May 2-3, 6:00 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 4-5, TBD
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
Tomorrow · 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
Tomorrow · 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
Tomorrow · 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
Tomorrow · 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Tomorrow · 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Tomorrow · 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
Tomorrow · 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Tomorrow · 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
Tomorrow · 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
Tomorrow · 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
May 5, 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ty Sawyer
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2014-2015
2013-2014
2012-2013
2011-2012
Team Name
JV O`Neill High School
O`Neill
O`Neill JV
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/14
L
TF 16-0 2:59
J. Frink
Arlington
NSAA - Class C - District 1
2nd Wrestleback (16 Man)
126
02/13
L
F 2-0 0:33
D. Hartline
Fort Calhoun
NSAA - Class C - District 1
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
02/07
L
F 2-0 0:19
M. Connelly
Freeman
ECNC Invite
Round 6
126
02/06
W
F 4-1 3:05
S. Elgert
Yutan
ECNC Invite
Round 5
126
02/06
W
F 8-11 5:26
L. Morsett
Malcolm
ECNC Invite
Round 3
126
02/06
L
F 4-1 1:48
T. Burkle
---
ECNC Invite
Round 2
126
02/06
L
F 2-0 0:57
R. Bohac
East Butler
ECNC Invite
Round 1
126
01/31
L
F 4-1 0:38
L. Eggen
Douglas County West
Douglas County West Invitational
Round 3 (6 Team)
126
01/31
W
F 2-0 1:26
J. Jensen
---
Douglas County West Invitational
Round 1 (6 Team)
126
01/31
L
F 2-0 1:13
R. Bohac
East Butler
Douglas County West Invitational
Round 5 (6 Team)
126
01/27
W
F 2-0 0:49
M. Otto
HTRS-PC
Weeping Water JV Invite
ROUND 5
126
01/26
L
DEC 4-1
B. Caniglia
Millard South
Weeping Water JV Invite
ROUND 3
126
01/24
W
F 4-0 2:33
J. Craven
Norfolk Catholic
Oakland - Craig Invitational 2015
Round 6
126
01/24
L
F 10-3 1:42
T. Burkle
---
Oakland - Craig Invitational 2015
Round 5
126
01/24
W
F 6-2 4:08
S. Elgert
Yutan
Oakland - Craig Invitational 2015
Round 4
126
01/24
L
F 4-0 1:19
J. Heng
Norfolk Catholic
Oakland - Craig Invitational 2015
Round 2
126
01/23
L
F 2-0 0:40
A. Valencia
Logan View
Madison Invitational 2015
Round 3 2nd Wrestleback (16 Man)
126
01/23
L
F 4-0 1:26
D. Raitt
Columbus Lakeview/ Twin River
Madison Invitational 2015
Round 1 (16 Man)
126
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/04
L
F 9-5 4:41
A. Hurlburt
Battle Creek
O`Neill @ Battle Creek
Round 1
145
12/21
L
F 4-0 1:20
J. Neal
Pleasanton
Pope John Wrestling Invite
Round 5
138
12/21
W
MD 10-2
W. Thiele
West Holt
Pope John Wrestling Invite
Round 4
138
12/21
W
F 7-0 2:04
C. Deseive
West Holt
Pope John Wrestling Invite
Round 3
138
12/21
L
TF 17-1 2:42
J. Elge
Nebraska Christian
Pope John Wrestling Invite
Round 2
138
12/13
L
DEC 8-7
L. Saldana
Madison
O`Neill @ Madison
Round 1
145
12/08
W
DEC 3-2
L. Hamik
Norfolk Catholic High School
O`Neill Wrestling Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
12/07
L
DEC 7-0
B. Mlady
West Holt High School
O`Neill Wrestling Invite
4th Wrestleback (16 Man)
145
12/07
L
F 2-0 1:34
J. O`kief
---
O`Neill Wrestling Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
W
F 12-3 4:26
C. McCleese
David City
2013 NSAA State Dual Championships
Finals (8 Team)
152
02/09
L
DEC 7-3
