Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Damon Ward
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2018-2019
2015-2016
2014-2015
Team Name
Shawnee Heights
Shawnee Heights
Tecumseh-Shawnee Heights
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/22
L
DEC 11-5
K. Lavin-Williams
---
Shamrock Wrestling Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
182
12/22
W
F 0-0 1:38
M. Godoy
Chiloquin High School
Shamrock Wrestling Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
182
12/22
L
DEC 6-1
W. Singleton
---
Shamrock Wrestling Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
12/22
W
F 0-0 0:47
L. Miller
South Umpqua High School
Shamrock Wrestling Tournament
Round 1 (16 Man)
182
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
L
F 3-7 4:58
S. Payne
---
KSHSAA 5A - Bonner Springs - Regional
2nd Wrestleback (8 Man)
170
02/20
L
TF 20-1 5:11
D. Butler
---
KSHSAA 5A - Bonner Springs - Regional
Semis & 1st WB (8 Man)
170
02/20
W
F 0-0 1:14
C. Clifton
---
KSHSAA 5A - Bonner Springs - Regional
Quarterfinals (8 Man)
170
02/06
L
F 5-2 1:42
T. Adeleye
---
Centennial League 2015-16
Placement Matches (8 Man)
170
02/06
W
F 2-3 2:04
B. Cooper
Topeka High
Centennial League 2015-16
2nd Wrestleback (8 Man)
170
02/06
L
F 7-1 5:12
B. Ingold
Washburn Rural
Centennial League 2015-16
2nd Wrestleback (16 Man)
170
02/06
W
F 2-0 0:52
T. Adeleye
---
Centennial League 2015-16
Quarterfinals (8 Man)
170
02/03
L
MD 8-0
E. Keopke
Mill Valley High School
Shawnee Heights @ Mill Valley High School
Round 1
170
02/03
W
F 9-0 5:17
S. Payne
---
Topeka Seaman @ Shawnee Heights
Round 1
170
01/30
W
DEC 19-12
T. Adeleye
---
2016 Junction City Invitational
metal round
170
01/30
L
F 0-0 3:47
D. Phillips
Highland Park
2016 Junction City Invitational
Round 3
170
01/30
L
F 0-0 4:29
K. Mills
Kapaun Mt. Carmel
2016 Junction City Invitational
round 2
170
01/30
W
F 0-0 2:56
C. Cooke
Salina South
2016 Junction City Invitational
round 1
170
01/23
W
MD 19-10
J. Lutz
Holton
Sadowski Tournament
Placement Matches (16 Man)
170
01/23
W
F 2-1 1:46
J. Flowers
---
Sadowski Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
01/23
L
F 6-7 1:49
D. Duncan
---
Sadowski Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
170
01/23
W
F 2-1 1:46
P. Allen
Central Heights
Sadowski Tournament
Quarterfinals (8 Man)
170
01/09
L
F 16-6 4:30
S. Gee
Lawrence
Maize High Invitational 2016
Round 6 BOTH
170
01/09
L
F 6-0 1:19
L. Baird
Pratt
Maize High Invitational 2016
Round 5 BOTH
170
01/09
L
F 11-0 1:38
B. Moon
Maize
Maize High Invitational 2016
Round 4 BOTH
170
01/09
W
F 10-12 5:33
J. Martinez
---
Maize High Invitational 2016
Round 3 BOTH
170
12/20
L
MD 18-4
C. Muro
Blue Valley SW
Randy Starcher Memorial
Championship Finals
170
12/19
L
F 6-7 3:20
J. Lichter
JC Harmon
Randy Starcher Memorial
Championship Semi Finals
170
12/19
W
F 5-0 1:45
O. Staver
Louisburg
Randy Starcher Memorial
Round 4 No 4 man
170
12/19
W
F 5-0 1:32
M. Buchhorn
Eudora
Randy Starcher Memorial
Round 2: No 4 man
170
12/19
W
F 2-0 1:36
C. Knight
Tonganoxie
Randy Starcher Memorial
Round 1:10 and 12 man brackets only
170
12/06
L
F 0-0 3:34
C. Welch
Independence
KanOkla Invitational 2015
Round 7 (Finals)
170
12/05
L
F 0-0 1:42
D. Misener
PArsons
KanOkla Invitational 2015
Round 5
170
12/05
W
F 0-0 1:07
J. Harris
Bartlesville
KanOkla Invitational 2015
Round 3
170
12/05
W
F 0-0 3:17
J. Emmerson
Uniontown
KanOkla Invitational 2015
Round 2
170
12/05
W
F 0-0 1:01
D. Rose
Caney Valley High School
KanOkla Invitational 2015
Round 1
170
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/06
W
F 0-0 1:29
T. Dia
Olathe South
Emporia JV Invitational
Placement Matches (8 Man)
152A
12/06
W
DEC 6-0
J. Seay
Augusta
Emporia JV Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
152A
12/06
L
DEC 5-2
J. Renteria
Manhattan
Emporia JV Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
152A
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024