Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Robert Houston
Results
High School Results
Season
2018-2019
2017-2018
2016-2017
Team Name
Manhattan
Manhattan High School
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
L
DEC 5-1
T. Robinson
Leavenworth
KSHSAA 6A/5A Championships
Cons Quarters (16 Man)
6A - 195
02/23
W
MD 14-3
J. Avena
Olathe East
KSHSAA 6A/5A Championships
2nd WB
6A - 195
02/22
L
DEC 5-3
A. Rodriguez
Garden City
KSHSAA 6A/5A Championships
Quarters (16 Man)
6A - 195
02/22
W
MD 14-4
S. Aleman
J.C. Harmon
KSHSAA 6A/5A Championships
Round 1 (16 Man)
6A - 195
02/16
L
F 3-0 1:56
T. Adeleye
---
KSHSAA 6A Regional @ Garden City
5th Place Matches (16 man)
195
02/16
L
DEC 3-1
B. Westmoreland
Derby
KSHSAA 6A Regional @ Garden City
WB Semis (16 Man)
195
02/16
L
DEC 5-3
A. Rodriguez
Garden City
KSHSAA 6A Regional @ Garden City
Ch Semis(16 Man)
195
02/15
W
F 2-0 0:57
G. Dennison
---
KSHSAA 6A Regional @ Garden City
Ch Quarters (16 Man)
195
02/15
W
F 11-0 2:33
C. Oldnettle
Wichita-South
KSHSAA 6A Regional @ Garden City
Round 1 (16 Man)
195
02/02
L
DEC 7-6 TB1
P. Williams
Washburn Rural
Centennial League 2018-2019
1st Place
195
02/02
W
DEC 5-4
D. Baker
---
Centennial League 2018-2019
Semis
195
02/02
W
TF 16-1 4:58
A. Martinez
Highland Park
Centennial League 2018-2019
Quarterfinals (8 Man)
195
02/01
W
DEC 1-0
G. Champoux
Marysville
Manhattan @ Marysville
Round 1
195
01/18
L
DEC 8-2
C. Savage
Deer Creek
Owasso Dual Tournament
Round 4 (6 Team)
195
01/18
W
TF 19-2 4:20
R. Rhone
Comanche
Owasso Dual Tournament
Round 2 (3 Team)
195
01/18
W
F 7-0 2:57
J. Kitchingham
Mustang
Owasso Dual Tournament
Quarterfinals (8 Team)
195
01/18
L
DEC 7-0
B. Speikers
Perry
Owasso Dual Tournament
Round 5 (6 Team)
195
01/18
W
F 12-3 3:40
S. Ghavami
Owasso
Owasso Dual Tournament
Round 1 (3 Team)
195
01/18
W
F 4-1 2:43
R. Iban
Springdale
Owasso Dual Tournament
Round 1 (6 Team)
195
01/18
W
F 0-1 0:47
J. Knapp
Claremore
Owasso Dual Tournament
Round 2 (6 Team)
195
01/12
L
DEC 7-6 SV
D. Miller
Ark City High School
56th Newton Tournament of Champions
Third Place Match
195
01/12
W
DEC 4-3
B. Westmoreland
Derby High School
56th Newton Tournament of Champions
Wrestleback Semifinals
195
01/12
W
F 0-0 1:16
T. Robinson
Leavenworth High School
56th Newton Tournament of Champions
Wrestleback Quarterfinals
195
01/12
W
F 14-4 4:32
J. Wiltfong
Norton High School
56th Newton Tournament of Champions
Wrestleback 4
195
01/11
L
DEC 7-2
D. Miller
Ark City High School
56th Newton Tournament of Champions
Quarterfinals
195
01/11
W
DEC 7-2
S. Morrissey
Winfield High School
56th Newton Tournament of Champions
Championship Round 2
195
01/05
W
DEC 6-3
D. Baker
---
1st ANNUAL DODGE CITY INVITATIONAL
Finals
195
01/05
L
F 8-1 4:38
D. Baker
---
1st ANNUAL DODGE CITY INVITATIONAL
Round 4
195
01/05
W
F 2-0 0:55
N. Short
Gardner Edgerton
1st ANNUAL DODGE CITY INVITATIONAL
Round 3
195
01/04
W
DEC 8-6
A. Rodriguez
Garden City High School
1st ANNUAL DODGE CITY INVITATIONAL
Round 5
195
01/04
W
F 2-0 0:50
D. Vontress
Dodge City High School
1st ANNUAL DODGE CITY INVITATIONAL
Round 2
195
12/14
L
F 2-0 1:19
G. Griess
Northwest
Flatwater Fracas
Round 1 (3 Team)
195
12/14
W
F 2-0 0:08
C. Haresnape
Smith Center
Flatwater Fracas
Round 2 (3 Team)
195
12/14
L
DEC 5-1
J. Trumble
Millard South
Flatwater Fracas
Placement (16 Team)
220
12/14
W
F 10-1 3:11
E. Garay
---
Flatwater Fracas
Semis & WB (16 Team)
220
12/14
L
DEC 7-5
A. DeAnda
---
Flatwater Fracas
