May 9-12, 7:00 AM UTC
World Olympic Qualifier
May 10-12, 2:00 PM UTC
Phil Portuese Northeast Regional Champs
May 10-11, 3:00 PM UTC
Western Regional Championships
May 10-12, 6:00 PM UTC
Northern Plains Regional Championships
Today · 2:00 PM UTC
2024 TX-USAW State FS and GR
Today · 3:00 PM UTC
NC Beach National & World Team Qualifier
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 10-11, 2:00 PM UTC
Calemax Invite1
May 17-19 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jonah Hinds
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2016-2017
2015-2016
Team Name
Winnebago Lutheran
Winnebago Lutheran Academy
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/31
L
F 2-0 0:23
J. Hinesh
Saint Lawrence Seminary
Saint Lawrence Seminary @ Winnebago Lutheran Academy
Round 1
170
01/21
L
MD 14-5
L. Dunahee
Cambria-Fries/Fall River/Pardeeville/Randolph
Markesan Hornet Invite
placements matches
170
01/21
W
FOR 0-0
H. Amend
Ripon
Markesan Hornet Invite
7th place match, 2nd Wrestleback (8 Man)
170
01/21
L
F 7-0 2:52
J. Bartaszewicz
---
Markesan Hornet Invite
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
170
01/21
W
DEC 9-8
T. Matti
Tomahawk
Markesan Hornet Invite
Quarterfinals (8 Man)
170
01/07
L
DEF 0-0
J. Kottke
Oakfield
Omro Invitational
Round 5 (6 Man)
170
01/07
W
FOR 0-0
C. Steinhorst
Kewaunee
Omro Invitational
Round 4 (6 Man)
170
01/07
L
MD 20-7
P. Ladd
---
Omro Invitational
Round 3 (6 Man)
170
01/07
L
F 0-0 1:11
A. Henschel
Wautoma/Wild Rose
Omro Invitational
Round 2 (6 Man)
170
01/07
W
F 6-2 0:49
N. Maynard
Berlin
Omro Invitational
Round 1 (6 Man)
170
12/30
L
F 2-0 0:15
A. Henshel
Wautoma/Wild Rose
2016 Lourdes Academy OTW Classic
Round 5
170
12/30
W
DEC 12-5
A. Grudzinski
Slinger
2016 Lourdes Academy OTW Classic
Round 4
170
12/29
W
F 4-0 2:52
H. Amend
Ripon
2016 Lourdes Academy OTW Classic
Round 3
170
12/29
L
F 5-0 1:04
Z. Coffeen
Laconia
2016 Lourdes Academy OTW Classic
Round 2
170
12/29
W
F 2-8 2:56
A. Baatz
Fond Du Lac
2016 Lourdes Academy OTW Classic
Round 1
170
12/23
L
TF 25-9 4:00
J. Kafer
Omro
Winnebago Lutheran Academy @ Omro
Round 1
170
12/16
L
TF 18-2 3:00
J. Kottke
Oakfield
Winnebago Lutheran Academy @ Oakfield
Round 1
170
12/10
L
F 2-0 0:30
J. Learned
Lakeside Lutheran
Viking Invitational
Placement Matches (8 Man)
170
12/10
L
F 1-10 2:56
J. Lindsley
Campbellsport
Viking Invitational
Round 3 (8 Man)
170
12/10
L
F 10-7 4:30
C. Swetlik
Manitowoc Lutheran / Roncalli
Viking Invitational
Round 2 (8 Man)
170
12/10
W
F 0-0 1:20
J. Learned
Lakeside Lutheran
Viking Invitational
Round 1 (8 Man)
170
12/09
L
F 2-0 0:43
Z. Coffeen
Laconia
Laconia @ Winnebago Lutheran Academy
Round 1
170
12/03
W
F 0-0 0:41
C. Ponycsany
Lakeside Lutheran
21st Annual SJNMA Lancer Invitational
Placement Matches (8 Man)
170
12/03
W
TF 19-3
M. Strohmeyer
Martin Luther
21st Annual SJNMA Lancer Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
170
12/02
L
TF 16-0 4:00
J. Moser
Kenosha St. Joseph Cath. Acad.
21st Annual SJNMA Lancer Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
170
12/02
W
F 0-0 1:36
J. Pronchinske
Palmyra-Eagle
21st Annual SJNMA Lancer Invitational
Quarterfinals (8 Man)
170
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
W
F 0-0 3:30
B. Dunning
Montello
WIAA D3 Reg. 1- Laconia
1st, 3rd, 5th (8 Man)
152
02/13
L
F 0-0 5:35
T. Henker
Laconia
WIAA D3 Reg. 1- Laconia
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
152
02/13
L
NC 0-0
T. Henker
Laconia
WIAA D3 Reg. 1- Laconia
2nd Place Match (8 Man)
152
02/06
L
TF 19-3
J. Ringle
Lomira
Flyway Conference
Placement Matches (8 Man)
160
02/06
W
F 0-0 2:57
M. Gohde
North Fond du Lac/St Mary`s Sp
Flyway Conference
2nd Wrestleback (8 Man)
160
02/06
L
TF 17-2
M. Crowley
---
Flyway Conference
Semis & 1st WB (8 Man)
160
01/30
L
DEC 13-11
T. Henker
Laconia
Winnebago Lutheran Academy @ Laconia
Round 1
160
01/23
W
F 2-0 1:07
Z. Virgin
Columbus
Markesan Invite
Prelim Round 2
160
01/23
W
F 2-0 1:43
A. Burrow
St. John`s Northwestern Military
Markesan Invite
7th place match, 2nd Wrestleback (8 Man)
160
01/23
L
MD 12-1
X. Pilon
Waukesha South
Markesan Invite
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
160
01/23
L
F 7-1 0:57
J. Baldwin
Kenosha St. Joseph Cath. Acad.
Markesan Invite
Quarterfinals (8 Man)
160
01/23
W
F 4-1 1:48
S. Kuba
Tomahawk
Markesan Invite
Prelim Round 1
160
12/19
L
DEC 4-2
S. Larson
---
Marty Loy Classic JV Tourney- 2015
Round 3 (4&8 man)
159-161
12/19
L
DEC 7-0
G. Wall
Wrightstown
Marty Loy Classic JV Tourney- 2015
Round 2 (4&8 man)
159-161
12/19
W
F 4-4 2:21
D. Reese
Oconomowoc
Marty Loy Classic JV Tourney- 2015
Round 1 (4&8man)
159-161
12/18
W
F 5-2 2:44
J. Kafer
Omro
Omro @ Winnebago Lutheran Academy
Round 1
160
12/05
L
F 0-0 0:13
J. Baldwin
Kenosha St. Joseph Cath. Acad.
20th Annual SJNMA Lancer Invitational
Placement Matches (8 Man)
160
12/05
W
F 0-0 1:47
C. Sullivan
---
20th Annual SJNMA Lancer Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
160
12/04
W
F 0-0 1:26
C. Dineen
Martin Luther
20th Annual SJNMA Lancer Invitational
Quarterfinals (8 Man)
160
12/04
W
F 4-3 3:09
T. Bednarek
North Fond du Lac/St Mary`s Sp
North Fond du Lac/St Mary`s Sp @ Winnebago Lutheran Academy
Round 1
170
Related Content
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023
FloWrestling Radio Live Clips
Jun 18, 2020