Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 17-19 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 5-9, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Daniel Odom
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2022-2023
2021-2022
Team Name
Signal Mountain
Signal Mountain High School
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
Replay
MD 10-1
M. Boiling
East Nashville Magnet School
TSSAA Division I and Girls State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
A 285
02/24
W
Replay
F 2-0 1:26
J. Jones
Greenbrier
TSSAA Division I and Girls State Championships
1st WB (16 Man)
A 285
02/24
L
Replay
F 4-5 2:56
E. Dixon
Sycamore
TSSAA Division I and Girls State Championships
Round 1 (16 Man)
A 285
02/18
W
DEC 6-3
K. Cummings
Marion Co.
TSSAA Section 2 Class A
Placement Matches (8 Man)
285
02/18
W
F 2-0 0:46
J. Davis
---
TSSAA Section 2 Class A
2nd Wrestleback (8 Man)
285
02/18
W
F 3-0 1:52
B. Vanmeter
Northview Academy
TSSAA Section 2 Class A
Semis & 1st WB (8 Man)
285
02/18
L
F 4-3 3:08
C. Flockhart
Cocke County
TSSAA Section 2 Class A
Quarterfinals (8 Man)
285
02/04
L
Replay
F 11-3 5:48
L. Brooks
Gibbs
TSSAA Dual Meet Championships
Quarterfinals (8 Team)
285
02/04
W
Replay
F 4-1 1:50
C. Turner
Knoxville Halls
TSSAA Dual Meet Championships
Champ
285
02/04
W
Replay
F 3-5 7:00
R. Tatum
Tullahoma
TSSAA Dual Meet Championships
Semis & 1st WB (8 Team)
285
01/08
L
FOR 0-0
O. Woodruff
Howard
Chattanooga Central Invitational
5th Place
285
01/08
L
NC 0-0
D. lands
Polk County
Chattanooga Central Invitational
6th Wrestleback (32 Man) / 4th WB(16 Man)
285
01/08
W
F 10-0 2:53
T. Barnes
Boyd Buchanan
Chattanooga Central Invitational
5th WB (32 Man) / 3rd WB (16 Man)
285
01/07
W
F 2-0 0:11
T. Smith
East Hamilton
Chattanooga Central Invitational
4th Wrestleback (32 Man) / 2nd WB 16 Man
285
01/07
L
DEC 1-0
K. Cummings
Marion Co.
Chattanooga Central Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)/ / 1WB 16 Man
285
01/07
W
F 7-4 4:54
O. Woodruff
Howard
Chattanooga Central Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man) / Rd 1 16 Man
285
01/04
L
DEC 8-5
M. Flores-Urena
Bradley Central
Signal Mountain @ Bradley Central
Round 1
285
12/10
L
FOR 0-0
B. Bryant
Northwest Whitfield High School
McCallie Invit. Wrestling Tourn. (MIWT)
6b) Sat Conso Round 4 (6 mats to 4 mats)
285
12/10
L
F 4-0 2:36
C. Gentle
McCallie School
McCallie Invit. Wrestling Tourn. (MIWT)
3a) Fri - 7pm - Qtr (4 mats)
285
12/10
W
F 2-0 0:17
B. Harper
---
McCallie Invit. Wrestling Tourn. (MIWT)
2) Fri Octafinals (6 mats)
285
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/19
L
DEC 5-3
D. Jackson
Pigeon Forge
TSSAA Section 2 Class A
Consi Semis
285
02/19
L
FOR 0-0
L. Williams
---
TSSAA Section 2 Class A
Semis and WB 3
285
02/19
W
F 2-2 1:07
J. Nealen
Cumberland County
TSSAA Section 2 Class A
Quarterfinals and WB 1
285
02/12
L
F 2-0 1:11
L. Moore
Hixson
TSSAA Region 4 Class A
Placements
285
02/12
W
F 7-3 2:46
A. Martinez
Sequatchie County
TSSAA Region 4 Class A
Semis and WB 3
285
02/05
W
Replay
F 2-0 0:57
J. Chapman
Greeneville
TSSAA Dual Meet Championships
Champ
285
02/05
L
Replay
DEC 6-4
R. O`Connell
Page
TSSAA Dual Meet Championships
Quarterfinals (8 Team)
285
02/05
L
Replay
DEC 6-1
C. Wolfe
Pigeon Forge
TSSAA Dual Meet Championships
Semis & 1st WB (8 Team)
285
01/09
W
F 2-0 0:50
J. Macon
Howard
Chattanooga Central Invitational
1st & 3rd (16 Man)
285
01/08
W
F 2-0 1:25
A. Martinez
Sequatchie
Chattanooga Central Invitational
Semi
285
01/08
W
F 2-0 0:28
T. Christian
Ooltewah
Chattanooga Central Invitational
Round 2
285
01/01
L
MD 9-0
A. Gumm
Maryville
Maryville Invitational
Placement Matches (16 Man)
285
01/01
W
F 1-0 5:54
J. Bullock
Anderson County
Maryville Invitational
Round 4 (16 Man)
285
01/01
W
F 0-0 0:23
C. Thompson
Seymour
Maryville Invitational
Round 3 (16 Man)
285
01/01
W
F 5-0 1:53
N. Taylor-McGaha
Sevier Co.
Maryville Invitational
Round 2 (16 Man)
285
12/18
W
F 4-2 2:37
K. Disharoon
Central (Carroll)
Bradley Invitational
Placement Matches (32 Man)
285
12/18
L
F 4-0 1:35
J. Byrd
Hillcrest
Bradley Invitational
6th Wrestleback (32 Man)
285
12/18
W
F 7-0 1:49
A. Turner
Hardin Valley Academy
Bradley Invitational
Semis & 5th WB (32 Man)
285
12/18
W
F 2-0 0:11
H. Roy
Lumpkin Co.
Bradley Invitational
4th Wrestleback (32 Man)
285
12/18
L
F 2-0 1:31
L. Moore
Hixson
Bradley Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
285
12/17
W
F 6-0 2:17
C. Hall
Siegel
Bradley Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
285
Related Content
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023