Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 17-19, 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18, 4:00 PM UTC
2024 PNL Duals at Werner Park
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 5-9, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
colton west
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2017-2018
2014-2015
2013-2014
2012-2013
2010-2011
2007-2008
Team Name
4a Marshfield
Harlem Cougars
Marshfield
Skyline
Xtreme Wrestling
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/19
L
MD 13-1
L. Merzenich
Sprague
Reser`s Tournament of Champions-V 2018
Consolation 3
126
01/19
W
F 9-0 2:24
C. Sanchez
North Marion
Reser`s Tournament of Champions-V 2018
Consolation 2
126
01/19
L
F 3-2 1:35
A. Young
David Douglas
Reser`s Tournament of Champions-V 2018
Championship 2
126
01/19
W
DEC 6-1
J. Wall
West Linn
Reser`s Tournament of Champions-V 2018
Championship 1
126
01/12
L
F 7-0 4:12
D. Elliott
4a Cascade
Oregon Classic 2018
Finals (8 Team)
126
01/12
W
DEC 10-7
D. Ford
4a Sisters
Oregon Classic 2018
Round 4 (6 Team)
126
01/12
L
F 6-5 3:30
C. Isaacson
4a La Grande
Oregon Classic 2018
Quarterfinals (8 Team)
132
01/12
W
F 3-4 3:42
C. Sanchez
4a North Marion
Oregon Classic 2018
Round 5 (6 Team)
126
01/04
L
F 0-0 0:44
C. Waldron
Douglas
Far West League Dual Tournament
Round 3 (6 Team)
132
01/04
L
DEC 6-4
N. Sinohu
South Umpqua
Far West League Dual Tournament
Round 1 (6 Team)
132
01/04
W
F 0-0 1:59
J. Guzzardi
North Bend
Far West League Dual Tournament
Round 2 (6 Team)
132
01/04
L
TF 18-3
R. Huff
Siuslaw
Far West League Dual Tournament
Round 4 (6 Team)
132
12/28
L
F 3-0 1:53
T. Downey
Etna
2017 Sierra Nevada Classic
Round 3 - Cons Rd 2
126
12/28
W
MD 10-1
C. Freestone
American Fork
2017 Sierra Nevada Classic
Round 2 - Champ Rd 2, Cons Rd 1
126
12/28
L
F 15-3 1:53
J. Medina
Servite
2017 Sierra Nevada Classic
Round 1 Championship
126
12/09
L
DEC 8-7
I. Rubus
Cascade Christian
North Bend Coast Classic
Quarters & 3rd WB (32 Man)
126
12/08
W
DEC 10-6
C. Ralston
Cottage Grove
North Bend Coast Classic
2nd Wrestleback (32 Man)
126
12/08
L
MD 8-0
A. Diaz
Crater
North Bend Coast Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
126
12/02
L
F 4-0 2:33
A. Boitz
Cottage Grove
Perry Burlison Wrestling Classic
2nd Wrestleback (16 Man)
132
12/02
L
MD 10-0
K. Benson
Philomath
Perry Burlison Wrestling Classic
Round 1 (16 Man)
132
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
L
MD 8-0
T. Gregory
Mountain Crest
2015 Utah State 4A Divisional B
2nd Wrestleback (32 Man)
132
02/04
L
F 10-1 4:54
W. Dallin
---
2015 Utah State 4A Divisional B
Round 1 (32 Man)
132
01/22
W
MD 13-0
S. Madsen
Murray
Skyline @ Murray
Round 1
132
01/15
L
MD 10-0
C. Godfrey
Corner Canyon
Corner Canyon @ Skyline
Round 1
132
01/09
W
F 2-0 0:52
M. Behunin
Stansbury
Excalibur Duals at Northridge
Round 4 (10 Team)
132
01/09
W
DEC 7-5
L. Anderson
Copper Hills
Excalibur Duals at Northridge
Round 5 (10 Team)
132
01/09
L
