Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 2-4 · Resumes Today at 5:30 PM UTC
2024 Alaska USAW State Fk/FS/GR Champion
Today · 12:00 PM UTC
Eastern National MAWA Championships
Today · 12:00 PM UTC
ISWA FS/Greco State
Today · 1:00 PM UTC
Tennessee Iron Man
Today · 1:00 PM UTC
VAWA FS/Greco State Champs
Today · 1:00 PM UTC
2024 Missouri USA FS/GR State
Today · 1:00 PM UTC
TN USAW Freestyle & Greco State Champio
Today · 2:00 PM UTC
WWF Freestyle/Greco State Champs
Today · 2:00 PM UTC
USAWKS FRECO State
Today · 2:00 PM UTC
Iowa/USA State Freestyle/Greco Champions
Today · 3:00 PM UTC
Clash at Bullhead
Today · 4:00 PM UTC
WSWA Freestyle and Greco State
Today · 5:00 PM UTC
Minnesota FS/GR State Tournament
Tomorrow · 3:00 PM UTC
NEUSA FS/GR State
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
CODY KING
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2017-2018
Team Name
3a Burns
Burns
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/01
W
DEC 9-6
B. Isaacson
Rainier
OSAA/OnPoint State Championships
Finals
3A-145
02/29
W
DEC 11-6
L. Vanhoose
Scio
OSAA/OnPoint State Championships
Semifinals
3A-145
02/29
W
FOR 0-0
N. Pior
Warrenton
OSAA/OnPoint State Championships
Quarters
3A-145
02/15
W
MD 10-2
D. Williams
---
OSAA 3A Special District 1
Finals
145
02/15
W
F 2-0 0:51
A. Boysha
La Pine
OSAA 3A Special District 1
Championship Round 3 - Semis
145
02/15
W
F 17-4 2:21
Z. Norton
Vale
OSAA 3A Special District 1
Championship Round 2 - Quarters
145
02/08
W
F 5-0 1:11
L. Jackson
---
31st Annual Weiser Invitational
Placement Matches (16 Man)
145
02/08
W
F 14-1 5:29
B. Garcia
Payette HS
31st Annual Weiser Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
02/08
W
F 9-1 3:14
C. Fisher
---
31st Annual Weiser Invitational
Quarters
145
02/07
W
F 2-0 1:46
R. Norton
Vale HS
31st Annual Weiser Invitational
Round 1 (16 Man)
145
01/24
W
MD 9-0
J. Eskew
Baker/Powder Valley
Grant Union Tournament
Round 3 (4 Man)
145B
01/24
W
F 8-3
K. Roe
Pine Eagle
Grant Union Tournament
Round 2 (4 Man)
145B
01/24
W
FOR 0-0
J. Patton
Irrigon
Grant Union Tournament
Round 1 (4 Man)
145B
01/17
W
F 2-0 0:56
C. Smith
3a Harrisburg
Oregon Classic HS 2020
---
145
01/17
W
F 2-0 0:52
N. Arguello
3a Dayton
Oregon Classic HS 2020
1st Place Match (16 Team)
145
01/17
L
DEC 5-3
L. Vanhoose
3a Scio
Oregon Classic HS 2020
---
152
01/17
L
DEC 7-6
M. Fox
3a Willamina/Falls City
Oregon Classic HS 2020
Semifinals (16 Team)
145
01/17
W
F 10-3 1:42
K. King
3A Yamhill-Carlton 2
Oregon Classic HS 2020
---
145
01/17
W
F 2-0 0:31
D. Norton
3a South Umpqua
Oregon Classic HS 2020
Quarterfinals (16 Team)
145
01/04
L
MD 16-3
N. Randles
---
2020 Rollie Lane Invitational
Cons Rnd 6 of 64 4 of 32 2 of 16
145
01/04
W
MD 15-4
R. Hernandez
---
2020 Rollie Lane Invitational
Cons Rnd 6
145
01/04
W
F 4-2 4:53
H. Williams
---
2020 Rollie Lane Invitational
Consolations 4 of 64 2 of 32 1 of 16
145
01/03
L
DEC 9-6
K. Koumentis
Silverton HS
2020 Rollie Lane Invitational
Ch Rnd3 64 Cons 3 64 Ch 2 32 Cons 1 32 Ch 1 16
145
01/03
W
F 2-0 0:53
I. Avalos
---
2020 Rollie Lane Invitational
