Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Sean Sarti
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2017-2018
2016-2017
2015-2016
Team Name
Palisade
Palisade High School
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
MD 11-0
S. Stepisnik
---
CHSAA Region 4A-Region 2
Semis and WB3
160
02/10
L
TF 20-4 4:35
J. Herrera
---
CHSAA Region 4A-Region 2
Quarterfinals and WB1
160
02/05
W
F 6-2 5:27
C. Norcross
Fruita Monument
Palisade @ Fruita Monument
Round 1
160
02/03
W
F 2-1 3:47
R. Borchelt
Basalt
Meeker Duals 2018
Round 5 (6 Team)
160
02/03
L
F 10-12 4:55
J. Amick
Meeker
Meeker Duals 2018
Round 3 (6 Team)
160
02/03
W
F 7-0 3:11
C. Bilson
Coal Ridge
Meeker Duals 2018
Round 2 (6 Team)
160
01/20
L
DEF 0-0
M. Westbrook
Ignacio High School
Screaming Eagle 2018
Round 4
160
01/20
L
DEF 0-0
J. Feldmann
Custer County High School
Screaming Eagle 2018
Quaterfinals & WB
160
01/20
W
F 8-6 5:40
J. Amrein
Soroco High School
Screaming Eagle 2018
Round 2
160
01/16
L
TF 17-0 4:00
D. Horn
---
Delta @ Palisade
Round 1
160
01/15
L
DEC 4-0
O. Delgado
Dumas
Dumas vs. Palisade
Round 1
160
01/13
L
DEC 4-2 SV
O. Delgado
Dumas
2018 Bulldog Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
01/13
W
FOR 0-0
R. Molina
Dolores Huerta
2018 Bulldog Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
160
01/13
W
DEC 11-6
J. Penkaty
Central-Grand Junction
2018 Bulldog Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
01/13
L
DEC 6-3
T. Goeritz
Fowler
2018 Bulldog Invitational
Round 1 (16 Man)
160
01/06
L
MD 12-2
J. Amick
Meeker
Eagle Valley Varsity Invite 2018
2nd Wrestleback (16 Man)
170
01/06
L
F 0-0 1:42
J. Logan
Soroco Hs
Eagle Valley Varsity Invite 2018
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
01/06
W
F 0-0 3:15
K. Hobbs
Meeker
Eagle Valley Varsity Invite 2018
Round 1 (16 Man)
170
12/15
L
DEC 9-2
C. Williams
---
Warrior Classic
Round 3 Champ & WB C 3 & L3
170
12/15
L
TF 22-5 4:35
J. Skalecki
Grand Junction
Warrior Classic
Round 2 - Champ & WB C 2 & L1
170
12/12
W
F 0-0 2:47
J. Villarreal
---
EV vs Palisade and Battle Mountain
Champ. Round 1
170
12/12
W
F 2-0 1:30
A. Rico
---
EV vs Palisade and Battle Mountain
Champ. Round 1
170
12/09
W
DEC 12-7
J. Zarate
Arvada West
GJ Tiger Duals
Round 2 (10 Team)
170
12/09
L
F 0-0 0:19
M. Klimper
---
GJ Tiger Duals
Round 4 (10 Team)
170
12/09
W
F 0-0 0:55
M. Hoisington
Fruita Monument
GJ Tiger Duals
Round 5 (10 Team)
170
12/09
W
F 0-0 2:36
U. Unknown
Grand Junction II
GJ Tiger Duals
Round 3 (10 Team)
170
12/09
L
TF 16-0
A. Wilson
---
GJ Tiger Duals
Round 1 (10 Team)
170
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
W
DEC 10-4
J. Amrein
Soroco Hs
Meeker Duals 2017
Round 4 (8 Team)
160
02/04
L
F 5-5 1:17
E. Baez
Coal Ridge High School
Meeker Duals 2017
Round 1 (8 Team)
160
02/04
L
MD 12-1
L. Nolan
Grand Valley High School
Meeker Duals 2017
Round 3 (8 Team)
160
01/28
L
MD 11-2
H. Garcia
Meeker
Meeker @ Palisade
Round 1
152
01/27
W
MD 12-4
J. Peebles
Hotchkiss
Palisade @ Hotchkiss
Round 1
152
01/21
L
OTHER1 0-0
S. Moore
Bayfield High School
Screaming Eagle 2017
Quarters
160
01/21
L
DEC 9-2
K. Hargraves
Mancos High School
Screaming Eagle 2017
2nd Round
160
01/07
L
F 3-7 4:04
J. Burns
Paonia
Indian Invitational
Conso. Quarterfinals
152
01/07
L
MD 12-4
B. Robuck
---
Indian Invitational
Quarterfinals and Roundrobins
152
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
L
F 9-2 4:09
P. Haggard
Lewis-Palmer
CHSAA 4A - Region 3
3rd WB Cons
152
02/13
W
DEC 5-2
D. Hallett
---
CHSAA 4A - Region 3
2nd Wrestleback (16 Man)
152
02/12
L
F 6-4 3:44
H. Small
Montrose
CHSAA 4A - Region 3
Round 1 (16 Man)
152
02/06
W
F 4-6 5:30
O. Mattison
Hotchkiss High School
Norwood/Nucla Invitational Tournament
Finals
152
02/06
L
TF 18-1 5:16
A. Felice
---
Norwood/Nucla Invitational Tournament
Conso. Semifinals
152
02/06
L
F 4-0 1:51
K. Murray-Owens
Hotchkiss High School
Norwood/Nucla Invitational Tournament
Semifinals
152
02/06
L
F 11-2 2:15
H. Harris
Norwood/Nucla
Norwood/Nucla Invitational Tournament
Quarterfinals
152
02/06
L
F 11-1 4:52
C. Percival
Gunnison High School
Norwood/Nucla Invitational Tournament
Round 1
152
02/05
L
F 2-0 0:40
K. Murray-Owens
Hotchkiss
Hotchkiss @ Palisade
Round 1
152
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024