L. Stockdale
AGWSR, Ackley
IHSAA 1A Dist. 6
1st & 3rd (4 Man)
160
02/09
L
TF 18-3
J. Hogan
Don Bosco, Gilbertville
IHSAA 1A Dist. 6
Semifinals (4 Man)
160
02/02
W
DEC 5-2
C. Staudt
Rockford
IHSAA 1A Sect. 11
2nd Place Match (8 Man)
160
02/02
L
DEC 10-4
T. Pagel
Sumner-Fredericksburg
IHSAA 1A Sect. 11
1st and 3rd (8 Man)
160
02/02
W
DEC 7-5 SV
C. Tindall
North Butler, Greene
IHSAA 1A Sect. 11
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
160
02/02
W
F 0-0 0:45
D. Lechtenberg
South Winneshiek, Calmar
IHSAA 1A Sect. 11
Quarterfinals (8 Man)
160
01/26
W
F 0-0 3:20
J. Moser
Clayton Ridge
2013 Upper Iowa Conference Tournament
Placement Matches (8 Man)
160
01/26
W
F 0-0 2:36
D. Kuehner
North Fayette
2013 Upper Iowa Conference Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
160
01/26
L
DEC 5-3
T. Pagel
Sumner/Fred
2013 Upper Iowa Conference Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
160
01/26
W
F 0-0 3:04
J. Moser
Clayton Ridge
2013 Upper Iowa Conference Tournament
Quarterfinals (8 Man)
160
01/12
L
DEC 5-2
P. Gubbels
Plainview
West Holt Invite
Round 5 (combined)
145
01/12
W
F 5-2 4:00
J. Ripp
---
West Holt Invite
Round 4 (combined)
145
01/12
L
F 5-0 2:41
D. KUMM
---
West Holt Invite
Round 2 (combined)
145
01/12
W
F 2-0 0:54
L. Hansmeier
Waukon
Decorah Viking Dual Tournament
Round 2 (6 Team)
170
01/12
W
F 2-10 3:40
N. Suhr
Decorah
Decorah Viking Dual Tournament
Round 1 (6 Team)
160
01/12
W
F 2-0 1:02
D. Lechtenberg
South Winn
Decorah Viking Dual Tournament
Round 5 (6 Team)
160
01/12
W
F 2-5 2:46
M. MANDERS
Western Dubuque
Decorah Viking Dual Tournament
Round 4 (6 Team)
160
01/04
L
MD 17-9
R. Tiedtke
Battle Creek
Battle Creek @ O`Neill
Round 1
152
12/07
L
F 2-0 1:02
J. Isaacson
Elkhorn South
Nebraska Dual Team Championships
Round 5 (16 Team)
152
12/07
L
F 2-0 1:44
G. Orton
Plattsmouth
Nebraska Dual Team Championships
Round 1 (8 Team)
152
12/07
L
F 2-0 1:03
L. Hunke
Cozad
Nebraska Dual Team Championships
Round 7 (8 Team)
152
12/07
L
F 2-0 2:43
T. Scheef
Omaha Bryan
Nebraska Dual Team Championships
Round 3 (8 Team)
152
12/07
L
F 0-0 0:56
C. Harrison
Neligh Oakdale
Nebraska Dual Team Championships
Round 3 (16 Team)
152
12/07
W
F 2-0 1:24
J. Jacobsen
David City
Nebraska Dual Team Championships
Round 6 (8 Team)
152
12/07
L
F 2-0 0:54
M. Dodson
Columbus Scotus
Nebraska Dual Team Championships
Round 4 (8 Team)
152
12/07
L
F 8-2 4:05
C. O`Connor
Millard South
Nebraska Dual Team Championships
Round 6 (16 Team)
152
12/07
L
F 2-0 0:52
P. Kelly
---
Nebraska Dual Team Championships
Round 2 (8 Team)
152
12/07
L
F 8-2 1:38
J. Gaudreault
Madison
Madison @ O`Neill
Round 1
152
12/01
W
DEC 6-2
M. Teten
Norfolk Catholic
O`Neill
Champ. Round 1
160
2011-2012
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/13
W
F 0-2 1:02
D. Tuma
Northwest
Northwest @ O`Neill
Round 1
126
01/13
L
DEC 15-9
Z. Canfield
Northwest
Northwest @ O`Neill
Round 1
120
12/09
W
F 7-3 3:48
J. Eastwood
Grand Island JV
Sargent Invite
Champ. Round 1
126
12/09
W
MD 11-2
T. Fields
Stapleton
Sargent Invite
Champ. Round 1
126
12/09
L
F 3-0 2:20
B. Siegman
North Platte JV
Sargent Invite
Champ. Round 1
126
12/03
L
DEC 2-0
D. Nemec
O`Neill High School
O`Neill Wrestling Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
12/03
L
TF 16-1
R. Felicia
Chamberlain High School
O`Neill Wrestling Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
12/02
L
F 0-0 1:10
R. Avila
---
O`Neill @ Madison
Round 1
126
Related Content
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
Women's Spotlight
Feb 24, 2022