Quarters & WB (16 Team)
195
12/14
W
F 4-0 1:30
G. Sanchez
GISH JV
Flatwater Fracas
Round 2 (3 Team)
195
12/14
W
F 5-0 1:12
L. Ames
---
Flatwater Fracas
Round 1 (3 Team)
195
12/14
W
F 4-1 1:50
A. Wettengel
Great Bend
Flatwater Fracas
Champ Round 1 (16 Team)
195
12/10
W
MD 14-2
D. Wuthnow
Abilene
Manhattan vs. Abilene
Round 1
195
12/08
W
F 2-0 1:10
J. Kitchingham
Mustang
Manhattan Dual Tournament
Round 5 (6 Team)
195
12/08
W
F 2-0 0:14
G. Killman
Shawnee Heights
Manhattan Dual Tournament
Round 3 (6 Team)
195
12/08
W
F 5-0 1:06
I. Taylor
Paola
Manhattan Dual Tournament
Round 1 (6 Team)
195
12/08
W
MD 15-2
D. Wuthnow
Abilene
Manhattan Dual Tournament
Round 4 (6 Team)
195
12/06
W
F 4-0 1:11
I. Hernandez
Bonner Springs
Bonner Springs @ Manhattan
Round 1
195
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
DEC 7-3
R. Huck
Olathe North
2018 KSHSAA 6A/5A Championships
5th Place
6A - 195
02/24
L
DEC 5-3
A. Quezada
Dodge City
2018 KSHSAA 6A/5A Championships
Cons Semis (16 Man)
6A - 195
02/24
L
DEC 7-1
G. Carter
Topeka-Washburn Rural
2018 KSHSAA 6A/5A Championships
Semifinals
6A - 195
02/23
W
MD 10-2
R. Huck
Olathe North
2018 KSHSAA 6A/5A Championships
Quarters (16 Man)
6A - 195
02/23
W
F 2-1 3:31
K. Murphy
Olathe South
2018 KSHSAA 6A/5A Championships
Round 1 (16 Man)
6A - 195
02/17
W
DEC 8-6 SV
E. Denmark
Lawrence-Free State
KSHSAA 6A Regional Wichita South
State Qualifiers Round
195
02/17
W
F 2-1 2:41
G. Bridwell
Wichita-Northwest
KSHSAA 6A Regional Wichita South
Consolation Semifinals
195
02/17
L
DEC 8-1
A. Quezada
Dodge City
KSHSAA 6A Regional Wichita South
Champ Semis
195
02/16
W
DEC 9-8
S. Deshazer
---
KSHSAA 6A Regional Wichita South
Champ Quarters
195
02/16
W
F 10-0 2:51
G. Snow
Haysville-Campus
KSHSAA 6A Regional Wichita South
Round 1 (16 Man)
195
02/03
L
DEC 10-3
G. Carter
Washburn Rural
Centennial League 2017-2018
Championships
195
02/03
W
DEC 8-2
D. Terry
---
Centennial League 2017-2018
Championship Semifinals
195
02/03
W
F 6-1 3:59
A. Chavez
Junction City
Centennial League 2017-2018
Championship Round 1
195
01/27
W
MD 10-2
T. Willmon
Shawnee Mission North
2018 Shawnee Mission North Invitational
Finals
195
01/27
W
TF 18-2 2:32
A. Recio
Maize
2018 Shawnee Mission North Invitational
Round 5 PM
195
01/27
L
F 14-4 5:48
C. Bates
Turner
2018 Shawnee Mission North Invitational
Round 3 AM
195
01/27
W
F 5-0 3:51
K. Murphy
Olathe South
2018 Shawnee Mission North Invitational
Round 2 AM
195
01/19
W
MD 12-4
T. Killman
Shawnee heights
Owasso Rams Dual Varsity
Finals (8 Team)
220
01/19
W
MD 9-1
J. Fincannon
Sand Springs
Owasso Rams Dual Varsity
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
195
01/19
W
DEC 6-2
J. Rowland
Mustang
Owasso Rams Dual Varsity
Quarterfinals (8 Team)
195
01/19
W
F 7-0 3:29
L. Hammack
Bartelsville
Owasso Rams Dual Varsity
Round 2 (4 Team)
195
01/19
W
TF 21-6 5:53
D. Arnold
Perry
Owasso Rams Dual Varsity
Round 3 (4 Team)
195
01/19
W
MD 14-5
A. Stallings
Deer Creek
Owasso Rams Dual Varsity
Round 1 (4 Team)
195
01/13
L
DEC 4-3
D. Scott
---
55th Newton Tournament of Champions
Wrestleback 4
195
01/13
W
F 2-0 0:54
A. Thomas
Wichita East High School
55th Newton Tournament of Champions
Wrestleback 3
195
01/12
L
DEC 10-7
T. Palic
Marion High School
55th Newton Tournament of Champions
Championship Round 2
195
01/07
L
DEC 7-3
H. Wiltfong
Norton
J. R. Durham Invitational
FINALS
195
01/06
W
F 7-4 4:59
W. Crouse
Atwood-Rawlins County High School
J. R. Durham Invitational