F 2-0 1:26
B. Wilson
Syracuse
Excalibur Duals at Northridge
Round 1 (10 Team)
132
01/09
W
DEC 2-1
C. Coffing
Northridge
Excalibur Duals at Northridge
Round 2 (10 Team)
132
01/09
L
F 0-0 3:04
B. Marriott
---
Excalibur Duals at Northridge
Round 3 (10 Team)
132
01/09
L
F 5-2 5:53
J. Anderson
---
Excalibur Duals at Northridge
Round 6 (10 Team)
132
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/01
L
DEC 2-1
D. Delgado
Timpanogos
Region 7 Tournament
3rd Wrestle Back
126
01/31
W
F 5-0 1:41
D. Horne
Corner Canyon
Region 7 Tournament
2nd Wrestle Back
126
01/31
L
F 2-0 1:06
J. Eidem
Timpanogos
Region 7 Tournament
Round 1 (16 Man)
126
01/25
L
DEC 10-8
W. Musselman
Granger
High Country Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
01/25
L
F 5-0
K. Mora
---
High Country Classic
Round 1 (16 Man)
126
01/18
L
F 4-9 3:50
T. Corona
Granger
2014 The Rockwell JV
5th Place
126
01/18
L
F 0-0 0:21
R. Talbot
Fremont 3rd
2014 The Rockwell JV
Saturday Round 6 Cons Semis
126
01/18
L
F 10-4 4:59
J. Brown
---
2014 The Rockwell JV
Saturday Round 5 Semis
126
01/18
W
F 2-0 2:51
W. Eads
Summit Academy
2014 The Rockwell JV
Friday Round 3
126
01/17
W
DEC 7-1
D. Ruedas
Mountain Crest 3rd
2014 The Rockwell JV
Friday Round 2
126
01/17
W
DEC 2-0
A. Paiz
---
2014 The Rockwell JV
Friday Round 1 (32 Man)
126
12/06
W
MD 8-0
G. Burnett
Murray
Murray @ Skyline
Round 1
126
12/04
W
F 11-0 2:58
G. Lopez
Highland
Highland @ Skyline
Round 1
126
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/07
L
F 4-0 0:41
C. Benally
Murray
UHSAA Region VII Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
02/06
L
F 5-0 2:40
C. Halliday
Herriman
UHSAA Region VII Tournament
Round 1 (16 Man)
120
01/26
L
F 0-0 1:04
W. Musselman
Granger
High Country Classic
2nd Wrestleback (16 Man)
120
01/26
L
F 0-0 0:31
C. Bristow
Granger
High Country Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
01/26
W
DEC 11-6
T. Rasband
Hillcrest
High Country Classic
Round 1 (16 Man)
120
2010-2011
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/26
L
F 0-0 3:17
T. Demoss
---
IKWF North Regional-Stillman Valley
Round 5
130
02/26
W
TF 19-4 3:47
B. Zalapi
Hononegah Kids WC
IKWF North Regional-Stillman Valley
Round 3
130
01/09
W
F 0-0 3:30
A. Skirmont
Crystal Lake Wizards
Harlem Mid Season Preview
Round 3
130
01/09
W
DEC 9-4
D. Marchetti
---
Harlem Mid Season Preview
Round 2
130
01/09
W
MD 19-7
B. Zalapi
Hononegah Kids Wc
Harlem Mid Season Preview
Round 1
130
2007-2008
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/27
L
F 0-0 0:40
C. Vogel
East Troy WC
Rockford Bad Boys Invitational
Round 5 (6 Man)
83-86
12/27
L
F 0-0 2:29
E. Whitehead
Milton Monsters
Rockford Bad Boys Invitational
Round 4 (6 Man)
83-86
12/27
L
F 0-0 1:45
D. Marchetti
Xtreme
Rockford Bad Boys Invitational
Round 3 (6 Man)
83-86
12/27
W
F 0-0 0:54
B. Mclain
Orland Park Pioneers
Rockford Bad Boys Invitational
Round 2 (6 Man)
83-86
Related Content
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023