Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
jarod veldkamp
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2017-2018
2016-2017
Team Name
Paynesville
Paynesville Area
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
DEC 10-3
W. Mcgee
Benson
MSHSL Section 5A
Placements
170
02/24
L
F 6-0 2:04
M. Jenniges
Belgrade-Brooten-Elrosa
MSHSL Section 5A
Consi Semis
170
02/24
W
F 2-0 0:30
N. Ehrenberg
Ortonville
MSHSL Section 5A
Semifinals and WB 3
170
02/24
L
F 12-0 3:20
T. Meyer
Minnewaska Area
MSHSL Section 5A
Quarterfinals and WB 1
170
02/15
L
F 11-2 5:16
R. Vanluik
---
MSHSL Team 5A Section
Quarterfinals (16 Team)
160
02/07
L
F 0-0 3:13
L. Lund
Atwater-Cosmos-Grove City
Atwater-Cosmos-Grove City @ Paynesville Area
Round 1
160
02/03
L
F 4-1 0:58
N. Thein
New London-Spicer
New London-Spicer @ Paynesville Area
Round 1
160
01/31
L
TF 19-4 3:26
C. Waldvogel
Osakis
Paynesville Area @ Osakis
Round 1
170
01/20
L
F 16-9 2:37
B. Johnson
Brooklyn Center
North Branch Invite
Round 3
160
01/20
W
F 2-0 1:33
T. Anderson
North Branch
North Branch Invite
Round 2
160
01/13
W
F 2-0 1:13
M. Lindstrom
Sartell-Saint Stephen
Paynesville Invitational
5th Place
170
01/13
L
DEC 7-4
M. Romero
Sauk Centre-Melrose
Paynesville Invitational
WB Semi`s
170
01/13
L
F 8-0 2:47
M. Jenniges
Belgrade-Brooten-Elrosa
Paynesville Invitational
Semifinals
170
01/12
W
F 4-1 1:13
M. Lindstrom
Sartell-Saint Stephen
Paynesville Invitational
Quarterfinals
170
12/15
W
F 2-2 1:05
J. Bates
Eden Valley-Watkins
Paynesville Area @ Eden Valley-Watkins
Round 1
170
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/21
W
F 7-3 2:17
C. Garrity
Brooklyn Center
North Branch Invite
Round 3 (4 Man)
132
01/21
L
F 2-0 1:08
A. Sonnek
North Branch
North Branch Invite
Round 2 (4 Man)
132
01/20
W
DEC 11-9
H. Wah
St. Paul Washington Technology Magnet
North Branch Invite
Round 1 (4 Man)
132
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020