Round 5
195
01/06
W
F 2-0 2:04
T. Lister
Overland Park-Blue Valley
J. R. Durham Invitational
Round 4
195
01/06
W
F 4-0 0:10
C. Prewo
Oakley
J. R. Durham Invitational
Round 3
195
01/06
L
DEC 9-3
H. Wiltfong
Norton
J. R. Durham Invitational
Round 2
195
12/15
L
DEC 6-2
D. Miller
---
Flatwater Fracas
Round 1 (8 Team)
195
12/15
W
DEC 8-2
C. Karmazin
Lincoln East
Flatwater Fracas
Placement (4 Team)
195
12/15
W
F 6-1 3:44
C. Maas
Papillion-La Vista
Flatwater Fracas
Round 7 (8 Team)
195
12/15
W
DEC 6-4 SV
D. Freiberg
Norfolk
Flatwater Fracas
Round 6 (8 Team)
195
12/15
L
MD 16-5
C. Soucek
---
Flatwater Fracas
Semis (4 Team)
195
12/09
L
TF 16-1 4:00
T. Hoerner
---
Manhattan Dual Tournament
Round 4 (6 Team)
195
12/09
L
DEC 8-1
A. Gaona
St Thomas Aquinas
Manhattan Dual Tournament
Round 5 (6 Team)
195
12/09
W
F 2-0 1:42
J. Schartz
Paola
Manhattan Dual Tournament
Round 1 (6 Team)
195
12/09
W
DEC 3-0
D. Terry
Shawnee Heights
Manhattan Dual Tournament
Round 3 (6 Team)
195
12/02
W
DEC 5-2
M. Muller
---
Gardner Edgerton Invitational 2017
3rdPlaceMatches
195
12/02
L
F 5-0 3:38
G. Potter
Broken Arrow
Gardner Edgerton Invitational 2017
ChampBracketTop4
195
12/02
W
F 14-5 5:11
I. Stean
St James Academy
Gardner Edgerton Invitational 2017
Pool Rd 2
195
12/02
W
DEC 16-9
E. Kremer
Mill Valley
Gardner Edgerton Invitational 2017
Pool Rd 1
195
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
L
DEC 8-7
B. Nelson
---
KSHSAA 6A- Hutchinson - Regional
Consol - 2nd Rd WB (16 Man)
182
02/17
L
F 2-0 0:26
A. Jones
Junction City
KSHSAA 6A- Hutchinson - Regional
Champ 1st Rd (16 Man)
182
02/04
L
DEC 5-3
Z. Gonzales
---
Centennial League 2016-17
Consolation Finals
182
02/04
W
MD 8-0
M. Welch
Topeka High
Centennial League 2016-17
Conso Semi 8 Man
182
02/04
W
F 0-0 2:56
W. Hall
---
Centennial League 2016-17
Consolation Round 1
182
02/04
L
DEC 15-12
Z. Gonzales
---
Centennial League 2016-17
Championship Round 1
182
01/27
W
F 7-0 2:47
H. Parish
Basehor-Linwood High School
Manhattan High School @ Basehor-Linwood High School
Round 1
182
01/20
W
F 2-0 0:53
M. Shelton
Lebanon
Owasso Ram Duals Varsity
Placement Matches (8 Team)
182
01/20
W
F 11-4 4:11
B. Goins
Salina
Owasso Ram Duals Varsity
Round 5 (6 Team)
182
01/20
W
F 8-5 3:53
M. Shelton
Lebanon
Owasso Ram Duals Varsity
Quarterfinals (8 Team)
182
01/20
W
MD 15-2
J. Bolton
Union
Owasso Ram Duals Varsity
Round 3 (6 Team)
182
01/20
W
F 1-2 2:52
H. Cramer
Sand Springs
Owasso Ram Duals Varsity
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
182
01/20
L
DEC 2-1
L. Collins
Har-Ber High School
Owasso Ram Duals Varsity
Round 4 (6 Team)
182
01/20
W
DEC 6-0
G. Johnson
Deer Creek
Owasso Ram Duals Varsity
Round 1 (6 Team)
182
01/20
L
F 2-0 1:49
D. Boone
Union
Owasso Ram Duals Varsity
2nd Wrestleback (8 Team)
182
01/19
W
F 4-0 4:42
A. Swann
---
Olathe South @ Manhattan High School
Round 1
182
01/13
L
DEC 6-4
M. Jones
Wichita East High School
54th Newton Tournament of Champions
Wrestleback Round 2
182
01/13
L
F 8-0 3:03
D. Servis
Dodge City High School
54th Newton Tournament of Champions
Championship Round 1
182
01/07
L
MD 10-0
Z. Derr
Cozad
J. R. Durham Invitational
Round 4
182
01/07
W
F 6-3 2:05
c. nordquist
---
J. R. Durham Invitational
Round 3
182
01/07
L
DEC 6-1
H. Wiltfong
Norton
J. R. Durham Invitational
Round 1
182
12/02
L
DEC 10-5
N. Iles
Washburn Rural
Manhattan High School @ Washburn Rural
Round 1
182
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020