Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Womens National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Kolton Hens
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2015-2016
2014-2015
2013-2014
2012-2013
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/19
L
F 7-4 4:37
D. Lewis
---
2016 NSAA State Championships
1st Wrestleback
B145
02/18
L
MD 9-1
J. Coffin
York
2016 NSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
B145
02/13
L
DEC 9-4
R. Valdez
Alliance
NSAA - Class B - District 4
Consolation
145
02/13
W
F 5-0 2:53
I. Brodrick
Chadron
NSAA - Class B - District 4
4th Wrestleback (16 Man)
145
02/13
L
F 6-2 2:59
M. Zeckser
---
NSAA - Class B - District 4
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
02/13
W
DEC 4-2
Q. Hadan
Holdrege
NSAA - Class B - District 4
Quarterfinals
145
02/06
L
DEC 2-1
H. Pearman
Valentine
Southwest Conference Tournament (SWC)
Finals
145
02/05
W
DEC 6-0
B. Stevens
Gothenburg
Southwest Conference Tournament (SWC)
Round 2
145
02/05
W
F 2-0 0:28
C. Stupka
Minden
Southwest Conference Tournament (SWC)
Round1
145
01/24
L
DEC 2-0
C. Burney
Lincoln Southwest
John Higgins
Round 6
145
01/23
L
F 2-0 0:51
T. Margritz
Lexington
John Higgins
Round 5
145
01/23
W
F 3-1 3:44
J. Gaines
Millard West
John Higgins
Round 4
145
01/23
W
F 8-0 4:52
C. Aden
Beatrice
John Higgins
Round 3
145
01/23
L
DEC 5-0
L. MacDonald
---
John Higgins
Round 2
145
01/20
W
DEC 2-0
B. Stevens
Gothenburg
Cozad @ Gothenburg
Round 1
145
01/15
W
MD 15-2
K. Russell
Broken Bow
Minden Invite
Round 2 (6 Team)
145
01/15
W
F 2-0 1:14
J. Ebbers
Cambridge
Minden Invite
Round 4 (6 Team)
145
01/15
W
F 2-0 0:20
L. Herrick
Franklin
Minden Invite
Round 5 (6 Team)
145
01/15
W
F 2-0 0:56
C. Stupka
Minden
Minden Invite
Round 1 (6 Team)
145
01/15
L
F 4-1 4:00
T. Margritz
Lexington
Lexington @ Cozad
Round 1
145
01/09
L
DEC 6-2
Z. Colson
Beloit
J. R. Durham Invitational
Round 4
145
01/09
W
F 0-0 1:19
J. Lambert
Holcomb High School
J. R. Durham Invitational
Round 3
145
01/09
L
F 0-0 3:25
J. Plante
Hays
J. R. Durham Invitational
Round 2
145
01/09
W
F 0-0 0:37
L. Shirley
Oakley
J. R. Durham Invitational
Round 1
145
12/19
W
DEC 2-0
D. James
West Point Beemer
Valentine Invite
Placement Matches
145
12/19
W
FOR 0-0
C. Haskell
Madison
Valentine Invite
Consi Semis
145
12/19
W
F 0-0 2:04
C. Britton
---
Valentine Invite
Semis
145
12/19
W
F 4-0 2:22
R. Shippy
Winner
Valentine Invite
2nd and 4th WB
145
12/19
L
DEC 5-1
D. James
West Point Beemer
Valentine Invite
Quarters
145
12/18
W
F 5-3 2:13
C. Shoemaker
Ord
Valentine Invite
Round 1 16 Round 2 &WB 32man
145
12/18
W
DEC 5-1
C. Britton
---
Valentine Invite
Round 1 (32 Man)
145
12/11
W
F 5-0 2:28
C. Newman
Columbus Scotus
Nebraska Duals
Round 7 (8 Team)
145
12/11
W
F 2-0 2:45
D. Messersmith
Elkhorn South
Nebraska Duals
Round 5 (8 Team)
145
12/11
W
F 2-0 0:58
A. Mukoma
Omaha Bryan
Nebraska Duals
Round 4 (8 Team)
145
12/11
W
MD 12-2
C. Carillo
O`Neill
Nebraska Duals
Round 1 (8 Team)
145
12/11
L
F 2-0 0:43
R. Mastas
York
Nebraska Duals
Round 3 (16 Team)
145
12/11
L
DEC 8-4
Z. Charity
---
Nebraska Duals
Round 3 (16 Team)
145
12/11
W
F 6-0 5:22
B. Mcdonald
---
Nebraska Duals
Round 2 (8 Team)
145
12/11
W
F 2-0 0:44
C. Cowen
Blue Valley West
Nebraska Duals
Round 1 (16 Team)
145
12/11
W
F 2-0 1:40
P. Myers
---
Nebraska Duals
Round 2 (16 Team)
145
12/11
W
DEC 6-5
G. Gomez
---
McCook @ Cozad
Round 1
145
12/06
L
DEC 4-0
R. Valdez
Alliance
COZAD Invititational
Varsity Finals
145
12/05
W
DEC 7-0
B. Stevens
Gothenburg
COZAD Invititational
Varsity Consolation Semis
145
12/05
W
F 3-0 2:04
I. Brodrick
Chadron
COZAD Invititational
Varsity Semis, 3rd & 1st WB
145
12/05
W
F 3-0 3:49
R. Saenz
Gering
COZAD Invititational
Varsity 2nd WB (16 Man)
145
12/05
L
DEC 8-6
B. Stevens
Gothenburg
COZAD Invititational
Varsity Round 1 (16 Man)
145
12/05
W
F 2-0 1:06
L. Chasek
---
Mitchell @ Cozad
Round 1