Ch Rnd 1 32 Rnd 2 64 Cons Rnd 1 64
145
01/03
W
F 5-0 1:44
J. Ramirez
Timberline
2020 Rollie Lane Invitational
Champ Rnd 1
145
12/27
L
DEC 8-5
H. GANZORIZ
Oakmont
2019 Sierra Nevada Classic - HS BOYS
Round 3 - Cons Rd 2
145
12/27
L
F 14-1 4:51
E. Cleaver
Nyssa
2019 Sierra Nevada Classic - HS BOYS
Round 2 - Champ Rd 2, Cons Rd 1
145
12/27
W
F 4-4 3:31
P. Thammavongsa
SLAM Academy
2019 Sierra Nevada Classic - HS BOYS
Round 1 Championship
145
12/27
W
F 0-0 0:51
X. Capton
Churchill County
2019 Sierra Nevada Classic - HS BOYS
Prelim Round 1
145
12/21
W
F 0-0 2:17
S. Williams
Mountain View High School
2019 Adrian Irwin Memorial Tourn. Mens
Placement Matches (32 Man)
152
12/21
W
DEC 4-3
D. Williams
---
2019 Adrian Irwin Memorial Tourn. Mens
6th Wrestleback (32 Man)
152
12/21
L
F 4-1 1:41
E. Cleaver
Nyssa High School
2019 Adrian Irwin Memorial Tourn. Mens
Semis & 5th WB (32 Man)
152
12/21
W
MD 10-1
M. Ludwig
Lakeview
2019 Adrian Irwin Memorial Tourn. Mens
Quarters & 3rd WB (32 Man)
152
12/21
W
F 7-0 1:23
J. Reid
Mountain View High School
2019 Adrian Irwin Memorial Tourn. Mens
Round 2 Champ & WB (32 Man)
152
12/15
W
DEC 10-4
M. Morris
---
Muilenburg
Round 9 (Championship Finals 57)
152
12/14
W
F 7-0 2:57
M. Stevens
Weiser
Muilenburg
Round 6 (Championship Semifinals)
152
12/14
W
F 2-0 0:42
A. Kauffman
---
Muilenburg
Round 3 (Championship Quarterfinals 33,36,39,42
152
12/14
W
DEC 8-4
T. Stratton
Eatonville
Muilenburg
Round 2 (Championship 17,19,21,23,25,27,29,31)
152
12/13
W
F 2-0 1:32
E. Carrillo
Hermiston
Muilenburg
Round 1 (Championship 1-16)
152
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/30
L
F 2-0 1:57
K. Erwin
Lowell
Best of the Northwest High School 2019
Round 3 (4 Man)
138
03/30
L
DEC 7-3
D. Straley
---
Best of the Northwest High School 2019
Round 2 (4 Man)
138
03/30
L
F 6-2 5:18
J. Campbell
New Plymouth
Best of the Northwest High School 2019
Round 1 (4 Man)
138
02/23
L
F 6-4 5:48
C. Waldron
Douglas
OSAA/OnPoint State Championships
5th/3rd
3A-132
02/23
W
MD 11-0
E. Snyder
Riverside
OSAA/OnPoint State Championships
Conso Semi
3A-132
02/23
L
DEC 11-4
C. Havniear
Cascade Christian
OSAA/OnPoint State Championships
Semifinals
3A-132
02/22
W
F 2-0 1:22
B. Mode
Willamina/Falls City
OSAA/OnPoint State Championships
Quarters 6A 5A 4A 3A
3A-132
02/22
W
F 10-3 3:45
C. Waldron
Douglas
OSAA/OnPoint State Championships
Friday First Full Round
3A-132
02/16
W
F 4-4 2:42
E. Snyder
Riverside
OSAA 3A Special District 4
Placement
132
02/16
W
F 4-4 5:02
J. Schaffeld
Vale
OSAA 3A Special District 4
Semis and Conso
132
02/02
L
MD 11-3
M. Flores
---
30th Annual Weiser Invitational
1st & 3rd (16 Man)
132
02/02
W
DEC 8-2
G. Lowen
McCall-Donnelly HS
30th Annual Weiser Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
02/02
W
F 3-4 1:26
W. Shaw
---
30th Annual Weiser Invitational
Quarters (16 Man)
132
02/01
W
TF 16-1 4:02
C. Murdock
Nyssa
30th Annual Weiser Invitational
Round 1 (16 Man)
132
01/30
W
F 2-0 1:00
M. Hall
Lakeview
Lakeview @ Burns
Round 1
138
01/30
W
TF 15-0 5:08
M. Ludwig
Lakeview
Lakeview @ Burns
Round 1
138
01/18
W
F 2-0 1:28
T. Cross
---
