Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
Tomorrow · 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Gabriel Studdard
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
ODESSA
Odessa
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
L
Replay
MD 15-7
E. Nash
Benton
MSHSAA Boys State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
144 Class 2
02/22
W
Replay
DEC 6-5
K. Carr
Mexico
MSHSAA Boys State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
144 Class 2
02/22
L
Replay
DEC 6-5
B. Whitman
Hollister
MSHSAA Boys State Championships
Quarters (16 Man)
144 Class 2
02/21
W
M FOR 0-0
G. Leininger
Southern Boone
MSHSAA Boys State Championships
Round 1 (16 Man)
144 Class 2
02/17
L
F 5-0 3:58
L. Barry
St. Michael the Archangel Catholic
MSHSAA Boys Class 2 District 4
Placement
144
02/17
W
DEC 3-1
R. Meadows
Cameron
MSHSAA Boys Class 2 District 4
Cons. Semis
144
02/17
L
F 7-0 5:55
K. Phillips
Savannah
MSHSAA Boys Class 2 District 4
Semifinals
144
02/17
W
DEC 3-1 SV
T. Flynn
Lafayette (St. Joseph)
MSHSAA Boys Class 2 District 4
Quarterfinals
144
02/17
W
MD 15-6
R. Dixon
Plattsburg
MSHSAA Boys Class 2 District 4
Round 1 (16 Man)
144
02/08
W
MD 15-3
B. Knipp
St. Michael the Archangel Catholic
St. Michael the Archangel Catholic @ Odessa
Round 1
144
02/07
W
F 5-5 4:00
K. Phillips
Savannah
Odessa @ Savannah
Round 1
144
02/02
W
F 4-1
K. House
Mid-Buchanan
Odessa @ Mid-Buchanan
Round 1
150
01/31
L
DEC 10-5
T. Gustin
Pleasant Hill
Odessa pleasant Hill Clinton Tri meet
Round 1
150
01/31
W
F 2-0
T. Switzer
Clinton
Odessa pleasant Hill Clinton Tri meet
Round 1
150
01/27
W
DEC 3-2
C. Rodgers
Marceline
2024 Odessa Bulldog Invitational
Round 5
144
01/27
W
DEC 10-7
B. Marquess
Marshall
2024 Odessa Bulldog Invitational
Round 4
144
01/27
L
DEC 5-3
G. Leininger
Southern Boone
2024 Odessa Bulldog Invitational
Round 3
144
01/27
W
F 5-0 0:58
L. Anderson
Fulton JV
2024 Odessa Bulldog Invitational
Round 2
144
01/24
W
F 9-0 3:55
L. Clayton
Center
Harrisonville Tri (Conference Dual)
Round 1
144
01/24
W
F 3-2 1:32
S. Droege
Harrisonville
Harrisonville Tri (Conference Dual)
Round 1
144
01/20
L
DEC 5-0
C. Fowler
SECKMAN
53RD WINNETONKA VARISTY INVITATIONAL
ROUND 9 (5th,7th)
144
01/20
L
DEC 7-6
R. Wilson
NIXA
53RD WINNETONKA VARISTY INVITATIONAL
ROUND 7b
144
01/20
W
F 4-1 4:31
M. Dailey
RAY-PEC
53RD WINNETONKA VARISTY INVITATIONAL
ROUND 6
144
01/20
L
F 9-0 5:41
N. Johnson
PARK HILL
53RD WINNETONKA VARISTY INVITATIONAL
ROUND 4 (CHAMP QUARTERS)
144
01/19
W
F 2-0 1:07
G. Moore
FORT OSAGE
53RD WINNETONKA VARISTY INVITATIONAL
ROUND 2a
144
01/13
L
DEC 3-1
D. Bennett
Maysville
Sam Martin Invitational - Boys
Finals Round
144
01/13
W
F 2-2 1:58
D. Wilson
Lawson
Sam Martin Invitational - Boys
Round 5
144
01/13
W
F 12-1 2:29
R. Dixon
Plattsburg
Sam Martin Invitational - Boys
Round 4
144
01/13
W
F 7-1 2:51
T. Thompson
Penney
Sam Martin Invitational - Boys
Round 2
144
01/13
W
TF 15-0 2:37
C. Barnett
Lone Jack
Sam Martin Invitational - Boys
Round 1
144
01/06
W
F 5-0 0:48
L. Thompson
Chillicothe
2024 Cameron Crossroads Duals
Round 6 (10 Team)
144
01/06
W
DEC 8-7
C. Rodgers
Marceline
2024 Cameron Crossroads Duals
Round 4 (10 Team)
144
12/15
L
Replay
MD 13-4
G. Guthrie
Choctaw
2023 KC Stampede
Round 1
150
12/15
L
Replay
F 8-3 4:31
H. Danielson