145
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/14
L
F 2-0 0:42
E. Blanco
Scottsbluff
NSAA - Class B - District 4
Round 4
145
02/14
W
F 0-0 1:40
T. Waldron
Chadron
NSAA - Class B - District 4
Round 3
145
02/13
L
F 8-3 4:40
B. Stevens
Gothenburg
NSAA - Class B - District 4
Round 1 (16 Man)
145
02/07
L
MD 14-4
J. Hand
Valentine
Southwest Conference Tournament
Finals
145
02/07
W
F 4-2 2:31
R. Wiggins
Minden
Southwest Conference Tournament
Round 2
145
02/06
W
F 3-0 0:54
K. Russell
Broken Bow
Southwest Conference Tournament
Round1
145
01/31
L
F 5-0 2:15
J. Gill
---
Raymond Central Invite
Semis
145
01/31
W
DEC 4-3
J. Seyler
---
Raymond Central Invite
2nd Wrestleback (16 Man)
145
01/31
L
MD 8-0
L. Kult
Yutan
Raymond Central Invite
Quarters
145
01/31
W
DEC 5-4
D. Schaad
Columbus Lakeview
Raymond Central Invite
Round 1 (16 Man)
145
01/24
L
DEC 6-2
D. Riley
North Platte
John Higgins (JV)
Round 6
145
01/24
W
DEC 2-0
C. Alvarado
Kearney
John Higgins (JV)
Round 4
145
01/24
W
F 2-0 0:15
E. Ramos
---
John Higgins (JV)
Round 2
145
01/21
W
DEC 8-6
W. Anderson
Gothenburg
Gothenburg @ Cozad
Round 1
145
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
DEC 3-2
D. Logston
Holdrege
NSAA - Class B - District 4
4th Wrestleback (16 Man)
120
02/14
L
F 6-0 3:32
S. Harsh
---
NSAA - Class B - District 4
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
02/08
L
FOR 0-0
C. Perrett
Valentine
Southwest Conference Invite
Placement Matches (8 Man)
120
02/07
W
F 2-0 1:14
J. Bush
Ogallala
Southwest Conference Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
120
02/01
W
F 2-5 4:57
A. Jimenez
Humboldt- TRS/PC
Raymond Central Mustang Invite
Placement Matches (8 Man)
120
02/01
W
F 6-0 2:59
J. Post
Waverly
Raymond Central Mustang Invite
2nd Wrestleback (8 Man)
120
02/01
W
F 2-0 0:40
J. Anderson
Norris
Raymond Central Mustang Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
120
02/01
L
DEC 5-1
R. Aldana
Nebraska City
Raymond Central Mustang Invite
Quarterfinals (8 Man)
120
01/25
L
DEC 4-0
J. Ross
Kearney
John Higgins Invitational
(Round 4) Semis (8 & 16), 3rd & 1st Cons.
120
01/25
W
F 2-0 0:52
C. Sandoval
Schuyler
John Higgins Invitational
(Round 3) 2nd Round Consolation (16 Man)
120
01/25
L
F 2-0 2:00
A. Alvarez
Lexington
John Higgins Invitational
(Round 2) Quarterfinals (8&16), 1st Cons. (16)
120
01/17
L
DEC 6-2
A. Alvarez
Lexington
Lexington @ Cozad
Round 1
120
01/11
L
DEC 6-1
R. Hockett
---
J.R. Durham Invitational
Cons Semi
120
01/11
W
F 0-0 4:02
R. Lehman
Oakley
J.R. Durham Invitational
Round 5
120
01/11
W
DEC 5-4
M. Perez
Garden City High School
J.R. Durham Invitational
Round 4
120
01/11
L
F 0-0 4:33
R. Hockett
---
J.R. Durham Invitational
Round 1
120
01/08
W
DEC 6-5
T. Alber
---
Aurora Quad
Round 3 (3 Man)
120
01/08
L
F 2-2 1:55
J. Meyer
Boone Central
Aurora Quad
Round 1 (3 Man)
120
12/22
W
MD 11-1
L. Jarecke
Grand Island Central Catholic
Sutherland Invitational
1st & 3rd (16 Man)
120
12/22
W
F 4-1 1:32
T. Ditch
Sutherland
Sutherland Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
120
12/21
L
F 2-0 1:07
B. Wietjes
Amherst
Sutherland Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
12/21
W
DEC 6-2
L. Jarecke
Grand Island Central Catholic
Sutherland Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
12/13
L
F 9-2 3:27
D. Mata
North Platte
North Platte @ Cozad
Round 1
120
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/17
W
F 3-2 2:25
J. Janssen
Crofton Wrestling Club
2013 Nebraska USA State
Round 8
117
03/17
L
DEC 5-2
T. Carstens
Lincoln Jr. Hawks
2013 Nebraska USA State
Round 6
117
03/17
W
DEC 4-2
D. James
West Point Wrestling Club
2013 Nebraska USA State
Round 5
117
03/17
L
F 6-1 1:56
M. Hernandez
David City Wrestling Club
2013 Nebraska USA State
Round 4
117
03/17
W
DEC 5-3
B. Smith
Oakland-Craig
2013 Nebraska USA State
Round 2
117
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024