Oregon Classic HS 2019
Round 1 (4 Team)
132
01/18
W
F 2-0 0:49
N. Arguello
---
Oregon Classic HS 2019
Finals (8 Team)
132
01/18
W
DEC 10-4
R. Suttles
3a Harrisburg
Oregon Classic HS 2019
Round 3 (4 Team)
132
01/18
W
F 8-0 3:22
B. Mode
3a Willamina/Falls City
Oregon Classic HS 2019
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
132
01/18
W
F 7-0 1:33
P. Greenawald
3a Warrenton
Oregon Classic HS 2019
Quarterfinals (8 Team)
132
01/13
L
DEC 7-1
H. Evans
Mountain Crest
Farm City Invitational
Finals 1st and 2nd
132
01/12
W
F 2-0 0:54
J. Franklin
Hermiston HS
Farm City Invitational
Championship Round 3 (Semi Finals)
132
01/12
W
F 2-0 0:34
L. Waite
---
Farm City Invitational
Championship Round 2 (Quarter Finals)
132
01/12
W
MD 16-2
T. Coleman
Richland
Farm City Invitational
Championship Round 1
132
01/05
W
F 8-3 4:01
K. Hine
Rocky Mountain
2019 Rollie Lane Inv 2nd Chance
Championship Finals
132B
01/05
W
F 8-2 1:33
A. Kehr
LaGrande
2019 Rollie Lane Inv 2nd Chance
Championship Semis
132B
01/05
W
F 2-0 0:39
L. Bennett
Lewiston
2019 Rollie Lane Inv 2nd Chance
Quarters
132B
01/05
W
F 2-0 0:27
M. Clark
Crook County
2019 Rollie Lane Inv 2nd Chance
Round 2 Champ
132B
01/04
L
DEC 9-7
I. Hill
Mountain View
2019 Rollie Lane Invitational
Ch Rnd3 64 Cons 3 64 Ch 2 32 Cons 1 32 Ch 1 16
132
01/04
W
F 4-0 3:40
L. Bennett
Lewiston
2019 Rollie Lane Invitational
Cons Rnd 2
132
01/04
L
DEC 4-1
D. Osterhout
Minico
2019 Rollie Lane Invitational
Champ Rnd 1
132
12/27
L
DEC 10-4
A. Jimenez
---
2018 Sierra Nevada Classic - HS BOYS
Round 4 - Champ Rd 3, Cons Rd 3
132
12/27
W
DEC 6-2
J. Rackley
Lowry
2018 Sierra Nevada Classic - HS BOYS
Round 3 - Cons Rd 2
132
12/27
L
DEC 7-6
A. Hood
---
2018 Sierra Nevada Classic - HS BOYS
Round 2 - Champ Rd 2, Cons Rd 1
132
12/27
W
F 4-2 1:46
R. Fassett
Mountain View
2018 Sierra Nevada Classic - HS BOYS
Round 1 Championship
132
12/22
L
DEC 4-3
J. Downing
Redmond High School
Adrian Irwin Memorial Tournament
Semis & 5th WB (32 Man)
134
12/22
W
MD 14-3
D. Raley
Summit High School
Adrian Irwin Memorial Tournament
4th Wrestleback (32 Man)
134
12/22
L
DEC 6-3
A. Hood
---
Adrian Irwin Memorial Tournament
Quarters & 3rd WB (32 Man)
134
12/21
W
F 10-2 3:02
R. Fassett
Mountain View High School
Adrian Irwin Memorial Tournament
Round 2 Champ & WB (32 Man)
134
12/21
W
F 4-0 1:45
A. Boysha
LaPine High School
Adrian Irwin Memorial Tournament
Round 1 (32 Man)
134
12/12
W
F 0-0
R. Ruiz
Nyssa
Burns/Nyssa @ Vale
Champ. Round 1
132
12/12
W
MD 11-3
C. Cummings
Vale
Burns/Nyssa @ Vale
Champ. Round 1
132
12/08
L
DEC 10-5
C. Frates
Scappoose
Muilenburg
Round 8 (Cons Placing 58-60)
132
12/08
W
F 5-2 2:39
K. White
Mcloughlin
Muilenburg
Round 7 (Consolation Semis 53-56)
132
12/08
W
F 7-2 3:50
L. Stubblefied
La Grande
Muilenburg
Round 6 (Consolation 46,48,49,50,51,52)
132
12/08
L
DEC 6-3
C. Frates
Scappoose
Muilenburg
Round 3 (Championship Quarterfinals 33,36,39,42
132
12/07
W
DEC 12-7
S. York
Weiser
Muilenburg
Round 2 (Championship 17,19,21,23,25,27,29,31)
132
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/27
W
F 9-3 4:28
M. Mares
Meridian
