May 4-5
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
May 4-5, 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 4-5
2024 Missouri USA FS/GR State
May 5
NEUSA FS/GR State
May 9-12, 7:00 AM UTC
World Olympic Qualifier
May 10-12, 2:00 PM UTC
Phil Portuese Northeast Regional Champs
May 10-11, 3:00 PM UTC
Western Regional Championships
May 10-12, 6:00 PM UTC
Northern Plains Regional Championships
May 11, 2:00 PM UTC
Midwest Warrior Challenge
May 11, 3:00 PM UTC
NC Beach National & World Team Qualifier
May 17-19, TBD
CA Assoc Duals
May 18-19, TBD
Central Regional Championships
May 18-19, TBD
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ryan Dickinson
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Fruitland
Fruitland 2
Fruitland A
Fruitland HS
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
L
Replay
DEC 9-7
M. Monterrosa
Weiser
2024 Idaho Boys HS State Championships
Consolation Round 2
3A 160
02/23
L
Replay
F 2-0 1:55
M. Daniels
McCall-Donnelly
2024 Idaho Boys HS State Championships
Champ Rnd 2 and Cons Rnd 1
3A 160
02/23
W
Replay
F 5-4 2:39
D. Harris
American Falls
2024 Idaho Boys HS State Championships
Championship Round 1
3A 160
02/17
L
DEC 4-2
M. Monterrosa
Weiser
IHSAA 3A - District III
3rd place
160
02/17
W
MD 12-3
C. Hurd
Parma
IHSAA 3A - District III
2nd Wrestleback (8 Man)
160
02/17
L
F 2-0 1:26
T. Feeley
Payette
IHSAA 3A - District III
Semis & 1st WB (8 Man)
160
02/17
W
DEC 10-8
J. Soliz
Fruitland
IHSAA 3A - District III
Quarterfinals (8 Man)
160
02/10
L
F 12-1 2:29
H. Lowe
Kuna
Kuna @ Fruitland
Round 1
160
02/06
W
F 0-0
A. Marston
Homedale
Fruitland @ Homedale
Round 1
160
02/03
L
DEC 15-11
C. Ponton
Mountain View HS
35th Annual Weiser Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
02/03
W
F 11-11 3:57
P. Moorhead
Mountain View HS
35th Annual Weiser Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
160
02/02
L
F 5-0 1:33
T. Feeley
Payette HS
35th Annual Weiser Invitational
Quarters
160
02/02
W
F 2-0 1:54
S. Perez
Weiser HS
35th Annual Weiser Invitational
Round 1 (16 Man)
160
02/01
W
DEC 6-5
M. Monterrosa
Weiser
Weiser @ Fruitland
Round 1
160
01/28
W
DEC 12-6
A. Marston
Homedale
R.D. Brown Men`s Memorial Invitational
3rd Place
160
01/27
L
F 9-0 2:27
C. Crespi
Meridian A
R.D. Brown Men`s Memorial Invitational
Semi`s
160
01/27
W
F 7-7 4:28
H. Suter
Meridian B
R.D. Brown Men`s Memorial Invitational
Quarters
160
01/26
W
F 2-0 0:24
J. Cuevas
Nyssa
@Nyssa Dual vs Fruitland/Parma
Round 1
175
01/26
W
F 9-6 3:00
L. Sutherland
Parma
@Nyssa Dual vs Fruitland/Parma
Round 1
175
01/25
W
F 8-7 3:53
B. Stonebraker
McCall-Donnelly
Fruitland @ McCall-Donnelly
Round 1
160
01/22
W
DEC 8-3
C. Cisneros
McCall-Donnelly
Fruitland @ McCall-Donnelly
Round 1
160
01/19
L
F 4-0 3:23
O. Tennant
Buhl High School
Gooding Grappler Duals
Round 5 (8 Team)
160
01/19
L
F 2-0 0:45
L. Williams
Kimberly High School
Gooding Grappler Duals
Round 4 (8 Team)
160
01/19
W
F 5-1 2:50
W. Ashcraft
Sugar-Salem
Gooding Grappler Duals
Round 2 (8 Team)
160
01/19
L
F 2-0 0:40
K. Dahlke
Marsh Valley High School
Gooding Grappler Duals
Round 6 (8 Team)
160
01/19
W
F 2-0 1:29
D. Harris
American Falls
Gooding Grappler Duals
Round 7 (8 Team)
160
01/13
L
F 5-0 1:55
W. Bell
New Plymouth
2024 Padilla Invitational
Placement Matches (32 Man)
170
01/13
W
NC 0-0
M. Yasser
Centennial
2024 Padilla Invitational
Semis & WB
170
01/13
W
F 2-0 1:25
M. Thomas
Pine Eagle
2024 Padilla Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
170
01/12
W
DEC 11-5
J. Cuevas
Nyssa
2024 Padilla Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
