Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jake Faris
Results
High School Results
High School
High School
International
Other
Season
2014-2015
2012-2013
2011-2012
Team Name
Nebraska City
Nebraska City Wrestling Club
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/28
W
DEC 8-6
C. Soucek
---
2015 NSAA State Dual Championships
Quarterfinals (8 Team)
152
02/28
W
TF 17-2 5:30
T. Anderson
---
2015 NSAA State Dual Championships
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
160
02/21
L
DEC 4-3
C. Washburn
Ashland-Greenwood
2015 NSAA Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
B152
02/20
W
DEC 9-4
J. Nickels
York
2015 NSAA Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
B152
02/20
W
F 6-3 3:56
K. White
Wahoo/Cedar Bluffs
2015 NSAA Championships
1st Wrestleback
B152
02/19
L
F 7-2 1:59
A. Cooper
Northwest
2015 NSAA Championships
Round 1 (16 Man)
B152
02/14
L
DEC 11-8
A. West
Beatrice
NSAA - Class B - District 2
Finals 3rd/4th
152
02/14
W
MD 15-3
T. Prazen
Platteview
NSAA - Class B - District 2
Round 4
152
02/14
L
F 9-2 3:20
T. Snyder
---
NSAA - Class B - District 2
Round 3
152
02/14
W
F 4-4 3:05
D. Duffield
Norris
NSAA - Class B - District 2
Round 2
152
02/07
W
DEC 5-4
J. Bressman
Bennington
Eastern Midland Conference
Rd 5 (16 & 8 Finals)
152
02/07
W
F 8-3 5:29
D. Duffield
Norris
Eastern Midland Conference
Rd 3 (16 Semi & WB3, 8 WB2)
152
02/06
W
F 8-2 3:20
J. Harkendorff
Elkhorn South
Eastern Midland Conference
Rd 2 (16 Qtr & WB1, 8 Semi & WB1)
152
01/31
W
DEC 9-4
M. Fredrickson
Raymond Central
Raymond Central Invite
Medal Round
152
01/31
L
F 0-0 2:11
D. Henk
Columbus Lakeview
Raymond Central Invite
Consolation Semis
152
01/31
W
DEC 4-2
D. Duffield
Norris
Raymond Central Invite
Semis
152
01/31
W
F 3-2 2:31
J. Twomey
Fort Calhoun
Raymond Central Invite
2nd Wrestleback (16 Man)
152
01/31
L
MD 14-6
T. Snyder
---
Raymond Central Invite
Quarters
152
01/31
W
TF 16-0 6:00
I. Peerman
Omaha Westside
Omaha Westside @ Nebraska City
Round 1
152
01/17
L
F 2-0 1:14
J. Nickels
York
Neb City Duals
Semis (4 Team)
152
01/17
W
F 10-6 4:51
C. Willey
Platteview
Neb City Duals
Round 3 (4 Team)
152
01/17
L
F 2-0 1:43
L. Strong
---
Neb City Duals
Placement (4 Team)
152
01/17
W
F 4-0 2:37
R. Knezovich
Lincoln Christian
Neb City Duals
Round 2 (4 Team)
160
01/16
W
F 10-0 4:55
C. Aden
Beatrice
Beatrice @ Nebraska City
Round 1
152
01/09
W
DEC 4-2
D. Duffield
Norris
EMC Duals
Round 2 (10 Team)
152
01/09
W
F 5-1 3:52
L. Hall
Elkhorn South
EMC Duals
Round 9 (10 Team)
160
01/09
W
F 8-4 5:58
R. Hancock
Blair
EMC Duals
Round 1 (10 Team)
160
01/09
W
DEC 7-6
D. Siemonsma
Plattsmouth
EMC Duals
Round 3 (10 Team)
160
01/09
W
MD 9-0
T. Kienow
Gretna
EMC Duals
Round 6 (10 Team)
152
01/09
W
TF 17-2 4:58
A. Stara
Elkhorn
EMC Duals
Round 8 (10 Team)
160
01/09
W
F 2-0 0:22
T. Beetison
Waverly
EMC Duals
Round 5 (10 Team)
160
01/09
W
F 2-0 1:28
J. Salmon
Bennington
EMC Duals
Round 7 (10 Team)
160
01/09
W
F 8-0 2:40
D. Viger
Crete
Crete @ Nebraska City
Round 1
152
12/19
W
F 2-0 1:21
B. Yost
Lincoln North Star
