Mar 23-Dec 31, 6:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 2-3, 4:00 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
May 4-5, TBD
USAWKS FRECO State
May 4-5, TBD
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
May 4-5, 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
May 4-5, 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
May 4-5, 12:30 PM UTC
Ultimate Club Girls Freestyle Duals
May 4, 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
May 4-5, 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
May 4, 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
May 4-5, 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
May 4-5, 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
May 4, 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
May 4-5, 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
May 4-5, 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Nick Vercelli
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2015-2016
Team Name
PLAINVIEW
Plainview
plainview
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
L
MD 13-4
L. Collett
Checotah
OSSAA State Championships
Cons. Semis (10 Man)
3A-120
02/22
W
DEC 4-3
L. Smith
Perry
OSSAA State Championships
1st WB
3A-120
02/22
L
F 7-2 3:01
A. Prince
Vinita
OSSAA State Championships
Quarters (10 Man)
3A-120
02/16
L
MD 8-0
K. Davis
---
OSSAA 3A West Regional
3rd and 1st
120
02/16
W
DEC 9-5
C. Klein
---
OSSAA 3A West Regional
4th Wrestleback (16 Man)
120
02/16
W
MD 16-3
R. Story
Bethel
OSSAA 3A West Regional
3rd WB
120
02/15
W
MD 10-1
J. Thomas
Little Axe
OSSAA 3A West Regional
2nd Wrestleback (16 Man)
120
02/15
L
MD 10-1
L. Collett
---
OSSAA 3A West Regional
Quarters
120
02/15
W
F 2-0 0:46
J. Clifton
Watonga
OSSAA 3A West Regional
Round 1 (16 Man)
120
01/12
L
DEC 13-7
D. Cary
---
Greg Henning Inv
Semis & 5th WB (32 Man)
120
01/12
W
DEC 7-3
I. Xiong
Oolagah
Greg Henning Inv
4th Wrestleback (32 Man)
120
01/12
W
TF 16-0 4:32
J. Thomas
Little Axe
Greg Henning Inv
Quarters & 3rd WB (32 Man)
120
01/11
L
DEC 8-4
L. Grider
---
Greg Henning Inv
Round 2 Champ & WB (32 Man)
120
12/15
W
DEC 10-9
J. Miller
Sulphur
Duncan Southern Oklahoma Invitational
Placement Matches (16 Man)
126
12/15
L
DEC 3-2
B. Gonzalez
Lawton MacArthur
Duncan Southern Oklahoma Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
126
12/15
W
MD 9-0
D. Perkins
Lawton High
Duncan Southern Oklahoma Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
12/15
W
DEC 9-7 SV
C. Orlando
Durant
Duncan Southern Oklahoma Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
126
12/15
W
F 12-6 2:20
S. Aung
Caprock High
Duncan Southern Oklahoma Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
12/14
L
F 4-1 2:00
B. Gonzalez
Lawton MacArthur
Duncan Southern Oklahoma Invitational
Round 1 (16 Man)
126
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/06
L
DEC 8-3
F. Huerta
CATOOSA
Cushing Tiger Invitational 2018
4th Wrestleback (32 Man)
120
01/06
W
DEC 8-1
H. Lemmons
CUSHING
Cushing Tiger Invitational 2018
3rd WB (32 Man)
120
01/05
W
F 4-0 2:44
D. Murray
LITTLE AXE
Cushing Tiger Invitational 2018
2nd Wrestleback (32 Man)
120
01/05
L
MD 9-0
C. Nicholas
---
Cushing Tiger Invitational 2018
Round 2 Champ & WB (32 Man)
120
01/05
W
MD 11-3
J. Heimdale
CUSHING
Cushing Tiger Invitational 2018
Round 1 (32 Man)
120
11/22
W
DEC 4-2
T. Mcclure
---
