May 2-3, 6:00 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 4-5, TBD
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Tomorrow · 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
Tomorrow · 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Tomorrow · 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Tomorrow · 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
Tomorrow · 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
Tomorrow · 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
Tomorrow · 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Tomorrow · 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
Tomorrow · 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
Tomorrow · 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
May 5, 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Mallon Malausky
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Cherokee
Cherokee, Washington
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 1-0
E. Pedersen
Central Lyon/George-Little Rock
IHSAA 2A District 2 @ Estherville LC
Cons. Semis (12 Man)
150
02/10
W
F 2-0 1:45
C. Cooke
Clear Lake
IHSAA 2A District 2 @ Estherville LC
Semis & WB (12 Man)
150
02/10
L
F 12-1 4:21
B. Duitsman
Estherville Lincoln Central
IHSAA 2A District 2 @ Estherville LC
Quarters (12 Man)
150
02/02
L
F 9-1 2:08
B. Nattress
South Central Calhoun
OABCIG/Cherokee/Pocahontas Area/SCC
Round 1
150
02/02
W
F 2-0 0:41
M. Greder
OABCIG
OABCIG/Cherokee/Pocahontas Area/SCC
Round 1
150
02/02
L
F 2-0 1:00
W. Lawson
Pocahontas Area
OABCIG/Cherokee/Pocahontas Area/SCC
Round 1
150
01/26
W
F 2-0 0:44
N. Frangenberg
Spirit Lake Park
Lakes Conference Tournament
Placement Matches (8 Man)
150
01/26
L
F 4-1 1:26
L. Johnson
Spencer
Lakes Conference Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
150
01/25
W
F 3-2 1:49
O. Munoz
Storm Lake
Lakes Conference Tournament
Quarterfinals (8 Man)
150
01/23
W
F 7-2 2:00
O. Munoz
Storm Lake
Cherokee, Washington @ Storm Lake
Round 1
150
01/20
L
DEC 8-1
W. Lawson
Pocahontas Area
Herb Irgens Invitational
Cons. Round 2 (32 Man) - Friday
150
01/19
L
F 2-0 1:15
C. Jacobson
Ridge View
Herb Irgens Invitational
Champ. Round 1 (32 Man) - Friday
150
01/06
L
F 2-0 0:30
J. Wyhe
Central Lyon/George-Little Rock
West Sioux Invite 2024
Placement Matches (16 Man)
150
01/06
W
DEC 4-2
D. Lynott
West Sioux, Hawarden
West Sioux Invite 2024
4th Wrestleback (16 Man)
150
01/06
W
F 2-0 0:51
J. Palo
Brookings
West Sioux Invite 2024
Semis & 3rd WB (16 Man)
150
01/06
L
F 5-0 1:02
O. Elnei
MOC-Floyd Valley
West Sioux Invite 2024
Quarters & 1st WB (16 Man)
150
01/05
L
TF 16-0 4:17
L. Johnson
Spencer
Cherokee, ELC, Spencer
Round 1
150
01/05
L
DEC 9-2
B. Duitsman
Estherville Lincoln Central
Cherokee, ELC, Spencer
Round 1
150
12/20
L
DEC 9-6
N. Frangenberg
Spirit Lake Park
Algona JV, SLP, Cherokee, PAC
Round 1
150
12/13
L
F 8-0 2:36
A. McRoberts
Sergeant Bluff-Luton
SBL/Sheldon/Denison/Cherokee
Round 1
150
12/12
L
F 5-1 3:47
J. Lemon
Denison-Schleswig
SBL/Sheldon/Denison/Cherokee
Round 1
150
12/02
L
DEC 9-2
T. Morley
MVAOCOU
Blackhawk Duals
Round 1
150
12/02
W
F 2-0 1:29
A. Uma
Sioux City North
Blackhawk Duals
Round 1
150
12/02
L
F 6-2 3:40
M. Gant
Hinton
Blackhawk Duals
Round 1
150
12/01
L
F 11-1 2:39
O. Jennings
West Lyon
Blackhawk Duals
Round 1
150
12/01
W
DEC 13-11 SV
M. Murra
LeMars
Blackhawk Duals
Round 1
150
11/29
W
F 9-4 5:32
J. Schmitz
MOC-Floyd Valley
SSC, MVAO, MOC, CHER Quad
Round 1
150
11/29
W
F 2-0 1:04
T. Morley
MVAOCOU
SSC, MVAO, MOC, CHER Quad
Round 1
150
11/29
W
F 2-0 0:52
C. Juhl
South Central Calhoun
SSC, MVAO, MOC, CHER Quad
Round 1
150
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/05
L
F 4-0 3:58
T. Otaniyi
Ironhawk Wrestling Academy
Iowa AAU NW District 1 @ Sioux City
4th Place Match (8 Man)
152
02/05
W
DEC 8-6
L. Hebert
Hinton Mathawks
Iowa AAU NW District 1 @ Sioux City
Placement (8 Man)
152
02/05
L
F 10-0 2:21
J. Verschoor
---
Iowa AAU NW District 1 @ Sioux City
Cons. Semis (8 Man)
152
02/05
L
F 8-1 2:20
D. Regenmorter
Lil Orabs
Iowa AAU NW District 1 @ Sioux City
Semis & WB (8 Man)
152
02/05
W
DEC 6-5
H. Ohling
CL-GLR
Iowa AAU NW District 1 @ Sioux City
Quarterfinals (8 Man)
152
Related Content
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
Women's Spotlight
Feb 24, 2022