Today · 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
Today · 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Today · 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
Today · 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
Today · 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Sawyer Rutherford
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2019-2020
Team Name
Father Ryan
Goodpasture
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
W
Replay
DEC 4-3
T. Wimsatt
Brentwood Academy
TSSAA Division II State Championships
3rd/5th Place(16 Man)
165
02/17
W
Replay
DEC 1-0
C. Tompkins
Montgomery Bell Academy
TSSAA Division II State Championships
Conso Semi (16 Man)
165
02/17
L
Replay
F 17-16 6:00
J. Cross
McCallie School
TSSAA Division II State Championships
Semis
165
02/16
W
Replay
F 2-0 0:55
C. Anthony
Friendship Christian School
TSSAA Division II State Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
165
02/10
W
DEC 3-2
T. Wimsatt
Brentwood Academy
TSSAA II Division West
Placement Matches (16 Man)
165
02/10
W
F 3-2 1:31
I. Carlig
Battle Ground Academy
TSSAA II Division West
Semis & 3rd WB (16 Man)
165
02/10
W
F 2-0 0:35
C. Stewart
Franklin Road Academy
TSSAA II Division West
Quarters & 1st WB (16 Man)
165
01/27
W
F 0-0 0:24
M. Lucchesi
Christian Brothers
Father Ryan @ Christian Brothers
Round 1
165
01/25
W
DEC 7-2
C. Tompkins
Montgomery Bell Academy
Father Ryan @ Montgomery Bell Academy
Round 1
165
01/06
W
Replay
DEC 7-3
C. Tompkins
Montgomery Bell Aca.
Johnny Drennan 85 Memorial
Placement
165
01/06
L
Replay
DEC 4-3
D. Wilson
Paducah Tilghman
Johnny Drennan 85 Memorial
Consi. Semi`s
165
01/06
L
Replay
F 7-5 SV
I. Guerrero
Waukesha West
Johnny Drennan 85 Memorial
Semi`s and Consi. 5/7
165
01/06
W
Replay
F 4-1 1:13
D. Fritz
Arlington
Johnny Drennan 85 Memorial
Quarters
165
01/05
W
Replay
DEC 7-5
C. Kelly
Downers Grove South
Johnny Drennan 85 Memorial
Round of 16 Main
165
01/05
W
Replay
F 9-2 0:52
T. Sanders
Nashville Christian
Johnny Drennan 85 Memorial
Round of 32 and Consi 1 (64)
165
01/05
L
F 0-0 2:40
D. Sumpolec
Notre Dame Hs - Green Pond
Powerade Invitational
Champ. Round 2
160
01/05
W
Replay
F 7-1 0:41
C. Rogers
Cordova
Johnny Drennan 85 Memorial
Round of 64
165
01/02
W
F 2-0 1:00
M. Miller
Pine-Richland Hs
Powerade Tournament
Cons. Round 4
160
01/02
L
DEC 6-3
L. Sipes
Altoona Area Hs
Powerade
Champ. Round 1
160
01/02
W
F 0-0 2:38
N. Puskar
Norwin Hs
Powerade Invitational
Cons. Round 3
160
12/21
L
DEC 2-0
C. Mayes
Nolensville
Tri-match - Father Ryan / Hewitt-Trussville, AL / Nolensville
Round 1
165
12/21
W
F 2-0 0:50
E. Abney
Hewitt-Trussville
Tri-match - Father Ryan / Hewitt-Trussville, AL / Nolensville
Round 1
165
12/21
W
F 0-0 1:15
K. Giles
Memphis University School
Brentwood Academy Duals
Round 1
165
12/21
W
F 0-0
W. Woods
Clarksville
Brentwood Academy Duals
Round 1
165
12/21
W
F 0-0 0:30
L. Kang
Ravenwood
Brentwood Academy Duals
Round 1
165
12/20
W
F 0-0 2:41
C. Vaughn
Brentwood
Brentwood Academy Duals
Round 1
165
12/08
L
Replay
F 5-3 2:29
M. Corral
Joliet Catholic Academy
Walsh Ironman 2023
ROUND3
165
12/08
L
Replay
MD 18-8
J. Chamberlain
Malvern Prep
Walsh Ironman 2023
ROUND 2
165
12/08
W
Replay
F 5-5 3:47
S. Saito
Perrysburg
Walsh Ironman 2023
Round 1 (64 Man)
165
12/03
W
TF 15-0 2:31
C. Isabel
Wilson Central
Harpeth Invitational
1st place
165
12/02
W
F 6-1 0:53
B. Thomas
Stewarts Creek
Harpeth Invitational
Semis & 5th WB (32 Man)
165
12/02
W
F 4-1 0:32
J. Cole
Cornersville
Harpeth Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