170
01/12
W
F 4-0 1:46
R. Erickson
Middleton B
2024 Padilla Invitational
Round 1 (32 Man)
170
01/11
W
F 2-1 3:47
J. Williams
New Plymouth
Payette County Duals Extra Matches
Round 1
160
01/11
W
F 4-1 1:41
B. Padgett
New Plymouth
Payette County Duals Extra Matches
Round 1
160
01/07
L
DEC 9-8
F. Dechbeau
Nampa
International Minute Press Rumble
Round 5 (5,6) rnd 3 (2)
160
01/06
W
F 6-5 4:14
K. Evans
Emmett
International Minute Press Rumble
Round 4.5 (5,6)
160
01/06
W
F 18-7 4:18
J. Fields
Skyview
International Minute Press Rumble
Round 3 (5,6) rnd 2 (3,4)
160
01/06
W
F 8-1 1:39
S. Alamilla-Arias
Caldwell
International Minute Press Rumble
Round 2 (5,6) rnd 1 (2,3,4)
160
01/06
W
DEC 9-6
S. Rennels
Nampa
International Minute Press Rumble
Round 1 (5&6)
160
12/21
W
DEC 13-8
L. Vining
South Fremont
Minico/ Fruitland/ SR/ SF Extra Matches
Round 1
160
12/21
L
DEC 13-6
A. Ball
Minico
Minico/ Fruitland/ SR/ SF Extra Matches
Round 1
160
12/16
W
F 9-4 3:35
E. Arriaga
Caldwell
JV Quad @ Middleton
Round 1
160
12/16
W
F 2-0 0:32
K. Legg
Middleton
JV Quad @ Middleton
Round 1
160
12/01
W
F 2-0 0:40
M. Ulloa
Vallivue
17th Annual Wildcat JV Dual Tournament
Quarterfinals (16 Team)
160
12/01
W
TF 21-5 4:52
S. Rennels
Nampa
17th Annual Wildcat JV Dual Tournament
Round 6 (8 Team)
160
12/01
W
F 6-0 4:44
W. Wolfkiel
Kuna
17th Annual Wildcat JV Dual Tournament
Round 1 (8 Team)
160
12/01
W
F 4-0 0:40
T. Gallegos
Spring Creek
17th Annual Wildcat JV Dual Tournament
Round 4 (8 Team)
160
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/28
W
F 2-4 3:43
G. Hartley
Nyssa High School
Caldwell JV Tournament
3rd place
152
01/28
L
DEC 13-6
T. Evans
Enterprise
Caldwell JV Tournament
Semis
152
01/28
W
F 6-7 3:54
V. Correa
Vallivue
Caldwell JV Tournament
Round 2/Quarters/cons rd1
152
01/28
W
F 4-0 2:42
L. McKaig
Union
Caldwell JV Tournament
Round 1
152
01/20
W
F 0-2 4:31
J. Pehrson
Buhl High School
Gooding Grappler Duals
Round 3 (8 Team)
152
01/20
W
F 12-7 5:40
W. Osborne
American Falls
Gooding Grappler Duals
Round 6 (8 Team)
152
01/20
L
F 5-0 1:42
T. Owens
Kimberly High School
Gooding Grappler Duals
Round 1 (8 Team)
152
01/20
L
F 10-1 1:30
K. Craig
Gooding High School
Gooding Grappler Duals
Round 7 (8 Team)
152
01/20
L
F 15-2 3:06
K. Dahlke
Marsh Valley High School
Gooding Grappler Duals
Round 4 (8 Team)
152
01/19
W
F 3-7 4:43
T.
McCall-Donnelly
McCall-Donnelly @ Fruitland
Round 1
145
01/18
W
DEC 18-14
E. Sprague
McCall-Donnelly
McCall-Donnelly @ Fruitland
Round 1
145
01/13
W
F 9-5 3:43
J. Koller
Kuna
Fruitland @ Kuna
Round 1
152
01/13
W
F 2-5 1:44
T. Herrera
Kuna
Fruitland @ Kuna
Round 1
152
01/08
L
F 2-0 0:55
J. Henry
Tri Valley
Valley Wide Cooperative JV Rumble
Round 5 (5,6) rnd 3 (2)
152A
01/07
W
F 3-4 2:15
K. Evans
Emmett
Valley Wide Cooperative JV Rumble
Round 4.5 (5,6)
152A
01/07
W
F 4-2 2:09
C. Cruz
Ridgevue
Valley Wide Cooperative JV Rumble
Round 3 (5,6) rnd 2 (3,4)
152A
01/07
L
F 7-2 1:51
J. Henry
Tri Valley
Valley Wide Cooperative JV Rumble
Round 2 (5,6) rnd 1 (2,3,4)
152A
12/02
W
F 8-6 3:59
B. Morgan
Nampa
16th Annual Wildcat JV Dual Tournament
Quarterfinals (16 Team)
152
12/02
W
F 4-3 4:00
A. West
Borah
16th Annual Wildcat JV Dual Tournament
Round 7 (8 Team)
152
12/02
W
F 2-1 1:49
N. McGhee
Owyhee
16th Annual Wildcat JV Dual Tournament
Round 1 (8 Team)
152
12/02
W
F 12-3 2:45
H. Suter
Kuna
16th Annual Wildcat JV Dual Tournament
Semifinals (16 Team)
152
12/02
W
F 2-0 1:04
T. Zarse
Boise
16th Annual Wildcat JV Dual Tournament
Champ - Round 1 (16 Team)
152
Related Content
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021