Buford HS
2023 KC Stampede
Round 2
150
12/13
W
F 7-4 4:31
W. Brewer
Cameron
Chillicothe, Cameron, Center, Odessa
Round 1
144
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
Replay
TF 15-0 5:44
R. Meek
St. Clair
MSHSAA Boys State Championships
Championships
120 Class 2
02/23
W
Replay
DEC 4-1
A. Hunter
Kirksville
MSHSAA Boys State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
120 Class 2
02/23
W
Replay
F 2-0 1:46
E. Demilia
Blair Oaks
MSHSAA Boys State Championships
Quarters (16 Man)
120 Class 2
02/23
W
Replay
F 11-2 5:25
E. Roberts
Moberly
MSHSAA Boys State Championships
Round 1 (16 Man)
120 Class 2
12/16
L
MD 12-3
C. Knapp
El Reno
2022 Kansas City Stampede
Consi of 32 #2
126 lbs
12/16
L
F 2-0 2:44
H. McGivern
---
2022 Kansas City Stampede
Round of 32
126 lbs
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
Replay
TF 15-0 2:22
C. Sullivan
---
MSHSAA Boys State Championships
1st WB (16 Man)
120 Class 2
02/17
L
Replay
MD 14-0
P. Crane
Hallsville
MSHSAA Boys State Championships
Round 1 (16 Man)
120 Class 2
02/12
L
F 2-0 2:42
T. Gustin
---
MSHSAA Class 2 District 4
Placement
120
02/12
W
DEC 5-3 SV
E. Franklin
Center
MSHSAA Class 2 District 4
Cons. Semis
120
02/12
L
F 14-1 3:14
R. Smith
Cameron
MSHSAA Class 2 District 4
Semifinals
120
02/12
W
MD 9-1
J. Frazier
Lafayette (St. Joseph)
MSHSAA Class 2 District 4
Quarterfinals
120
01/29
L
MD 15-1
D. Greene
Holden
Odessa Invitational
Placements
120
01/29
W
DEC 3-0
T. Renfro
Odessa JV
Odessa Invitational
Round 4
120
01/29
W
F 6-3 3:25
L. Cahalan
Kirksville
Odessa Invitational
Round 3
120
01/29
W
F 11-1 3:52
T. Terrell
Marceline JV
Odessa Invitational
Round 2
120
01/29
W
F 2-0 1:02
S. McCauslin
Marceline
Odessa Invitational
Round 1
120
01/22
L
MD 16-2
B. Smith
GRAIN VALLEY
51st ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 7 Champ Semi & 1st Rd WB, Conso Quarters
120
01/22
L
F 16-6 5:48
R. Paniagua
BLUE SPRINGS
51st ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 5 (24 Man)
120
01/22
L
TF 28-13 3:31
D. Orine
SECKMAN
51st ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 4 (24 Man)
120
01/22
W
MD 15-3
J. Balsamo
OZARK
51st ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 3 (24 Man)
120
01/21
W
F 8-2 3:48
B. Schlueter
TIMBERLAND
51st ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 2 (24 Man)
120
01/21
L
MD 11-3
T. Gustin
PLEASANT HILL
51st ANNUAL WINNETONKA INVITATIONAL
Round 1 (24 Man)
120
01/08
W
F 5-0 0:19
K. Rose
Benton
Kearney JV Invitational
Round 3 (4 Man)
120A
01/08
L
DEC 2-1
T. Renfro
Odessa High School
Kearney JV Invitational
Round 2 (4 Man)
120A
01/08
W
F 2-0 0:36
E. Grout
Truman High School
Kearney JV Invitational
Round 1 (4 Man)
120A
12/30
W
F 6-1 1:39
P. Waugh
Staley 2
2021 Odessa JV Duals Tournament
Round 2 (8 Team)
120
12/30
L
F 2-0 1:23
M. Shomin
Staley 1
2021 Odessa JV Duals Tournament
Placement Matches (8 Team)
120
12/18
L
F 2-0 0:33
L. Mainard
---
Lees Summit Holiday Tournament
A Gym Quarterfinals
113
12/18
L
F 5-0 1:32
A. Wishne
Lee`s Summit High School
Lees Summit Holiday Tournament
Pool Round 5
113
12/18
L
DEC 4-2
C. Jackson
---
Lees Summit Holiday Tournament
Pool Round 4
113
12/18
L
MD 15-1
C. Dykes
Lee`s Summit North
Lees Summit Holiday Tournament
Pool Round 3
113
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020