Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Dominic Chimeno
Results
Videos
High School Results
High School
High School
International
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Blount united
Maryville
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
L
DEC 3-1
G. Furnas
West Creek
TSSAA Division I and Girls State Championships
1st WB (16 Man)
AA 126
02/23
L
Replay
F 8-2 3:19
Z. Bosken
Cleveland
TSSAA Division I and Girls State Championships
Round 1 (16 Man)
AA 126
02/17
L
F 8-2 1:29
J. Laws
Hardin Valley Academy
TSSAA Section 1 Class AA
3rd Place
126
02/17
W
DEC 13-6
E. Alvarado
Morristown-Hamblen West
TSSAA Section 1 Class AA
Consi Semis
126
02/17
L
MD 13-5
D. Cook
Knoxville Halls
TSSAA Section 1 Class AA
Semis
126
02/17
W
F 8-3 2:47
J. Ison
Jefferson Co.
TSSAA Section 1 Class AA
Quarterfinals
126
02/10
W
F 6-2 1:31
G. Tucker
William Blount
TSSAA Region 2 Class AA
Placement Matches (16 Man)
126
02/10
W
F 12-2 1:35
A. Lambert
Powell
TSSAA Region 2 Class AA
4th Wrestleback (16 Man)
126
02/10
L
TF 18-2 5:13
J. Laws
Hardin Valley Academy
TSSAA Region 2 Class AA
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
02/10
W
TF 20-4 2:03
J. Martin
Knoxville West
TSSAA Region 2 Class AA
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
01/27
L
F 5-8 5:06
D. Winseman
Dobyns Bennett
Maryville @ Dobyns Bennett
Round 1
126
01/26
W
F 9-2 2:28
T. Davis
Knoxville Halls
Region 2 Duals
Round 1
126
01/26
W
TF 17-2 2:00
A. Lambert
Powell
Region 2 Duals
Round 1
126
01/25
W
F 10-4 2:50
J. Laws
Hardin Valley Academy
District 4AA Duals - HVA
Round 1
126
01/25
W
TF 18-2 2:17
A. Bradley
Farragut
District 4AA Duals - HVA
Round 1
126
01/13
W
F 8-2 2:59
T. Davis
Knoxville Halls
Chris Vandergriff Duals
Round 1
126
01/13
W
F 5-0 0:55
K. Machete
Anderson County
Chris Vandergriff Duals
Round 1
126
01/13
L
DEC 12-8
N. Simpson
Page
Chris Vandergriff Duals
Round 1
126
01/13
W
F 6-2 1:42
N. Cooper
Grace Christian Academy (Knoxville)
Chris Vandergriff Duals
Round 1
126
01/12
W
F 10-1 1:36
A. Hayes
William Blount
William Blount @ Maryville
Round 1
126
01/06
L
F 4-1 2:00
C. Smalling
Science Hill
Maryville Invitational
Placement Matches (16 Man)
126
01/06
W
F 8-7 2:19
S. Boyd
Cheatham Co. Central
Maryville Invitational
Round 4 (16 Man)
126
01/06
W
F 11-1 2:15
N. Phillips
Cocke County
Maryville Invitational
round 3
126
01/06
W
F 5-0 0:58
E. Elrod
Northview Academy
Maryville Invitational
round 2
126
01/06
W
F 2-0 0:59
B. Packet
Mcminn Co.
Maryville Invitational
round 1
126
01/05
W
F 4-1 1:17
C. Carrington
Alcoa
Alcoa @ Maryville
Round 1
126
12/21
W
F 0-0 1:17
T. Burkhead
Fort Payne
Signal Mountain Duals
Round 1
126
12/21
L
F 4-0 1:44
J. Uhorchuck
Signal Mountain
Signal Mountain Duals
Round 1
126
12/21
W
F 0-0 0:21
N. Simpson
Page
Signal Mountain Duals
Round 1
126
12/21
W
F 2-1 1:00
L. Brock
Montgomery Bell Academy
Signal Mountain Duals
Round 1
126
12/13
W
F 6-2 0:58
L. Tucker
Anderson County
Maryville @ Anderson County
Round 1
126
12/09
W
Replay
F 4-0 0:58
L. Goins
Bradley Central
Al Miller Cleveland Duals
Semis (4 Team)
126
12/09
L
TF 16-0 2:13
T. Murray
Central (Carroll)
Al Miller Cleveland Duals
Round 1 (4 Team)
126
12/09
W
Replay
F 9-2 1:00
A. Bichelman
Christian Brothers
Al Miller Cleveland Duals
Round 3 (4 Team)
126
12/09
L
Replay
DEC 13-8
W. Hamilton
Ringgold
Al Miller Cleveland Duals
Placement (4 Team)
126
12/09
W
Replay
F 6-1 1:32
L. Jensen
Cass
Al Miller Cleveland Duals
Round 4 (4 Team)
132
12/06
W
F 2-0 0:35
Q. Zeglen
Pigeon Forge
PF vs Maryville
Round 1
126
12/01
W
F 10-2 1:49
C. Sharits
Powell
Powell Quad
Round 1
126
12/01
W
F 5-0 0:54
S. Henry
Bearden
Powell Quad
Round 1
126
11/22
W
F 4-1 1:10
A. Chetran
Jefferson Co.
