterfinals (8 Man)
113
01/30
W
DEC 5-3
M. Chavarria
Whitnall/Greendale
WIAA D1 Reg. D2 @ West Allis Central
1st, 3rd, 5th (8 Man)
113
01/30
W
F 4-0 2:33
B. Wartner
Muskego
WIAA D1 Reg. D2 @ West Allis Central
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
113
01/14
W
MD 12-4
O. Crum
Wauwatosa West/East
Wauwatosa West/East @ West Allis Nathan Hale
Round 1
113
01/07
W
DEC 7-3
B. Crawley
Brookfield East
West Allis Nathan Hale @ Brookfield East
Round 1
113
12/24
W
F 0-0
A. Noor
Marquette University
Marquette University @ West Allis Nathan Hale
Round 1
113
12/17
W
MD 12-2
C. Reese
Menomonee Falls
Menomonee Falls @ West Allis Nathan Hale
Round 1
113
12/07
W
TF 19-4
J. Madaus
West Allis Central
West Allis Central @ West Allis Nathan Hale
Round 1
113
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
L
F 4-0 3:00
J. Prom
Marq. Univ. H.S.
WIAA D1 Sect. @ Whitefish Bay
2nd Place Match (8 Man)
113
02/22
L
F 2-0 0:57
B. Kaus
---
WIAA D1 Sect. @ Whitefish Bay
1st & 3rd (8 Man)
113
02/22
W
F 4-1 2:00
d. carson
---
WIAA D1 Sect. @ Whitefish Bay
Semifinals (8 Man)
113
02/22
W
F 17-1 4:30
A. Pesch
Whitefish Bay/Dominican/ USM
WIAA D1 Sect. @ Whitefish Bay
Quarterfinals (8 Man)
113
02/15
W
F 4-0 1:19
N. Nichols
Wauwatosa West/E.
WIAA D1 Reg.1 @ West Allis Central
2nd & 4th (8 Man)
113
02/15
L
F 7-0 3:46
B. Kaus
---
WIAA D1 Reg.1 @ West Allis Central
1st, 3rd, 5th (8 Man)
113
02/15
W
MD 10-1
B. Crawley
Brookfield East
WIAA D1 Reg.1 @ West Allis Central
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
113
02/08
L
F 8-0 1:55
T. Schutte
Germantown
2020 Greater Metro Conference
Placement Matches (8 Man)
113
02/07
W
DEC 3-0
B. Crawley
Brookfield East
2020 Greater Metro Conference
Semis & 1st WB (8 Man)
113
02/07
W
F 5-0 3:07
E. Pease
Wauwatosa West/East
2020 Greater Metro Conference
Quarterfinals (8 Man)
113
02/01
W
F 2-0 3:21
L. Goutcher
---
West Allis Nathan Hale @ Fort Atkinson
Round 1
113
01/28
L
F 0-0
N. Nichols
Wauwatosa West/East
West Allis Nathan Hale @ Wauwatosa West/East
Round 1
113
01/25
W
F 4-6 5:58
A. Yelk
Sun Prairie
TKO - Terry Kramer Open
Round 5: All other places
113
01/25
L
F 7-0 3:40
L. Davidson
Kenosha Tremper
TKO - Terry Kramer Open
Round 4: Other Matches
113
01/25
L
TF 25-10 3:55
N. Tonsor
Slinger
TKO - Terry Kramer Open
Mini 12 Man Round
113
01/25
L
DEC 8-4
A. Yelk
Sun Prairie
TKO - Terry Kramer Open
Round 3
113
12/27
L
F 2-2 5:00
J. Nowak
Coleman
2019 Lourdes OTW Wrestling Classic
Round 5
106
12/27
W
DEC 3-2
K. Roberts
Germantown
2019 Lourdes OTW Wrestling Classic
Round 4
106
12/27
L
F 4-0 2:54
A. Basken
Kenosha Indian Trail
2019 Lourdes OTW Wrestling Classic
Round 2
106
12/20
W
MD 13-2
K. Roberts
Germantown
West Allis Nathan Hale @ Germantown
Round 1
106
12/14
W
F 7-0 4:27
A. Noor
Marquette University
2019 Tom Burns Memorial Invite
Finals
106
12/14
W
F 9-1 4:39
M. Tasman
Milwaukee King
2019 Tom Burns Memorial Invite
round 5
106
12/14
W
DEC 6-2
E. Suer
Parkview
2019 Tom Burns Memorial Invite
round 4
106
12/14
W
F 0-0
C. Beaser
Parkview
2019 Tom Burns Memorial Invite
round 3
106
12/13
W
DEC 9-2
T. Moore
Hamilton
Hamilton @ West Allis Nathan Hale
Round 1
106
12/07
L
MD 10-1
A. Faber
---
Lomira Duals
Round 5 (6 Team)
106
12/07
W
F 0-0 5:22
V. Thang
Milwaukee Hamilton
Lomira Duals
Round 2 (6 Team)
106
12/07
L
MD 8-0
J. Burg
Cedar Grove Belgium
Lomira Duals
Round 4 (6 Team)
106
12/06
W
F 0-0 1:32
J. Paulick
Menomonee Falls
West Allis Nathan Hale @ Menomonee Falls
Round 1
106
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/27
L
F 2-0 0:55
A. Ali
West Allis Central
2018 Ken Popelka JV Super Conference
round 4
106
01/27
W
F 3-2 2:02
N. Shandlen
Wauwatosa West/East
2018 Ken Popelka JV Super Conference
round 3
106
01/27
L
TF 23-8 4:00
C. Seibel
Waukesha West
2018 Ken Popelka JV Super Conference
round 2
106
12/27
W
F 4-1 1:56
E. Tess
Sun Prairie
Waukesha West JV Holiday Invite
Round 3 (4 Man)
85-94
12/27
L
F 10-0 3:35
M. Jurasinski
---
Waukesha West JV Holiday Invite
Round 2 (4 Man)
85-94
12/27
W
F 10-3 0:01
N. Shadlen
Wauwatosa West/East
Waukesha West JV Holiday Invite
Round 1 (4 Man)
85-94
12/09
W
F 9-3 2:53
N. Shandlen
Wauwatosa West/East
Dan Gaynor JV Invite
Round 2 (3 Man)
85-90
12/09
W
F 2-0 1:49
I. Ayala
Janesville Craig
Dan Gaynor JV Invite
Round 1 (3 Man)
85-90
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024