The Pre-Turkey Open
1st & 3rd (16 Man)
120
11/22
W
F 7-6 2:00
G. Johnson
Edmond Memorial
The Pre-Turkey Open
4th Wrestleback (16 Man)
120
11/22
L
DEC 2-0
F. Huerta
catoosa
The Pre-Turkey Open
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
11/22
W
DEC 7-0
J. Zimmer
Norman North
The Pre-Turkey Open
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
11/22
W
MD 13-3
J. Stuckett
Piedmont
The Pre-Turkey Open
Round 1 (16 Man)
120
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
W
F 7-4 5:04
C. Corgill
Chandler
OSSAA 3A West Regional
5th Place
120
02/18
L
DEC 7-5 SV
S. Cooper
---
OSSAA 3A West Regional
4th Wrestleback (16 Man)
120
02/18
W
DEC 10-3
J. GOTT
Davis
OSSAA 3A West Regional
3rd WB
120
02/18
W
MD 13-2
s. smith
Wilburton
OSSAA 3A West Regional
2nd Wrestleback (16 Man)
120
02/17
L
DEC 7-2
J. CENTENO
Mangum
OSSAA 3A West Regional
Quarters
120
02/17
W
DEC 13-10
B. Robinson
---
OSSAA 3A West Regional
Round 1 (16 Man)
120
01/14
L
DEC 5-3
G. Thomas
Keller Central
Frank Halloran Ranger Classic
Champ Finals
113
01/14
W
MD 13-1
D. Dumbrigue
---
Frank Halloran Ranger Classic
Semi and Consi Quarter
113
01/14
W
F 2-0 0:30
A. Benner
Wylie
Frank Halloran Ranger Classic
Round of 8
113
01/14
W
MD 14-5
J. Galvan
Hebron
Frank Halloran Ranger Classic
Round 1 (16 Man)
113
01/07
L
DEC 3-0
N. Enna
BELTON
Cushing HS Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
113
01/07
W
F 2-0 0:14
B. Nabors
WEATHERFORD
Cushing HS Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
113
01/07
L
DEC 5-2
C. Park
---
Cushing HS Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
12/01
W
F 0-0
J. Pierce
Durant
Plainview/Little Axe Triangular
Champ. Round 1
113
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
L
DEC 9-8
L. Buchanan
Geary/Watonga
OSSAA 3A West Regional
2nd Wrestleback (16 Man)
113
02/19
L
F 0-0 2:00
J. Miller
---
OSSAA 3A West Regional
Quarters
113
01/23
L
MD 16-2
C. Slatton
Jenks
Yukon Jay Hancock Memorial Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
113
01/22
W
MD 9-1
R. George
Moore
Yukon Jay Hancock Memorial Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
113
01/22
W
F 4-0 1:46
C. McMillian
Choctaw B
Yukon Jay Hancock Memorial Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
01/22
L
F 4-1 1:32
C. Holman
Choctaw
Yukon Jay Hancock Memorial Invitational
Champ Round of 16
113
01/09
L
F 4-4 1:48
N. Enna
BELTON
Cushing High School Tournament
Quarters & 3rd WB (32 Man)
113
01/08
W
F 2-0 1:37
J. Rooks
---
Cushing High School Tournament
2nd Wrestleback (32 Man)
113
01/08
L
F 2-0 0:37
C. Betchan
PERRY
Cushing High School Tournament
Round 2 Champ & WB (32 Man)
113
12/04
L
DEC 7-1
S. Audrain
---
Battle of the Best - 5th Annual
Round 1 (3 Team)
106
12/04
L
F 4-0 3:34
R. Chauvin
Pine Creek
Battle of the Best - 5th Annual
Round 8
113
12/04
L
F 2-0 1:27
K. Howsmon
Centauri
Battle of the Best - 5th Annual
Round 3
113
12/04
L
DEC 8-5
B. Fitzgerald
Castle View
Battle of the Best - 5th Annual
Round 5
120
12/04
L
TF 18-1 4:36
N. Bonham
Pueblo County
Battle of the Best - 5th Annual
Round 3 (3 Team)
106
12/04
L
DEC 9-3
X. Espinoza
---
Battle of the Best - 5th Annual
Round 7
106
Related Content
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Spotlight
Feb 24, 2022
The Bader Show
Apr 14, 2021
2023-24 Ohio State Wrestling
Dec 13, 2023
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023