Turkey Tri Match
Round 1
132
11/21
W
F 13-2 1:10
J. Sellers
William Blount
Maryville @ William Blount
Round 1
126
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/15
L
Replay
DEC 9-3
C. Hickman
Soddy Daisy Wrestling Club
Tennessee Iron Man - Folkstyle
Placement Matches (8 Man)
126-132
04/15
W
Replay
F 10-1 1:54
S. Najeeb
Purple Pounder
Tennessee Iron Man - Folkstyle
2nd Wrestleback (8 Man)
126-132
04/14
L
Replay
F 10-3 1:25
Z. Duncan
Soddy Daisy Wrestling Club
Tennessee Iron Man - Folkstyle
Quarterfinals (8 Man)
126-132
01/21
W
F 2-0 0:57
C. Hickman
Rhea Co.
2023 Soddy Daisy Varsity Showdown
Placement Matches (16 Man)
120
01/21
W
F 4-5 1:26
H. Bent
Boyd Buchanan
2023 Soddy Daisy Varsity Showdown
Round 4 (16 Man)
120
01/21
W
F 4-1 0:45
Z. James
East Hamilton
2023 Soddy Daisy Varsity Showdown
Round 3 (16 Man)
120
01/21
W
F 2-0 0:28
C. Kendrew
Ravenwood
2023 Soddy Daisy Varsity Showdown
Round 2 (16 Man)
120
01/18
W
F 10-3 2:37
G. Dietlin
Anderson County
Anderson County @ Maryville
Round 1
120
01/14
L
F 2-0 0:56
M. Jakob
Dobyns Bennett
Chris Vandergriff Duals
Round 1
120
01/14
W
F 4-0 0:36
T. Davis
Knoxville Halls
Chris Vandergriff Duals
Round 1
120
01/14
W
F 6-2 1:13
C. Graziano
Brentwood Academy
Chris Vandergriff Duals
Round 1
120
01/11
W
F 9-2 1:30
N. Basler
William Blount
William Blount, Greenback vs Clinton, Maryville
Round 1
120
01/07
L
F 12-4 4:15
C. Duncan
Soddy Daisy
Maryville Invitational
Placement Matches (16 Man)
120
01/07
L
F 6-8 2:26
D. Cook
Knoxville Halls
Maryville Invitational
Round 4 (16 Man)
120
01/07
W
F 10-1 0:57
Z. Boone
Sevier Co.
Maryville Invitational
Round 3 (16 Man)
120
01/07
W
F 5-0 0:30
K. Trice
Riverdale
Maryville Invitational
Round 2 (16 Man)
120
01/07
W
F 7-1 1:03
C. Lewis
Seymour
Maryville Invitational
Round 1 (16 Man)
120
12/10
W
Replay
F 14-3 2:55
I. Smith
Mcminn Co.
Al Miller Cleveland Duals
Round 2 (4 Team)
126
12/10
W
Replay
F 4-1 0:43
n. collins
Rossview
Al Miller Cleveland Duals
Semis (4 Team)
126
12/10
L
F 0-0
C. Castillo
Social Circle
Al Miller Cleveland Duals
Round 3 (4 Team)
126
12/10
W
Replay
F 0-0 0:26
T. Dwyer
Christian Brothers
Al Miller Cleveland Duals
Placement (4 Team)
126
12/10
L
Replay
F 13-7 3:59
E. Mckenzie
Bradley Central
Al Miller Cleveland Duals
Round 4 (4 Team)
126
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/01
L
F 5-0 1:20
R. Watkins
Jefferson Co.
Maryville Invitational
Placement Matches (16 Man)
126
01/01
W
F 8-2 1:54
L. Pugh
Yulee
Maryville Invitational
Round 4 (16 Man)
126
01/01
L
F 7-6 2:30
K. HOGG
Bradley Central
Maryville Invitational
Round 3 (16 Man)
126
01/01
W
F 11-3 2:29
D. Brow
Nashville Christian School
Maryville Invitational
Round 2 (16 Man)
126
01/01
W
F 2-0 0:22
J. Riggs
Sevier Co.
Maryville Invitational
Round 1 (16 Man)
126
12/18
L
DEC 7-4
L. Roberts
McDowell
2021 Great Smoky Mtn. Grapple: Varsity
Consi 4
126
12/18
L
F 11-1 2:56
G. Marshall
East Henderson
2021 Great Smoky Mtn. Grapple: Varsity
Quarters
126
12/18
W
F 1-4 1:18
J. Chapman
Pisgah
2021 Great Smoky Mtn. Grapple: Varsity
Rd of 16
126
12/11
W
F 4-2 1:47
J. Cannon
Volunteer
2021 Indian Classic
7th Place
126
12/11
L
MD 11-0
c. griffey
Grundy
2021 Indian Classic
Consi Qtrs
126
12/11
L
F 6-7 3:56
I. King
Elizabethton
2021 Indian Classic
Quarters
126
12/06
W
F 8-2 2:12
E. Ball
Tennessee High
2021 Indian Classic
3rd WB
126
12/06
W
F 4-1 1:58
J. Sutton
Lakeway
2021 Indian Classic
Round 2 (16 & 32)
126
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020