Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Justin Dooley
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
Team Name
BV West
BV West Jaguars
Blue Valley West
Overland Park-Blue Valley West
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
L
DEF 0-0
D. Massey
Mill Valley
EKL 2020
7th Place matches
126
02/08
L
DEF 0-0
D. Henre
Bishop Miege
EKL 2020
WB Rd 1
126
02/08
L
F 4-2 2:52
T. Blancarte
---
EKL 2020
Quarterfinals (8 Man)
126
02/01
W
MD 13-2
B. Dalton
Overland Park-Blue Valley
Overland Park-Blue Valley @ Overland Park-Blue Valley West
Round 1
126
01/24
L
F 3-2 2:00
B. Mellenbruch
Law Free State Firebirds
BVNW Husky Wrestling Inv 2020
2nd Rd WB pigtails2 (32 Man)
126
01/24
L
F 18-4 2:00
Z. Redwine
Pleasant Hill Roosters
BVNW Husky Wrestling Inv 2020
Round 2 Champ (32 Man)
126
01/18
L
F 2-0 3:27
B. Fankhauser
SM East
2020 BVW Jaguars Wrestling Duals
Round 3 (8 Team)
126
01/18
L
F 2-2 1:41
C. Short
Cameron
2020 BVW Jaguars Wrestling Duals
Placement Matches (8 Team)
126
12/21
L
F 2-2 3:59
D. UNA
BV Southwest
Johnson County Classic 2019
4manBracketPlaceMatches
126
12/21
W
F 4-0 2:27
Z. Meyer
St Thomas Aquinas
Johnson County Classic 2019
4manBracketRd1
126
12/21
W
F 2-0 1:22
R. UNA
SM West
Johnson County Classic 2019
Pool Rd 5 _ 12 and 24 man
126
12/20
L
F 12-3 2:40
J. Bradley
---
Johnson County Classic 2019
Pool Rd 3 _ 12 and 24 man
126
12/20
L
F 11-2 3:25
T. UNA
Gardner Edgerton
Johnson County Classic 2019
Pool Rd 2 _ 12 and 24 man
126
12/20
L
F 4-2 3:30
L. Richardson
BV Southwest
Johnson County Classic 2019
Pool Rd 1 _ 12 and 24 man
126
12/13
W
F 8-3 5:31
J. Davalos
Twin River
Nebraska Duals
Round 2 (8 Team)
126
12/13
L
F 2-0 0:44
I. White
Cozad
Nebraska Duals
Round 4 (8 Team)
126
12/13
L
F 3-4 3:25
D. Martinez
Schuyler
Nebraska Duals
Round 7 (8 Team)
126
12/13
L
F 4-1 1:45
W. Godfrey
Norfolk
Nebraska Duals
Round 3 (8 Team)
126
12/13
L
F 4-0 1:27
L. Mashmeier
---
Nebraska Duals
Round 6 (8 Team)
126
12/13
L
F 5-1 2:38
E. DeLeon
---
Nebraska Duals
Round 5 (8 Team)
126
12/13
L
F 2-0 1:13
C. Corcoran
Ralston
Nebraska Duals
Round 2 (8 Team)
126
12/13
W
F 2-2 0:44
D. Bloebaum
Shelby-Rising City
Nebraska Duals
Round 1 (8 Team)
126
12/10
W
MD 14-4
R. Russman
Olathe West
Best of the West 2019
Round 1 (4 Team)
126
12/10
W
F 5-0 1:02
C. McKenney
Shawnee Mission West
Best of the West 2019
Round 3 (4 Team)
126
12/10
W
F 11-3 3:13
A. Bueno
Topeka West
Best of the West 2019
Round 2 (4 Team)
126
12/06
L
F 4-1 1:19
M. Bell
Spring Hill
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
126
12/06
L
DEC 10-3
D. Waggerman
Paola
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
126
12/06
L
F 7-2 3:22
G. Daniels
Chanute
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
126
12/06
L
F 5-0 1:27
C. Jackson
Holton
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
126
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
DEC 4-4
J. Bradley
---
KSHSAA 6A Regional @ OP-BV
2nd Wrestleback (16 Man)
120
02/15
W
DEC 4-2
B. Fankhauser
SM East
KSHSAA 6A Regional @ OP-BV
1st Rd WB`s (16 man)
120
02/15
L
F 5-1 5:42
G. Arreguin
SM North
KSHSAA 6A Regional @ OP-BV
Round 1 (16 Man)
120
02/02
W
DEC 10-4
S. Perez
---
EKL 2019
3rd Place matches
120
02/02
W
F 11-5 2:48
A. Miranda
---
EKL 2019
Cons Semis (8 Man)
120
02/02
L
F 2-0 0:15
W. Driskell
BV Southwest
EKL 2019
Semis (8 Man)
120
02/02
W
DEC 7-2
S. Perez
---
EKL 2019
Quarterfinals (8 Man)
120
01/19
L
F 16-2 3:48
C. Burleigh
Blue Valley Tigers
BVNW Husky Wrestling Inv 2019
Fr side Consol
120
01/18
L
F 18-5 3:11
C. Lara
---
BVNW Husky Wrestling Inv 2019
Champ Qtrs
120
01/18
W
DEC 7-4
M. Garrelts
BV Northwest Huskies
BVNW Husky Wrestling Inv 2019
Round 1 (16 Man)
120
12/08
W
F 9-2 2:47
L. Meier
Topeka High
Melvin Douglas Invitational
Round 3 (4 Man)
120
12/08
L
F 2-0 0:10
J. Waller
---
Melvin Douglas Invitational
Round 2 (4 Man)
120
12/08
W
F 2-1 1:25
K. Wolf
Lincoln College Preparatory
Melvin Douglas Invitational
Round 1 (4 Man)
120
12/01
W
DEF 5-0 0:45
B. Fish
Bonner Springs
Saint Thomas Aquinas Freshman Only
Round 3
120C
12/01
W
F 8-5 1:16
E. McLain
Blue Valley
Saint Thomas Aquinas Freshman Only
Round 2
120C
12/01
W
F 2-0 1:47
N. Gazadikws
KC Harmon
Saint Thomas Aquinas Freshman Only
Round 1
120C
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024