R. D. Brown Invitational
3rd Place
120
01/27
L
DEC 8-2
S. Lund
---
R. D. Brown Invitational
Semis & 1st 8man WB, 3rd 16man WB
120
01/27
W
DEC 8-3
J. Hunsaker
Meridian
R. D. Brown Invitational
16 man Quarters and 1st WB
120
01/27
W
F 10-2 2:31
L. Stubblefied
La Grande
R. D. Brown Invitational
Round 1 (16 Man)
120
01/24
W
TF 17-2
G. Starbuck
Crane
Crane vs. Burns
Round 1
126
01/12
W
F 2-2 3:07
K. Mask
3a Scio
Oregon Classic 2018
Round 5 (6 Team)
120
01/12
L
MD 9-1
D. Kerr
---
Oregon Classic 2018
Quarterfinals (8 Team)
120
01/12
L
DEC 6-4 SV
C. Hendrickson
---
Oregon Classic 2018
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
120
01/12
W
MD 12-2
L. Beem
3a Santiam Christian
Oregon Classic 2018
Round 2 (6 Team)
120
01/12
W
DEC 1-0
G. Gutches
3a North Medford ii (NS)
Oregon Classic 2018
Round 3 (6 Team)
120
01/12
W
F 2-0 0:32
J. Lee
---
Oregon Classic 2018
Round 1 (6 Team)
120
12/28
L
DEC 7-2
A. Diaz
Crater
2017 Sierra Nevada Classic
Prelim Round 2
120
12/28
L
DEC 11-9
N. Siedenburg
Rancho Bernardo
2017 Sierra Nevada Classic
Prelim Round 1
120
12/21
W
F 4-1 0:33
T. Shipman
Henley
Henley Holiday Classic
Placement Matches (16 Man)
126
12/21
W
F 2-0 1:27
T. Gilliland
Henley
Henley Holiday Classic
4th Wrestleback (16 Man)
126
12/21
L
DEC 8-6 SV
I. Franco
Klamath Union
Henley Holiday Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
12/21
W
F 7-0 1:51
T. Shipman
Henley
Henley Holiday Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
12/16
W
MD 16-6
D. Cornejo
Ridgeview High School
Adrian Irwin Memorial Tournament
Placing Matches thru 6th place
126
12/16
L
DEC 8-5
C. Hendrickson
Harrisburg High School
Adrian Irwin Memorial Tournament
Session 7
126
12/16
W
F 11-2 2:12
B. Dailey
Bend Senior High
Adrian Irwin Memorial Tournament
Session 6
126
12/15
W
F 2-0 0:30
N. Rossi
Bend Senior High
Adrian Irwin Memorial Tournament
Session 5
126
12/15
W
F 4-2 2:38
T. Mills
Mountain View High School
Adrian Irwin Memorial Tournament
Session 4
126
12/15
W
F 10-0 1:47
M. Ellis
Gilchrist High School
Adrian Irwin Memorial Tournament
Session 3
126
12/15
L
F 2-0 1:55
L. Vasquez
---
Adrian Irwin Memorial Tournament
Session 2
126
12/09
L
FOR 0-0
J. Niehaus
Baker/Powder Valley HS
Muilenburg
Round 6 (Consolation 46,48,49,50,51,52)
120
12/09
L
F 4-0 2:25
C. Chabot
Bethel
Muilenburg
Round 3 (Championship Quarterfinals 33,36,39,42
120
12/09
W
DEC 13-9
K. Kageler
---
Muilenburg
Round 2 (Championship 17,19,21,23,25,27,29,31)
120
12/08
W
F 14-2 5:26
M. Routt
La Grande
Muilenburg
Round 1 (Championship 1-16)
120
12/02
W
F 4-2 2:54
A. Juarez-Gonzalez
Vale
Woodfin Robinson Duals
Champ. Round 1
126
12/01
W
F 2-0 0:32
N. Hodge
Grant Union / Prairie City
Woodfin Robinson Duals
Champ. Round 1
126
12/01
L
F 6-7 5:43
A. Duran
Baker/Powder Valley
Woodfin Robinson Duals
Champ. Round 1
126
12/01
W
F 2-0 0:43
C. Otley
Crane
Woodfin Robinson Duals
Champ. Round 1
126
Related Content
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020
Greatest Pins
May 2, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Class Of 2025 Recruiting News
Jun 30, 2023
Women's Spotlight
Feb 24, 2022