165
12/02
W
F 7-1 0:39
R. Pamblanco
Northwest
Harpeth Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
165
11/26
W
F 0-0 1:06
W. Borre
Fairview
Ryan Duals
Round 1
165
11/26
W
DEC 8-4
D. Fritz
Arlington
Ryan Duals
Round 1
165
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
L
Replay
F 4-4 1:35
C. Eakes
Friendship Christian School
TSSAA Division II State Championships
3rd/5th Place(16 Man)
152
02/18
W
Replay
F 4-0 1:39
C. Smith
Brentwood Academy
TSSAA Division II State Championships
Conso Semi (16 Man)
152
02/18
L
Replay
DEC 8-3
H. Sturgill
Baylor School
TSSAA Division II State Championships
Semis
152
02/17
W
Replay
F 6-0 3:11
N. Ridings
McCallie School
TSSAA Division II State Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
02/07
W
F 0-0 0:39
F. Smout
Christian Brothers
DII West Region Duals
Round 1
152
02/04
W
TF 17-2 5:29
C. Corby
Montgomery Bell Academy
TSSAA Dual Meet Championships
Semis (4 Team)
160
01/27
L
DEC 12-8
C. Isabel
Wilson Central
Wilson Central @ Father Ryan
Round 1
160
01/21
W
F 0-0 3:55
C. Corby
Montgomery Bell Academy
Montgomery Bell Academy @ Father Ryan
Round 1
160
01/11
W
DEC 11-8
C. Smith
Brentwood Academy
Brentwood Academy @ Father Ryan
Round 1
152
01/08
L
Replay
MD 13-3
I. McGehee
Memphis Univ. Sch.
Johnny Drennan 85 Memorial
Placement
152
01/07
W
Replay
FOR 5-0
B. Meeks
Blackman
Johnny Drennan 85 Memorial
Consi. Semi`s
152
01/07
W
Replay
F 2-0 1:50
E. Klindt
Montgomery Bell Aca.
Johnny Drennan 85 Memorial
Semi`s and Consi. 5/7
152
01/07
W
DEC 6-4
A. Fletcher
Union County
Johnny Drennan 85 Memorial
Consi 4/6 (blood)
152
01/07
L
Replay
DEC 14-9
C. Vaughn
Brentwood
Johnny Drennan 85 Memorial
Quarters
152
01/07
W
Replay
F 2-0 0:33
J. Wolaver
St. George
Johnny Drennan 85 Memorial
Round of 16 Main
152
01/06
W
Replay
F 10-3 1:06
E. Hernandez
McGavock
Johnny Drennan 85 Memorial
Round of 32 and Consi 1 (64)
152
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/19
W
MD 9-1
C. Smith
Brentwood Academy
TSSAA Division II State Championships
3rd Place ConsoFinals (8 Man)
138
02/19
W
Replay
DEC 11-8
T. Wolcott
Friendship Christian
TSSAA Division II State Championships
ConsoSemis (8 Man)
138
02/18
W
Replay
F 10-1 2:45
C. Mitchell
Nashville Christian
TSSAA Division II State Championships
ConsoRd 1 (8 Man)
138
02/18
L
Replay
DEC 11-8
C. Gumlick
Lakeway Christian Academy
TSSAA Division II State Championships
Quarterfinals (8 Man)
138
02/05
L
Replay
F 2-0 1:45
G. Dendy
Baylor School
TSSAA Dual Meet Championships
Placement (4 Team)
138
02/05
W
Replay
F 5-0 1:24
E. Crawford
Montgomery Bell Academy
TSSAA Dual Meet Championships
Semis (4 Team)
138
01/09
W
Replay
MD 9-1
C. Smith
Brentwood Aca.
Johnny Drennan 85 Memorial
Placement
138
01/08
L
Replay
F 4-0 2:16
E. Peyton
Paducah Tilghman
Johnny Drennan 85 Memorial
Round 4
138
01/08
W
Replay
F 4-0 1:20
C. Anthony
Friendship Christian
Johnny Drennan 85 Memorial
Round 3
138
01/08
W
Replay
F 4-1 0:42
W. Emrick
McCallie
Johnny Drennan 85 Memorial
Round 2
138
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/28
W
DEC 4-2
I. Morrison
Enka
Agie Skeens Memorial Tournament
Fifth
106
12/28
L
DEC 7-4
I. Osborne
Grayson County A
Agie Skeens Memorial Tournament
Conso Semifinals
106
12/28
L
F 2-0 1:21
A. Williams
Johnson Central A
Agie Skeens Memorial Tournament
Semifinal
106
12/28
W
F 2-0 0:35
B. Combs
Fort Chiswell A
Agie Skeens Memorial Tournament
Quarters
106
12/27
W
F 4-2 3:33
T. Gardner
Ashland A
Agie Skeens Memorial Tournament
Round 2
106
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020