Flatwater Fracas
Round 5 (6 Team)
160
12/19
L
F 5-5 4:16
A. Cooper
Northwest
Flatwater Fracas
Round 2 (3 Team)
152
12/19
L
DEC 10-8
J. Rodriguez
Grand Island - GOLD
Flatwater Fracas
Round 3 (6 Team)
160
12/19
L
DEC 7-2
I. Robb
Manhattan
Flatwater Fracas
Round 4 (6 Team)
152
12/19
W
F 2-0 2:34
C. Thomson
Bellevue East
Flatwater Fracas
Round 2 (6 Team)
152
12/19
W
DEC 7-2
D. Cloyed
Papillion-La Vista South
Flatwater Fracas
Round 1 (3 Team)
160
12/19
L
DEC 1-0
M. Garcia
Lexington
Flatwater Fracas
Finals (2 Team)
152
12/13
W
F 9-1 5:30
B. Huebsch
Fort Dodge
2014 Council Bluffs Wrestling Classic
Placement Matches (32 Man)
152
12/13
W
F 11-3 4:35
D. Duffield
Norris
2014 Council Bluffs Wrestling Classic
Round 1 (32 Man)
152
12/13
L
F 2-0 1:06
C. Stremick
Millard North
2014 Council Bluffs Wrestling Classic
2nd Wrestleback (32 Man)
152
12/13
L
DEC 3-2
R. Steiner
Maysville
2014 Council Bluffs Wrestling Classic
Quarters & 1st WB (32 Man)
152
12/13
L
DEC 6-0
S. Cokeley
St. James Academy
2014 Council Bluffs Wrestling Classic
Round 1 Brackets (32 Man)
152
12/12
L
F 2-0 1:29
D. Todd
---
2014 Council Bluffs Wrestling Classic
Round 3 (32 Man)
152
12/12
W
F 2-0 2:00
N. Wilkerson
Plattsmouth
2014 Council Bluffs Wrestling Classic
Round 2 (32 Man)
152
12/06
W
DEC 9-3
J. Bressman
Bennington
Bennington Invitational
1st / 2nd Place
152
12/06
W
F 4-0 3:24
J. Gill
Auburn
Bennington Invitational
Semis (4, 8, & 16), 1st WB (8), & 3rd WB (16)
152
12/06
W
DEC 6-5
N. Haynes
---
Bennington Invitational
Quarters (8 & 16) & 1st WB (16)
152
12/06
W
F 2-0 1:48
C. Stremick
Millard North
Nebraska City @ Millard North
Round 1
152
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/17
L
DEC 7-2
C. Doty
Grand Island
2013 Nebraska USA State
Round 8
145
03/17
L
MD 13-1
B. Crews
Papillion Lavista
2013 Nebraska USA State
Round 7
145
03/17
W
MD 13-2
C. Kraus
Norris Wrestling Club
2013 Nebraska USA State
Round 6
145
03/17
W
F 4-2 1:27
J. Feldner
kearney
2013 Nebraska USA State
Round 5
145
03/17
L
F 7-0 5:56
D. Todd
---
2013 Nebraska USA State
Round 4
145
03/17
W
DEC 5-0
E. Avila
Madison
2013 Nebraska USA State
Round 2
145
03/17
W
MD 8-0
L. Rodehorst
Lakeview Wrestling Club
2013 Nebraska USA State
Round 1 (32 Man)
145
11/03
L
DEC 4-1
D. Terry
Burlington
Cliff Keen USAW Preseason Nationals - HS
R3 - WB (128 Man)
132
11/03
L
DEC 4-0
K. Durgin
Mount Vernon
Cliff Keen USAW Preseason Nationals - HS
R1
132
2011-2012
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/05
L
DEC 7-2
J. Sebade
---
Neb USA Cadet/Junior State FS
Cadet Session 2
145
05/05
W
DEF 0-0
S. Gutzmer
Lincoln Wrestling Club
Neb USA Cadet/Junior State FS
Cadet Session 2
145
05/05
L
DEC 6-0
D. Dozier
Syracuse
Neb USA Cadet/Junior State FS
Cadet Session 2
145
05/05
L
DEC 6-0
D. Dozier
Syracuse
Neb USA Cadet/Junior State FS
Cadet Session 2
145
05/05
L
F 9-0 0:54
D. Dozier
Syracuse
Neb USA Cadet/Junior State GR
Cadet Session 1
145
05/05
L
TF 7-0
F. Vazquez
SOPAT
Neb USA Cadet/Junior State GR
Cadet Session 1
145
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020